Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Τι ψυχή θα παραδώσεις μωρή, επί 2 μήνες κάθε βδομάδα το ίδιο επεισόδιο, επειδή τσακώθηκαν οι ηθοποιοί
Σάββατο, 18 Μαΐου

παιδια λιγη βοηθεια!!

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #66798 από boyka13xania στις 01 Οκτωβρίου 2010, 9:07μμ

boyka13xania

Εικονίδιο
μέλος από: 1/10/2010
μηνύματα: 26 αποδεκτές 0
λοιπον ειμαι 17 και εχω μια αδελφη 13 χρονων η οποια επειδη εχει αναπτυχθει σωματικως (δηλαδη δεν φερνει για 13χρονη) νομιζει πως μεγαλωσε κιολας!!

αυτο το καλοκαιρι εκανε μπιτσ βολλευ καθε μερα!!
και μετα απο λιγο καιρο ακουσα απο κατι φιλους οτι την ειδαν να κανει παρεα εκει στη παραλια με κατι αγορια 18 χρονων..
για να μην τα πολυλογω εμαθα απο την ξαδελφη μου οτι την αδελφη μου την γουσταρε ενας απο αυτους και οτι τον γουσταρε και η αδελφη μου!!
το παιδι το ξερω και ειναι πολυ μαλακας γι αυτο κι αρχισα να πηγαινω κι εγω εκει οταν ειχε βολλευ!!
μετα απο 2-3 μερες η αδελφη μου μου εκανε φασαρια, οτι και καλα να σταματισω να πηγαινω!! ετσι μιλισα με την μανα μου και την στειλαμε για διακοπες στην αθηνα στα ξαδελφια μας για ενα μενα για ξεκολλησει απο τον μαλακα!!
μετα απο λιγο καιρο εμαθα οτι εκεινο το παιδι βρηκε κοπελα και το ειπα στην αδελφη μου η οποια νευριασε πολυ!!

το θεμα ειναι οτι τωρα που αρχισανε τα σχολεια δεν μπορω να βλεπω τι κανει και με ποιους και ανησυχω μηπως βρει παλι κανενα μαλακα ο οποιος θα την γαμισει και θα την παρατησει!!

παρακαλω βοηθεια, δεν ξερω τι να κανω!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66799 από anonymus στις 01 Οκτωβρίου 2010, 9:16μμ

anonymus

Εικονίδιο
μέλος από: 7/4/2010
μηνύματα: 50 αποδεκτές 0
Ωχ...! Εγω νομιζω να πεις στην μητερα σου να τις κοψετε το βολλευ και να τις μειωσετε τις εξοδους. :(
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66800 από panosx στις 01 Οκτωβρίου 2010, 9:36μμ

panosx

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 1/9/2010
μηνύματα: 720 αποδεκτές 0
μλκ θα καταπιεστει ι θα γαμηθει με τν πρωτο που θα δει στο πεζοδρομιο.αν εχεισ κανα εμπιστο φιλο στο σχωλει που η αδερφη σου ρωτα τν τι γινεται.διακριτικα πανττα.μπορει να γραψω κατι αλλο αροτερα τωρα δν εχω ιδεεσ
προφίλάλλα...˵quote˶
6
Μήνυμα #66801 από Jken στις 01 Οκτωβρίου 2010, 10:03μμ

Jken

Εικονίδιο
μέλος από: 14/4/2010
μηνύματα: 226 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Φίλε μου, το μόνο που μπορείτε να κάνετε σαν οικογένεια είναι να την περιορίσετε. Η βία δεν θα φέρει καλό.

Με καλά επιχειρήματα θα πρέπει να της δώσετε να καταλάβει πως αν κάνει κάτι απερίσκεπτο δεν θα της βγει σε καλό στο μέλλον.

Παράδειγμα: Δεν θα είναι τιμή της, δεν θα την πέρνουν στα σοβαρά, θα την έχουν δεδομένη και εύκολη.

Άσε που το σώμα της ίσως δεν είναι πλήρως ανεπτιγμένο (εσωτερικά), οπότε ίσως και να μην υπάρχει πλήρη ευχαρίστιση. Έχει τα χρόνια μπροστά της να κάνει ότι θέλει. Όχι από τέτοια ηλικία όμως.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66807 από boyka13xania στις 02 Οκτωβρίου 2010, 12:33πμ

boyka13xania

Εικονίδιο
μέλος από: 1/10/2010
μηνύματα: 26 αποδεκτές 0
Αυτο προσπαθουν να κανουν οι γονεις μου γιατι εγω δεν εχω το χρονο να ασχολιθω!!Προσπαθουν να την περιορισουν..κυριως η μανα μου γιατι ο πατερας μου ειναι χαζος και της δινει αερα!! και μετα η αδελφη μου νομιζει οτι μεγαλωσε!!

εγω απο οσο θυμαμαι..στα 13 μου δεν ειχα καν αρχισει να χυνω....
σιγα μην εχει αυτη πληρως ανεπτυγμενο (εσωτερικα) σωμα!!

