Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Συγχαρητήρια, μόλις σε επιλέξαμε για μια μυστική αποστολή. Θα σκουπίζεις την περιοχή λίγο κάτω από το Γούγλη.
Δευτέρα, 13 Μαΐου

ερωτησεις περι περιτομης

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #168519 από spathisamurai στις 06 Ιουλίου 2023, 4:46μμ

spathisamurai

Εικονίδιο
μέλος από: 29/6/2023
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Καλησπερα, σκεφτομαι να κανω περιτομη λογο οτι κατα τη στυση εχω ενα "δαχτυλιδι" στον κορμο ωπου το δερμα ειναι πιο στενο και σκουρο. Ετσι το σχημα του πεους σε εκεινο το σημειο φαινεται σα να το εχεις δεσει σφιχτο κομπο με ενα αορατο σκοινι.
Περυσι που ειχα παει σε ανδρολογο για ενα ασχετο θεμα μου διεγνωσε βραχυ χαλινο ωπου και εκανα εγχειρηση αλλα βρισκω οτι παλι νιωθω καποια δυσφοροια αν και πλεον το κεφαλακι βγαινει ολο εξω λογο αυτου του δαχτυλιδιου που προανεφερα.
καποιες ερωτησεις αν μπορει να απαντησει καποιος που εχει κανει περιτομη:
1. ποσες μερες πρεπει να λειψω απο τη δουλεια μου περιπου? ή και να βγω απο το σπιτι..
2. μετα για να αυνανιστω πρεπει να χρησιμοποιω λιπαντικο οπωςσδηποτε?
3. υπαρχει μειωση της αισθησης στο σημειο?
4. το κεφαλακι ισχυει οτι "σκληρενει" μετα και δε νιωθεις πολλα πολλα?
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #168521 από randomname στις 10 Ιουλίου 2023, 5:34πμ

randomname

Εικονίδιο
μέλος από: 27/11/2022
μηνύματα: 50 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Καλησπέρα φίλε, αρχικά να σε ενημερώσω πως αυτό που περιγράφεις λέγεται ακροποσθικός δακτύλιος και το έχουν όλοι στο πέος τους, απλά σε άλλους είναι πιο σφιχτός, σε άλλους πιο χαλαρός. Εφόσον λες ότι σε είδε γιατρός και το κεφαλάκι βγαίνει όλο έξω, σημαίνει πως είσαι φυσιολογικός και δεν έχεις κάποια παθολογική κατάσταση. Εάν θες όμως να χαλαρώσεις το δέρμα με χειρουργική μέθοδο, ο πιο απλός τρόπος είναι με μικρές τομές στην περιοχή -χωρίς αφαίρεση του δέρματος- με την οποία ο δακτύλιος χαλαρώνει και έχει το πιο φυσικό αποτέλεσμα. Εναλλακτικά, για την συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει και μερική περιτομή, η οποία αφαιρεί λίγο απο την κορυφή -εκεί που είναι το σφίξιμο-, ωστέ να μην εκτίθεται μόνιμα το κεφαλάκι.

Τώρα, η συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να λυθεί και μη χειρουργικά. Η πιο απλή μέθοδος, ιδίως αν είσαι ακόμα νέος, είναι με ασκήσεις τεντώματος, με τις οποίες ο δακτύλιος ανοίγει φυσικά με τον χρόνο (αν θες παραπάνω δες εδώ). Συνδυαστικά, ο γιατρός μπορεί να σου προτείνει 'στεροειδή κρέμα', η οποία χρησιμοποιείται σε τέτοιες περιπτώσεις για αυτόν ακριβώς τον σκοπό (for more τσέκαρε).

