Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Γυμναστική Ακαδημία: Ένα μοντέρνο σχολείο, όπου το ποδόσφαιρο είναι μάθημα.
Παρασκευή, 3 Μαΐου

τι είναι ο νεοναζισμος;

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #88818 από manolio4 στις 09 Νοεμβρίου 2011, 11:14μμ

manolio4

Εικονίδιο
μέλος από: 9/6/2010
μηνύματα: 246 αποδεκτές 0
καλησπέρα. Με αφορμή ένα ποστ γράφω την απορία μου..τι είναι ο νεοναζισμος και η χρυσή αυγή; σας παρακαλώ μην με παραπέμψετε σε κάποιο λινκ η σε άλλη ιστοσελίδα..ευχαριστώ
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #88820 από rapstain στις 09 Νοεμβρίου 2011, 11:26μμ

rapstain

Εικονίδιο
μέλος από: 27/9/2011
μηνύματα: 66 αποδεκτές 0
ειναι ο σημερινος ναζισμος.
Τοσο η χρυση αυγη οσο και οι νεοναζι ειναι εθνικοφρωνες που γοητευονται απο την ιδεα πως η φυλη τους ειναι αρεια (τελεια).
Ακολουθουνται κυριως αλλα οχι μονο απο αναλφαβητα ατομα η ατομα που εχουν βιωσει ασχημες εμπηρειες εξαιτειας μεταναστων.
Ουσιαστικα δεν ειναι τιποτα αλλο απο ενα φαινομενο που η κοινωνια θελει να πιστευει πως εχει εξαλειψει, τον φυλετικο ρατσισμο
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #88823 από Pantera4 στις 09 Νοεμβρίου 2011, 11:37μμ

Pantera4

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 11/10/2011
μηνύματα: 201 αποδεκτές 0
νεοναζισμος απο οτι ξερω ειναι : μισος κατα των : ευραιων, μαυρων, διανοιτικα καθυστεριμενων, και οσους αλλους που δεν ειναι αριοι. το μισος για τους ευραιους δεν ειναι αυτο που λενε οτι επειδι ηταν ξερω εγω κοντοι και τετοια. εχω διαβασει βιβλια βασισμενα σε ρεπορταζ απο πρωιν ναζιστες και διαφορες δηλωσεις που εκανε ο ΧΙΤΛΕΡ!!! τους μισουσαν επειδι θεορουσαν υπευθινους αυτους για την καταντια της χωρας τους(Γερμανια) μετα τον Α΄ παγκοσμιο πολεμο.

χρυση αυγη : εκαθαρισμος της χωρας μας απο τους ΜΗ καθαροαιμους ελληνες π.χ. μεταναστες και τετοια.

αυτα ειναι ολα οσα ξερω μεχρι στιγμης περι ναζισμου και χρυσης αυγης.


η χρυση αυγη στα αγγλικα ειναι golden dawn ή gold dawn?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #88827 από Arthas στις 10 Νοεμβρίου 2011, 1:10πμ

Arthas

Εικονίδιο
μέλος από: 11/1/2011
μηνύματα: 347 αποδεκτές 0
Έγραψε:(HammerSkin97@09 Νοεμβρίου 2011)
νεοναζισμος απο οτι ξερω ειναι : μισος κατα των : ευραιων, μαυρων, διανοιτικα καθυστεριμενων, και οσους αλλους που δεν ειναι αριοι. το μισος για τους ευραιους δεν ειναι αυτο που λενε οτι επειδι ηταν ξερω εγω κοντοι και τετοια. εχω διαβασει βιβλια βασισμενα σε ρεπορταζ απο πρωιν ναζιστες και διαφορες δηλωσεις που εκανε ο ΧΙΤΛΕΡ!!! τους μισουσαν επειδι θεορουσαν υπευθινους αυτους για την καταντια της χωρας τους(Γερμανια) μετα τον Α΄ παγκοσμιο πολεμο.

χρυση αυγη : εκαθαρισμος της χωρας μας απο τους ΜΗ καθαροαιμους ελληνες π.χ. μεταναστες και τετοια.


