Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Δυο πράγματα που τα παιδιά χειρίζονται με θαυμαστή ευκολία είναι οι γονείς.
Παρασκευή, 19 Απριλίου

Εμβόλιο κατά του καρκίνου και σεξ

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #50144 από snper 50mm στις 18 Ιουλίου 2008, 9:33μμ

snper 50mm

Εικονίδιο
μέλος από: 17/7/2008
μηνύματα: 33 αποδεκτές 0
παιδια η κοπελα μου θα κανει ενα εμβολιο κατα του καρκινου του τραχηλου της μητρας και ηθελα να ρωτησω αν μπορεισ να κανεις συνουσουσια παρα το εμβολιο η αν θα το επηρεασει αρνητικα παρακαλω πειτε μου επειγον!!!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #50145 από death στις 19 Ιουλίου 2008, 1:08πμ

death

Εικονίδιο
μέλος από: 21/4/2007
μηνύματα: 289 αποδεκτές 0
δεν ειμαι απολυτος σιγουρη αλλα νομιζω οτι δεν πρεπει να εχει ολοκληρωσει η κοπελα. κ εμενα ηθελαν να μου το κανουν μολις πρωτοβγηκε χωρις οι γονεις μου να ξερουν οτι εχω ολοκληρωσει, αλλα τελικα ξεχαστηκε το θεμα.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #50147 από anastasia!! LP στις 19 Ιουλίου 2008, 10:57πμ

anastasia!! LP

Εικονίδιο
μέλος από: 30/1/2008
μηνύματα: 108 αποδεκτές 0
+ εμένα έτσι ακριβώς έγινε με τους δικούς μου, αλλά έμαθα πως μπορεί να ολοκληρώσει + γίνεται να κάνει το εμβόλιο μέχρι τα 26 της...χθες μου τα είπε μια κοπέλα...
προφίλάλλα...
7
Μήνυμα #50150 από toxotria στις 19 Ιουλίου 2008, 4:51μμ

toxotria

Εικονίδιο
Επ. Συνεργάτης
μέλος από: 15/1/2004
μηνύματα: 45 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

1)Το να εμβολιασθεί η κοπέλα, δεν έχει καμία μα καμία αρνητική επίπτωση στον σύντροφο της, ούτε και στην ίδια, όσο σύντομα και αν ερθει σε επαφή μετά.

2)Το να έχει ήδη ξεκινήσει η σεξουαλική ζωή μιας κοπέλας, δεν είναι λόγος να μην εμβολιασθεί, γιατί ασφαλώς δεν ξέρει τι θα συμβεί στο μέλλον, με ποιούς άλλους συντρόφους θα έρθει σε επαφή, ή ακόμη και αν ο μονογαμικός της σύντροφος δεν είναι και τόσο μονογαμικός.

3)Το όριο ηλικίας για τον εμβολιασμό είναι σχετικό και στατιστικό, και κυρίως οικονομικό- για τα ασφαλιστικά ταμεία. Μια νέα γυναίκα που άρχισε σχετικά αργότερα την σεξουαλική της ζωή, και δεν είναι μονογαμική, πάλι πρέπει να εμβολιασθεί, ακόμη και μετά τα 26 της- απλώς τότε δεν θα μπορέσει να το προμηθευθεί δωρεάν από το Ταμείο της αλλά θα το αγοράσει.

ΥΓ: Στο εξωτερικό έχουν εμβολιασθεί και αγόρια, με την έννοια ότι έτσι, αφού δεν θα "κολλούν" και αυτά τον ιό, δεν θα τον μεταδίδουν και στις συντρόφους τους.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #50151 από snper 50mm στις 19 Ιουλίου 2008, 6:17μμ

snper 50mm

Εικονίδιο
μέλος από: 17/7/2008
μηνύματα: 33 αποδεκτές 0
ευχαριστω πολυ κοπελια(τοξοτρια) με καλυψες πληρως!!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #50157 από snper 50mm στις 20 Ιουλίου 2008, 4:02μμ

snper 50mm

Εικονίδιο
μέλος από: 17/7/2008
μηνύματα: 33 αποδεκτές 0
μια ακομα ερωτηση παιδια ξετεται με ποια κριτιρια κανουν τα εμβολια γιατι εμαθα οτι ειναι δυο ενα σε δυο δοσεις και ενα αλλο σε τρεις!!ποια η διαφορα τουσ και πως τα επιλεγουν?

πειτε μου σας παρακαλω
προφίλάλλα...
Μήνυμα #50163 από snper 50mm στις 21 Ιουλίου 2008, 9:51μμ

snper 50mm

Εικονίδιο
μέλος από: 17/7/2008
μηνύματα: 33 αποδεκτές 0
παιδαι ακουσα οτι για το εμβολιο κατα του καρκινου του τραχηλου της μητρας υπαρχουν δυο διαφορετικα ξερει κανενασ πωσ και τι παιζει με αυτα?η βκοπελα μου θα το κανει και θελει να μαθει οσο πιο πολλα μπορει!!αλλα σχετικα γριγορα!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #50168 από toxotria στις 23 Ιουλίου 2008, 1:44μμ

toxotria

Εικονίδιο
Επ. Συνεργάτης
μέλος από: 15/1/2004
μηνύματα: 45 αποδεκτές 0
Το εμβόλιο παράγεται από δύο εταιρείες με κάποιες διαφορές μεταξύ τους: Το ένα ανοσοποιεί για τρείς παραλλαγές του ιού και το άλλο για τέσσερις.
Το καθένα ισχυρίζεται ότι έχει κάποια προτερήματα έναντι του άλλου, στα πλαίσια του εμπορικού ανταγωνισμού. Στην πράξη, οι γιατροί (όπως και η υπογράφουσα) εγκρίνουν και τα δύο, επειδή δεν έχει αποδειχθεί σαφής υπεροχή της μιας ή της άλλης επιλογής.
Και τα δύο γίνονται σε τρείς δόσεις, αλλά με μια μικρή διαφορά στο χρονικό διάγραμμα:
Του τετραδύναμου οι επαναληπτικές δόσεις απέχουν δύο και έξη μήνες από την πρώτη, ενώ του τριδύναμου έναν και έξη μήνες από την πρώτη δόση.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #50169 από snper 50mm στις 23 Ιουλίου 2008, 3:43μμ

snper 50mm

Εικονίδιο
μέλος από: 17/7/2008
μηνύματα: 33 αποδεκτές 0
ευχαριστω φιλε μου εισαι και ο πρωτοσ!
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login