Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Αυτοπεποίθηση είναι το αίσθημα που έχεις πριν συνειδητοποιήσεις την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι.
Τετάρτη, 17 Απριλίου

Αβολη εμπειρια

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #159870 από GrigD08 στις 09 Σεπτεμβρίου 2022, 1:47μμ

GrigD08

μέλος από: 9/9/2022
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Γεια σας, ειχα μια μαλλον αβολη εμπειρια προσφατα και θα ηθελα τη γνώμη τριτων για το τι πρεπει να κανω αν ξανασυμβει. Θα παω φέτος πρωτη λυκείου και αυτο το καλοκαιρι πηγα σε εναν καινουργιο παιδιατρο για να συμπληρωσει το ατομικο δελτίο υγειας. Η ολη επισκεψη ηταν αβολη γιατι ο γιατρος ήθελε η μητερα μου να ειναι μαζι μου συνετώς και με περασε απο κατι σαν συνέντευξη οπου με ρώτησε ενα σωρο πραγματα για την υγεια και την αναπτυξη μου. Αλλά το κυριότερο ήταν ότι με εξέτασε με τη μητερα μου στο ιατρειο. Και η εξεταση ηταν λεπτομερης - μισή ωρα - έπρεπε να γδυθώ από την αρχή για ηλεκτροκαρδιογράφημα οπου βγάζεις τη μπλόυζα σου. Ο γιατρός με έπιανε και με πίεζε σε διάφορα μέρη απο πάνω μέχρι κάτω. Εγώ είμαι γενικά ντροπαλός και ερεθίστηκα. Έτσι στο τέλος που με βάζει ο γιατρός να καταβασω λίγο το εσώρουχο και να βήξω μου είχε σηκωθεί τελείως με τη μάνα μου μέσα.

Δε λέω ότι με παρενόχλησε σεξουαλικά αλλά ήταν πολύ άβολη εμπειρία. Θέλω να ρωτήσω επειδή θα ξαναπάω στο γιατρο αυτο για αθλητισμο και ντρεπομαι να ρωτήσω φίλους μου. Είναι φυσιολογικό το ότι ερεθίστηκα; Είναι συνηθισμένο ή αναγκαίο να εξετάζει παιδιατρος με αυτόν τον τρόπο ή να ζητάει να είναι γονιός μέσα; Είναι λογικό να ζητήσω η μάνα μου να περιμένει έξω ή να ξαναβάλω τα ρουχα μου ή να μην δει τα γεννητικά μου όργανα; Πώς μπορώ να το ζητήσω ευγενικά χωρίς να φανώ περίεργος;

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #159871 από Katee75 στις 09 Σεπτεμβρίου 2022, 4:29μμ

Katee75

Εικονίδιο
μέλος από: 4/10/2021
μηνύματα: 100 αποδεκτές 0
Είναι απόλυτα φυσιολογικό να ερεθίζεσαι όταν κάποιος "σκαλίζει" αυτά τα σημεία,σε ότι κατάσταση και να βρίσκεσαι εκείνη την στιγμή.

Για να καταλάβεις,εγώ είχα πάει να κάνω ένα καρδιογράφημα και για να γίνει προφανώς έπρεπε να βγάλω το σουτιέν,ενώ θα με εξέταζε άντρας γιατρός.Προφανως και ντρεπόμουν,αλλά το έκανα ενώ το στήθος μου είχε ερεθιστεί.Ο γιατρός παίζει να μην το παρατήρησε καν, διότι αυτή είναι η δουλειά του και δεν του έκανε καμία αίσθηση πλέον.

Πίστεψε με για τους γιατρούς δεν είναι τίποτα αυτά τα σημεία.Για εκείνους είσαι απλά ένας πελάτης που πέρασες από εκεί.Σε δύο μέρες ούτε καν θα θυμάται τι κάνατε με τόσα άτομα που εξετάζει καθημερινά.

Αν νιώθεις τόσο άβολα μπορείς να ζητήσεις πριν πας στο ιατρείο από την μαμά σου να βγει έξω όταν έρθει η στιγμή της εξέτασης.Πιστευω θα καταλάβει.
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #160888 από lida στις 18 Σεπτεμβρίου 2022, 12:24μμ

lida

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 17/8/2017
μηνύματα: 428 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Έγραψε:(GrigD08@09 Σεπτεμβρίου 2022)
....... ο γιατρος ήθελε η μητερα μου να ειναι μαζι μου ........ με εξέτασε με τη μητερα μου στο ιατρειο.

Θα δικαιολογήσω το γιατρό. Πολλές φορές οι γιατροί όταν εξετάζουν ανήλικο άτομο το κάνουν παρουσία του γονέα. Ο λόγος; Υπάρχουν περιπτώσεις που γιατροί έχουν κατηγορηθεί για σεξουαλική παρενόχληση ανηλίκων (κοριτσιών και αγοριών) κατά την εξέταση.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #160889 από outcast στις 19 Σεπτεμβρίου 2022, 7:02πμ

outcast

Εικονίδιο
μέλος από: 4/7/2018
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Μη σκας, μου 'χε συμβεί ακριβώς το ίδιο. Στύση εν ώρα εξέτασης κάτω χαμηλά από έναν 70χρονο ιατρό που μιλούσε καθαρεύουσα... Πρόκειται για συνηθισμένη κατάσταση, στην εφηβεία σου 'ρχεται ερεθισμός μέχρι και στο χέσιμο... Δεν είναι η πρώτη φορά, ούτε για το γιατρό, ούτε για τη μάνα σου. Κλάιν μάιν.

Αν νιώθεις άνετα και αρκετά ώριμος ώστε να χειριστείς τη κατάσταση, μπορείς να συζητήσεις με τη μητέρα σου το να πηγαίνεις μόνος σε ιατρούς, εφόσον σε κομπλάρει να είναι μπροστά. Ή απλά ζήτα της να σε περιμένει στην αίθουσα αναμονής.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login