Φιλε HammerSkin97 απο οτι καταλαβαινω απο το ονομα σου εισαι 14 χρονων και απο οσο εχω παρακολουθησει στο φορουμ αρκετα ευγενικος και συμμαζεμενος αλλα πες μου ρε φιλαρακο γιατι υποστηριζεις αυτες τις αηδιες?Δεν θελω να σε προσβαλω αλλα ο νεοναζισμος ειναι η χειροτερη ιδεολογια που θα μπορουσες να ασπαστεις χιλιες φορες να μου ελεγες οτι εισαι του καρατζαφερη ή οτι εισαι αναρχοκομουνι.Ο Χιτλερ μπορει να ειχε δικιο για 2-3 πραγματα αλλα ειχε αδικο για αλλα 500 και εκανε φριχτα πραγματα τα οποια ακομα και τωρα δεν ακουγονται.Να σου πω και κατι αλλο φιλε οπως λες η χρυση αυγη θελουν να διωξουν τους μεταναστες ετσι?Λαθος δεν πρεπει να διωξουμε τους μεταναστες αλλα τους λαθρομεταναστες δηλαδη επειδη η μανα μου ειναι Αγγλιδα και μενει εδω στην Ελλαδα 20 χρονια πρεπει να την ξαποστειλουμε πισω στην χωρα της?Τελειωνοντας θελω να πω οτι η αγανακτηση μας οδηγει σε τετοιες ακραιες ιδεολογιες και σε συμβουλευω τωρα που εισαι μικρος κατσε και αναθεωρησε τις αποψεις σου.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #88828 από Webmaster στις 10 Νοεμβρίου 2011, 1:53πμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Ο Ναζισμός είναι μια ακραία ιδεολογία ορισμένων εγωπαθών που έχει απήχηση μόνο στους ανώριμους και αμόρφωτους, τους οποίους και χρησιμοποιεί για να περάσει τις ιδέες μίσους. Όταν αυτοί μορφώνονται λόγω εμπειρίας ή σωστής διδασκαλίας, καταλαβαίνουν το λάθος τους.

Το θέμα όμως είναι ότι, μέχρι να έρθει η ώρα που θα μορφωθούν αυτοί οι αμόρφωτοι, κάνουν φρικτά εγκλήματα: Σκοτώνουν ανθρώπους, κακοφημίζουν, σαμποτάρουν, παρασύρουν κι άλλους.

Τα "ιδανικά" του Ναζισμού είναι η πατρίδα, η θρησκεία και η οικογένεια. Οι κορυφαίοι του συστήματος το ξέρουν αυτό και εκμεταλλεύονται το ένστικτο της ομάδας, για να έχουν έλεγχο στη ζωή των ανθρώπων.

Τέλος, δε χρειάζεται να βγάλει κάποιος σημαία με τα σύμβολα του Χίτλερ για να είναι Ναζιστής. Ο Ναζισμός υπάρχει ακόμα και σήμερα, σε όλα τα κράτη και είναι μασκαρεμένος και κρυφός: Τα κηρύγματα μίσους των παπάδων, οι φίλοι σας που κάνουν ρατσιστικά αστεία και γελάτε κι εσείς, οι ανίκανοι κι αμόρφωτοι δάσκαλοί σας που λένε ό,τι τους κατέβει στην τάξη και βάζουν τα παιδιά των μεταναστών σε δεύτερη μοίρα ή τα ειρωνεύονται, όλα αυτά είναι ο Ναζισμός δηλαδή η εγκληματική αμορφωσιά του ανθρώπου που τον κάνει χειρότερο από τα ζώα.

-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #88830 από HiddenBoy στις 10 Νοεμβρίου 2011, 9:30πμ

HiddenBoy

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 9/7/2011
μηνύματα: 230 αποδεκτές 0
Webamaster οι παπαδες δεν ειναι αναγκαιο να κανουν ενα κυρηγμα με μισος χωρις να θελω να προσβαλω να ξερουμε και μετα να μιλαμε γιατι κανεις δεν ξερει αν το λενε με μισος η οχι....