Αναφορικά με τις ερωτήσεις: η ανάρρωση παίρνει ίσως κάποιες μέρες, αλλά στον καθένα είναι διαφορετικά. Επίσης, είναι λογικό να χρειάζεσαι λιπαντικό για να τρίψεις το κεφάλι, αν έχει αφαιρεθεί πλήρως το δέρμα, γιατί στεγνό είναι κάπως άβολο, εκτός κι αν τρίβεις το δέρμα ακριβώς κάτω από το κεφάλι στον κορμό. Όταν λένε ότι 'σκληραίνει΄ εννοούν λογικά ότι στεγνώνει και συνηθίζει στην επαφή με τα ρούχα κλπ. Άλλα όπως σου είπα, στην περίπτωσή σου υπάρχουν πολλές εναλλακτικές αν θες να επιλέξεις κάτι. Ελπίζω να μην ηταν πολυ μεγάλη απάντηση και σε διαφώτισα λίγο σχετικά με το ζήτημα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #169556 από spathisamurai στις 04 Αυγούστου 2023, 7:15πμ

spathisamurai

Εικονίδιο
μέλος από: 29/6/2023
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Νεοτερα, πηγα σε γιατρο με εξετασε κ μ εδωσε μια αλοιφη kenacomb για αρχη και εξετασεις να κανω. Μου ειπε οτι η περιτομη καποια στιμγη πρεπει να γινει αλλα ας το παλεψουμε για αρχη με αλοιφη μηπως κ χαλαρωσει τ δερμα λιγο. Απο την εκτιμηση του θα χρειαστει ναα φαιρεθει αρκετο δερμα, ολικη περιτομη γιατι ο δακτυλιος ειναι αρκετα χαμηλα.
Μου ειπε οτι υπαρχει καποια απωλεια αισθησης μετα αλλα για μενα ειναι μονοδρομος η περιτομη ειτε τωρα ειτε σε μερικα χρονια.
Απλα θα περιμενουμε να περασει το καλοκαιρι να μην υπαρχει τοση ζεστη και ιδρωτας για να μειωθει ο κινδυνος μολυνσεων
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #169558 από randomname στις 07 Αυγούστου 2023, 4:38πμ

randomname

Εικονίδιο
μέλος από: 27/11/2022
μηνύματα: 50 αποδεκτές 0
Καλησπέρα, καλά έκανες και πήρες και μια άποψη από γιατρό. Η αλοιφή που σου συνέστησε είναι απ' τις πιο γνωστές που δίνονται σε τέτοια περίπτωση στένωσης ή/και ερεθισμού του δέρματος. Εφόσον έχεις κάνει ήδη μια επέμβαση εκεί, και ο πρώτος ανδρολόγος δεν σου είχε προτείνει κάτι άλλο, νομίζω μπορείς να δώσεις λίγο χρόνο στην κρέμα για αρχή. Επίσης, πόσο χρονών είσαι; Αν είσαι σε σχετικά νεαρή ηλικία, το δέρμα ούτως ή άλλως βρίσκεται σε φάση που χαλαρώνει από μόνο του, οπότε με την κρέμα είναι πιο πιθανό να υπάρξουν κάποια αποτελέσματα, με βάση, τουλάχιστον, την δική μου εμπειρία και κάποιων άλλων που διάβασα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #169559 από spathisamurai στις 07 Αυγούστου 2023, 5:51πμ

spathisamurai

Εικονίδιο
μέλος από: 29/6/2023
μηνύματα: 11 αποδεκτές 0
Aυτο μου το ειπε και ο γιατρος οτι αναλογα την ηλικια θα εχει και περισσοτερη ή λιγοτερη αποδοση. Το θεμα ειναι οτι μετα τη χαινοτομη και επειδη το πετσακι κατεβαινει τωρα μ σφιγγει πιο χαμηλα κ μ κοβει το αιμα. Οποτε χανω τη στυση
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #169562 από randomname στις 09 Αυγούστου 2023, 5:23πμ

randomname

Εικονίδιο
μέλος από: 27/11/2022
μηνύματα: 50 αποδεκτές 0
Χμ μάλιστα, νομίζω κατάλαβα τι συμβαίνει. Ας ελπίσουμε ότι θα υπάρξουν σημάδια βελτίωσης σταδιακά. Αλλιώς ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού που ξέρει καλύτερα την περίπτωσή σου. Αυτά από μένα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login