Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Τη γυναίκα μου πάνω απ' όλα. Όλες τις άλλες από κάτω.
Παρασκευή, 19 Απριλίου

Δεν εχω τελειωσει το λυκειο SOS

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #135454 από vals7 στις 09 Νοεμβρίου 2015, 2:07μμ

vals7

Εικονίδιο
μέλος από: 9/11/2015
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Λοιπον ειμαι 18 κ δεν εχω τελειωσει το λυκειο.Εκανα ολο το γυμνασιο αλλα στο λυκειο εκανα μονο την μιση πρωτη.Δεν το συνεχισα λογω οικογενειακων προβληματων.Ηθελα να μαθω μπορω να παω σε ΙΕΚ απο την στιγμη που δεν εχω απολυτηριο λυκειου?Θελω πολυ να εχω ενα χαρτι σπουδων.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135455 από nonreligius στις 09 Νοεμβρίου 2015, 4:47μμ

nonreligius

Εικονίδιο
μέλος από: 21/6/2015
μηνύματα: 298 αποδεκτές 0
Φίλε νομίζω όχι. Μην σου λέω και βλακείες όμως. Αν είναι μπορείς να πας σε νυκτερινό και το πρωί να δουλεύεις, και μετά το ΙΕΚ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135456 από maxdude στις 09 Νοεμβρίου 2015, 5:25μμ

maxdude

Εικονίδιο
μέλος από: 20/7/2015
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Φίλε μου, απ' όσο γνωρίζω, δεν μπορείς να σπουδάσεις σε ΙΕΚ αν δεν έχει απολυτήριο λυκείου. Δες κ εδώ : http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/paideia/37518/ksekinisan-oi-eggrafes-sta-dimosia-iek-gia-to-2014

Ωστόσο έχεις τρεις επιλογές:
α. Να συνεχίσεις την Α' Λυκείου εκεί που την σταμάτησες, δηλαδή στο ενιαίο λύκειο. Οι περισσότεροι θα είναι μεν 16 ετών εκεί αλλά και εσύ είσαι 18 χρονών, δεν σε πήραν τα χρόνια.
β. Να πας σε Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑΛ). Το καλό εκεί ότι θα σπουδάσεις αμέσως κάποια ειδικότητα, θα πάρεις χαρτί τυπικής εκπαίδευσης και άμα θες στο τέλος δίνεις πανελλήνιες για να μπεις σε τει/αει.
γ. Να πας σε Σχολή Επαγγελματικής Κατάρισης (ΣΕΚ) που δεν θα το πρότεινα. Σε αυτές δεν παίρνεις ακριβώς χαρτί σπουδών αλλά "χαρτί πιστοποίησης" ενός τεχνικού επαγγέλματος δίνοντας εξετάσεις (όπως παίρνει πιστοποίηση και κάποιος που έχει μάθει στην πράξη ένα επάγγελμα χωρίς να το σπουδάσει). Για αυτό το λόγο και οι απόφοιτοι ΣΕΚ δεν εχουν δικαίωμα να μπουν μετά σε ΤΕΙ/ΑΕΙ.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #135665 από cool_guy15 στις 22 Νοεμβρίου 2015, 5:56μμ

cool_guy15

Εικονίδιο
μέλος από: 3/7/2015
μηνύματα: 65 αποδεκτές 0
Η καλύτερη επιλογή για μένα είναι να τελειώσεις το λύκειο ασυζητητί. Είτε θα πας σε Επαγγελματικό, είτε σε γενικό, είτε σε εσπερινό. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να μη βγάζεις λύκειο στην εποχή μας. Δεν σε παίρνουν ΠΟΥΘΕΝΑ ειλικρινά. Και όπου σε πάρουν θα είναι με κανένα 200αρι το μήνα και αν θες θα σου πουν. Προτείνω λοιπόν να το τελειώσεις και από 'κει και πέρα βλέπεις. Σε περίπτωση όμως που δεν θέλεις, αν και δεν το συνιστώ, μπορείς απλά να τελειώσεις την Α' λυκείου και να πας σε Επαγγελματική Σχολή (ΕΠΑ.Σ) όπου υπάρχουν διάφορες ειδικότητες. Αν δεν έχεις βλέψεις για σπουδές, πήγαινε σε εσπερινό η ημερίσιο επάλ και θα έχεις και απολυτήριο λυκείου και πτυχίο ειδικότητας σε έναν τομέα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login