Η Χρηση αυγη δεν εχει σχεση με τον ναζισμο καταρχας απλα η χρηση αυτη υποστιριζει τον ορο να ΦΥΓΟΥΝ οι ξενοι και πιστεβω σημερα θα ψυφιζα ενα + με τους αλβανους που εχουν ριμαξει την περιοχη μου απο αλιτιες και λυστειες... Επισης ειναι υπερ των ελληνικων εθυμων και αυτο που ειπε ο διαχειρηστης ειναι λαθος το να ειναι καποιος χρυσαυγητης δεν συμαινει οτι ειναι ζωο.. Επισης webmaster η οικογενεια ειναι κατι ιερο δεν σε ελενχει η οικογενεια σου αμα δεν αγαπας τον πατερα σου η την μητερα σου ποιον θα αγαπας? Κανεναν... και αυτο ειναι γουρουνια... Εγω μονο με "Το κρατος" θα συμφωνησω μαζι σου με τα αλλα 2 διαφωνω καλυστα γιατι εισαι παραπληροφορημενος δες παιδια που μεγαλονουν "χωρις οικογενεια" να δεις πως ειναι που παρακαλανε να ειχανε οικογενεια ακομα και στο δρομο οπου ειναι εμενα πρωσοπικα η οικογενεια μου μου εχει προσφερει πολλα και μονο που με εφερε στην ζωη αυτο αρκει δεν ξερω με τι σκεπτικο το πας εσυ. Εδω μεχρι και μουσουλμανοι εχουν οικογενεια οποιος ειναι κατα αυτου του θεσμου ειναι απλος μιζερος και του αρεσει η μιζερια και η μοναξια και για αυτο για παντα θαναι μονος.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #88836 από dopa1994 στις 10 Νοεμβρίου 2011, 2:30μμ

dopa1994

Εικονίδιο
μέλος από: 16/6/2011
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
ναζισμος ειναι συμφωνα με το μαρξ η ακραια μορφη του καπιταλισμου.ο ναζισμος υπαρχει για να υποστηριζει τα συμφεροντα της αστικης ταξης.η χρυση αυγη ειναι εθνικιστες οι οποιοι θελουν να φυγουν οι αλλοδαποι απο την ελλαδα,λεγοντας οτι οι μεταναστες ευθυνονται για την ανεργια.βεβαια οι χρυσαυγιτες ξεχνουν οτι υπευθυνοι για την ανεργεια ειναι οι πλουτοκρατες οι οποιοι απολυουν κοσμο για τη μεγιστοποιηση των κερδων τους
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #88837 από lagouditos στις 10 Νοεμβρίου 2011, 2:30μμ

lagouditos

Εικονίδιο
μέλος από: 20/8/2011
μηνύματα: 186 αποδεκτές 0
Είναι στην φύση του ανθρώπινου μυαλού να φοβάτε - απειλήτε - μισεί οτιδήποτε είναι διαφορετικό από αυτό, είτε εμφανισιακά, είτε ψυχικά.
Για κάποιο λόγο οι φυλές του πλανήτη ήταν ξεχωριστές η μία από την άλλη και σε διαφορετική γεωγραφική τοποθεσία.

Ο ρατσισμός είναι το αποτέλεσμα της συνήπαρξης διαφορετικών φυλών και θρησκειών σε ίδιες περιοχές του κόσμου. Δεν γίνετε να υπάρχει με τίποτα ειρηνική διαβίωση μεταξύ τους. Έχει να κάνει πιο πολύ με την ψυχολογία των μαζών. Το μίσος και ο εθνικισμός από ατομικά γίνονται μαζικά ξεπερνώντας κάθε όριο.

Οι χώρες με υψηλά ποσοστά κατοίκων από διαφορετικές φυλλές θρησκίες έχουν συνήθως τα υψηλότερα ποσοστά εγκληματικότητας. Είναι σαν να είσαι σε ένα ζωολογικό κήπο, και να έχεις βάλει όλα τα ζώα μαζί να ζούνε στο ίδιο κλουβί. Φυσικό είναι να φάει το ένα το άλλο.

Οι νεοναζί είναι ένα μικρό κομμάτι της πίτας από όλη αυτήν την ιδεολογία και τις οργανώσεις που υπάρχουν. Και θα υπάρχουν για πολύ καιρό ακόμα, όπως και άλλες οργανώσεις άλλων φυλών, όπως και πάντα θα υπάρχει ρατσισμός όσο ισχύει η ιδέα τις παγκοσμιοποίησης.