ωρες ωρες οταν παω να της μιλισω γι αυτο το θεμα με αποπερνει αγρια και προσπαθω να συγκρατισω τα νευρα μου γιατι αν απομακρινθουμε τωρα ειναι οτι χειροτερο!!αλλα για ποσο ακομα θα σινεχιζεται αυτο??
εγω φετος δεν εχω χρονο να ανασανω...οχι να την προσεχω κιολας!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66810 από jimmas στις 02 Οκτωβρίου 2010, 1:09πμ

jimmas

Εικονίδιο
μέλος από: 29/5/2010
μηνύματα: 233 αποδεκτές 0
Πρώτα από όλα, είναι 13, όσο και αν έχουν αλλάξει οι εποχές παραμένει μικρή για να μπορεί να βγαίνει συνέχεια ή να κάθεται μέχρι αργά... Σίγουρα χρειάζεται έλεγχος και όρια.

Από εκεί και πέρα όμως αν θέλει να κάνει οτιδήποτε θα το κάνει οπότε το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να την νουθετήσετε. Να την συμβουλέψετε απλά και ήρεμα γιατί διαφορετικά θα κάνει πράγματα μόνο και μόνο από αντίδραση. Συνεπώς θέλει προσοχή και από την πλευρά των γονιών σου αλλά και από την δική σου. Πιστεύω πως αν μάθει πως παριστάνεις τον ντεντέκτιβ τότε τα πράγματα θα χειροτερέψουν!

Είναι περίεργη η εφηβεία. Αν δεν θέλει να ακούσει τότε ας κάνει όσα λάθη θέλει και ας ελπίσουμε να μην τα μετανιώσει...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66817 από anna_32 στις 02 Οκτωβρίου 2010, 2:41πμ

anna_32

μέλος από: 28/8/2010
μηνύματα: 55 αποδεκτές 0
Συμφωνώ με και με το παραπάνω σε αυτό που είπε ο jimmas ότι αν πιεστεί μπορεί να της βγει σε αντίδραση! Θέλει πολύ προσοχή.

Όταν την πιάσεις κουβέντα-ή έστω οι γονείς σου- προτείνω να μην αναφερθείτε σε συγκεκριμένα περιστατικά και καταστάσεις. Αυτό γιατί φουντώνει η αντίδραση και θα υποστηρίξει τον εαυτό της ακόμη κι αν καταλαβαίνει ότι έκανε λάθος σε σημείο να "αυτοπιστεί".

Αυτό δεν το θέλουμε! Δεν ξέρω πως μπορείς να το προσαρμόσεις στην κατάσταση αυτή αλλά γενικά ο καλύτερος τρόπος για να περάσεις κάποιο μήνυμα όσων αφορά συμπεριφορές κλπ είναι ο παραδειγματισμός. Πάντα οι άνθρωποι μιμούνται-έτσι μαθαινουν! Δείξε της πώς συμπεριφέρεσαι εσύ στα κορίτσια, τι ζητάς από αυτά, τι εκτιμάς σε αυτά. Δείξτα της και θα μάθει ποια κορίτσια τα σέβονται και ποια τα έχουν για παιχνίδι μόνο.

Βέβαια αν το παιχνίδι την ενδιαφέρει κι εκείνην μόνο, γιατί κάπου έμαθε ότι θα περάσει καλά και θέλει να δοκιμάσει, τότε δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις πολλά πράματα. Μόνο κάπως πάλι να την πείσεις ότι δεν είναι ακόμη η κατάλληλη ώρα. Κάθε πράμα στον καιρό του. Πιο αργά έχει άλλη γλύκα-ιδίως όταν υπάρχει και έρωτας και δεν είναι μόνο για αυτό καθ αυτό το....
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66820 από boyka13xania στις 02 Οκτωβρίου 2010, 3:33πμ

boyka13xania

Εικονίδιο
μέλος από: 1/10/2010
μηνύματα: 26 αποδεκτές 0
εχετε δικιο.. αν νιωσει την οποιαδηποτε πιεση θα αντιδρασει και εντονα μαλιστα αλλα δεν εχω βρει ακομα κανενα τροπο να την προσεγγισω!! μονο την ξαδελφη της ακουει για τετοια θεματα αλλα και αυτη μενει πολυ μακρια!!

δεν εχει κανεναν να μιμιθει..οι φιλες της,κατα την αποψη μου, ειναι γαμισετα και αν πιασει να μιμιθει εμενα ζητω που καηκαμε!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66821 από boyka13xania στις 02 Οκτωβρίου 2010, 3:36πμ

boyka13xania

Εικονίδιο
μέλος από: 1/10/2010
μηνύματα: 26 αποδεκτές 0
εχετε δικιο.. αν νιωσει την οποιαδηποτε πιεση θα αντιδρασει και εντονα μαλιστα αλλα δεν εχω βρει ακομα κανενα τροπο να την προσεγγισω!! μονο την ξαδελφη της ακουει για τετοια θεματα αλλα και αυτη μενει πολυ μακρια!!

δεν εχει κανεναν να μιμιθει..οι φιλες της,κατα την αποψη μου, ειναι γαμισετα και αν πιασει να μιμιθει εμενα ζητω που καηκαμε!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #66992 από Depoulini στις 07 Οκτωβρίου 2010, 11:32μμ

Depoulini

μέλος από: 7/10/2010
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
και εγω ειμαι 13 μισο...αλλα δεν εχω κανει τιποτα παιδια..κ ουτε προκετε ( για τωρα συντομα να κανω κατι )...οσο για την αδερφη σου να την προσεχετε παρα πολυ..γιατι ψαχνει τροπο να το κανει..!
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login