Ειρινική συνήπαρξη μεταξύ διαφορετικών φυλών θρησκιών δεν μπορεί να γίνει, και ούτε πρόκειτε να γίνει ποτέ.Ο μόνος τρόπος είναι: μακριά και αγαπημένοι που λέει και η παροιμία.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #88838 από Σηπτικό Βόδι στις 10 Νοεμβρίου 2011, 2:46μμ

Σηπτικό Βόδι

μέλος από: 8/4/2010
μηνύματα: 917 αποδεκτές 0
Έγραψε:(HiddenBoy@10 Νοεμβρίου 2011)
Webamaster οι παπαδες δεν ειναι αναγκαιο να κανουν ενα κυρηγμα με μισος χωρις να θελω να προσβαλω να ξερουμε και μετα να μιλαμε γιατι κανεις δεν ξερει αν το λενε με μισος η οχι....

Φάουλ 1ο.

Ίσως ο παπάς του χωριού μου και του χωριού σου να μην έχει πρόθεση να σου γαμήσει το μυαλό με φρικιαστικές ιδέες περί θρησκείας και άλλων τέτοιων ηλιθιοτήτων, ΟΜΩΣ αυτό που προσπαθούμε να σου πούμε είναι ότι ΟΛΗ η θρησκεία έχει αυτόν ακριβώς το σκοπό: να σου κάνει πλύση εγκεφάλου και να σε αποπροσανατολίσει στο έπακρο όσο ν' αφορά στο τι πρέπει ο άνθρωπος να κάνει και τι όχι, τι είναι καλό και τι δεν είναι, τι όρια πρέπει να 'χεις, πως πρέπει να σκέφτεσαι και γενικά να ασπάζεσαι μία θεότητα για την οποία δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ στοιχείο. Το πιο άθλιο, απάνθρωπο και επικίνδυνο πράγμα που υπάρχει. Απλό παράδειγμα: είσαι στη φάση 1, όπου όταν η μάνα σου σου λέει "θα έρθει ο Άγιος Βασίλης να σου φέρει δώρο", εσύ το πιστεύεις και νομίζεις πως ένας αχλαδομπουρτζόβλαχος με νοικιασμένη κοκκινοροδί στολή με το σήμα της κοκακόλα πετάει πάνω από όλο τον κόσμο και σκορπίζει δώρα και χαμόγελα στα παιδάκια. Κάτι που επίσης μαθαίνεις, αν όχι από τους γονείς, αλλά σίγουρα απ' το σχολείο, είναι ότι υπάρχει ένας θεάνθρωπος (?) ο οποίος κατέβηκε στη γη και πόνεσε για να γλυτώσεις ΕΣΥ. Το πιστεύεις κι αυτό. Στη φάση 2, στα 25 σου, έχεις απορρίψει την ιδέα του Άγιου Βασίλη, και ξέρεις πως ήταν ένα παραμύθι. Την ιδέα της θρησκείας που στο κάτω κάτω είναι και ΠΟΛΥ πιο γελοία, ΓΙΑΤΙ δεν την έχεις απορρίψει; Θα σου πω γιατί. Γιατί οι παπάδες, οι εκκλησίες και το μυαλό των θρησκόληπτων πορρωμένων παππουδογιαγιάδων έχουν καταφέρει το σκοπό τους: να σε κάνουν υποχείριο κάποιας χαζοοργάνωσης και κάποιου Χριστού ο οποίος υπήρχε όσο υπάρχει ο πρίγκηπας που ενδιαφέρεται για τον Παναθηναϊκό.

Έγραψε:(HiddenBoy@10 Νοεμβρίου 2011)
Η Χρηση αυγη δεν εχει σχεση με τον ναζισμο

Φάουλ 2ο. Η χρυσή αυγή είναι καθαρή νεοναζιστική οργάνωση.

Έγραψε:(HiddenBoy@10 Νοεμβρίου 2011)
καταρχας απλα η χρηση αυτη υποστιριζει τον ορο να ΦΥΓΟΥΝ οι ξενοι και πιστεβω σημερα θα ψυφιζα ενα + με τους αλβανους που εχουν ριμαξει την περιοχη μου απο αλιτιες και λυστειες...

Φάουλ 3ο. Δεν είναι ΜΟΝΟ αυτός ο σκοπός αυτής της ηλίθιας οργάνωσης. Αν ήταν μόνο αυτός, τότε θα είχαν πρόεδρο τον Καρατζαφύρερ (pun). Κάνεις επίσης τεράστιο λάθος αν νομίζεις πως οι αλλοδαποί φταίνε για την κατάσταση που είναι η χώρα στις μικρές και τις μεγάλες περιοχές, για την αύξηση της εγκληματικότητας και άλλες τέτοιες σαχλές ΠΙΠΕΣ που ακούω κάθε μέρα. Από τη στιγμή που θα παραδεχτείς ότι δεν σου φταίει κανένας Αλβανός και κανένας Πακιστανός, ότι παίρνεις απλά περιστατικά και την παθολογική βλακεία του κολλημένου Έλληνα για παράδειγμά σου, και ότι το μόνο που σου φταίει είναι η φασιστική ιδέα ότι σωστή Ελλάδα είναι μόνο με Έλληνες, και ότι δεν ανήκει κανείς άλλος εκεί μέσα, τότε ίσως να νιώσεις πιο αληθινός και να είσαι πιο καθαρός απέναντι σε όσους σε κράζουν. Παραδέξου λοιπόν ότι έχεις φασιστικά κατάλοιπα και μη μου πετάς στερεότυπα τύπου "οι αλβανοί που ληστέψανε τον περιπτερά" για να δικαιολογηθείς. Το "ζώο" που αναφέρθηκε σχετικά με τους χρυσαυγίτες, μπορεί να μην είναι καθόλα σωστό αλλά έχει μια μεγάλη βάση αλήθειας. Τέτοιες ηλίθιες ιδέες έχουν πρακτική εφαρμογή μόνο σε άτομα χαμηλού νοητικού επιπέδου, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν.

Έγραψε:(HiddenBoy@10 Νοεμβρίου 2011)
Επισης webmaster η οικογενεια ειναι κατι ιερο δεν σε ελενχει η οικογενεια σου αμα δεν αγαπας τον πατερα σου η την μητερα σου ποιον θα αγαπας? Κανεναν... και αυτο ειναι γουρουνια...

Για άλλη μια φορά, η οικογένεια όπως την παρουσιάζεις εσύ δεν έχει τίποτα το επιλήψιμο. Αυτό για το οποίο μπορείς να κατηγορήσεις αυτόν τον θεσμό είναι για την ΜΑΝΙΑ με την οικογένεια. Η ΠΟΡΡΩΣΗ είναι που πειράζει τα μυαλά και σε κάνει κολλημένο, και λειτουργεί εν τέλει ως ΚΑΘΑΡΑ ανασταλτικός παράγοντας σε ό,τι πρόοδο πας να κάνεις στη ζωή σου. Δεν θέλω να το αναλύσω άλλο γιατί θα ξεφύγουμε απ' το θέμα.

Γενικά λοιπόν, για να λυθεί και η απορία του παιδιού, ο νεοναζισμός είναι μια οργάνωση που λειτουργεί στις μέρες μας (με ποια λογική δεν μπορώ να καταλάβω) και βρίσκει εφαρμογή σε άτομα τα οποία δεν έχουν το απαραίτητο μυαλό για να σκεφτούν ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερος καρκίνος από αυτό το πράγμα πάνω στη γη. Όλες οι ιδέες που ασπάζονται, ανάμεσά τους ρατσιστικές, εξτρεμιστικές και απλά ιδέες ΜΙΣΟΥΣ, περιστρέφονται γύρω από τη γελοία αντίληψη ότι η άρεια (λευκή) φυλή είναι άνθρωποι, και όλοι οι υπόλοιποι είναι ζώα. Ότι οι άσπροι είναι αυτοί οι οποίοι θα έπρεπε να απολαμβάνουν κάθε χαρά στον κόσμο και όλοι οι άλλοι να πάνε να πεθάνουνε, έχουν γεννηθεί για να είναι δούλοι μας.

Αυτή είναι η ιδεολογία τους.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #88840 από rapstain στις 10 Νοεμβρίου 2011, 3:07μμ

rapstain

Εικονίδιο
μέλος από: 27/9/2011
μηνύματα: 66 αποδεκτές 0
θελω να ρωτισω κατι ολους τους εθνικοφρωνες του φορουμ:
πολλοι λενε πως ''οι μεταναστες μας πηραν τις δουλειες'' ποσους ελληνες ξερετε να δεχονται να δουλεψουν οικοδομη με τοσο χαμηλα μεροκαματα οσο οι αλβανοι ή οι αλλοι?

Α και κατι αλλο εχω χρυσαυγειτες φιλους και σας εγγυαμε πως δεν εχουν σχεδον καμια διαφορα ιδεολογικα με τους νεοναζι
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login