Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Μεγάλες στιγμές της αρχαιότητας: Που ξέρναγες και χεζόσουνα και κατουριόσουνα, μα μόνο και μόνο επειδή ήσουν μωρό όλοι παίρνανε φωτογραφίες και το θεωρούσαν χαριτωμένο
Πέμπτη, 25 Απριλίου

Κρητικά επίθετα (απορία)

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #33321 από Webmaster στις 22 Νοεμβρίου 2004, 10:21μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Γιατί τα Κρητικά επίθετα τελειώνουν σε -άκης;

Αν ξέρετε το λόγο, γράψτε τον εδώ να τον μάθω κι εγώ.




-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #33322 από toxotria στις 23 Νοεμβρίου 2004, 11:07πμ

toxotria

Εικονίδιο
Επ. Συνεργάτης
μέλος από: 15/1/2004
μηνύματα: 45 αποδεκτές 0
    Αν δεν κάνω λάθος (περιττή υπόμνηση), όλες οι ανάλογες καταλήξεις σημαίνουν "το παιδί του..ταδε". (αλλού είναι -πουλος, -ιδης κλπ.) Το -άκης μας φαίνεται κάπως πιό παιχνιδιάρικο και ίσως να προδίδει Κρητική τσαχπινιά, αλλά αυτο είναι θέμα γούστου, που ίσως ένας γλωσσολόγος να το σχολίαζε περισσότερο αλλά νομίζω στάνταρ απάντηση δεν υπάρχει.

   Να ξέρω, αν γνωρίσω Ftouwebmasterάκη Κρητικό ή Κρητικιά, να στείλω χαιρετίσματα στον μπαμπά...
   
προφίλάλλα...
Μήνυμα #33327 από AATON στις 25 Νοεμβρίου 2004, 8:08μμ

AATON

banned
μέλος από: 25/11/2004
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
το -ακης ειναι τουρκικη προσθηκη για να υποβιβασουν το ονομα, οπως θα λεγαμε σημερα Λιονταρι- Λιονταρ-ακι. Δεν εχει να κανει με κρητικες τσαχπινιες, ουτε οι κρητικοι φημιζονται και πολυ για τσαχπινιδες.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #33328 από AATON στις 25 Νοεμβρίου 2004, 8:13μμ

AATON

banned
μέλος από: 25/11/2004
μηνύματα: 3 αποδεκτές 0
(Συμπληρωνω) τα ονοματα σε -ιδης, δοθηκαν στην ελλαδα απο τους ελληνες οταν εγινε απογραφη των προσφυγων. Τα ονοματ σε -ογλου, ηταν και παραμενουν τουρκικης προελευσεως, και παρα πολοι τουρκοι ακομα και σημερα εχουν την καταληξη αυτη στα επιθετα τους. Η απορια μου ειναι ευλωγη, γιατι οι ελληνες με τετοια επιθετα σε -ογλου, δεν τα αλλαξαν μεχρι σημερα;
προφίλάλλα...
Μήνυμα #33331 από mecano στις 25 Νοεμβρίου 2004, 10:46μμ

mecano

μέλος από: 9/11/2004
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Και τα επιθετα απο Μανη τελειωνοθν σε ακος και εας . Εμενα μου αρεσει που στην Ελλαδα τα επιθετα προσδιδουν και την περιοχη καταγωγηςμ οποια και να ΄ναι.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #33341 από sadenrepese στις 28 Νοεμβρίου 2004, 9:45μμ

sadenrepese

Εικονίδιο
μέλος από: 19/12/2003
μηνύματα: 52 αποδεκτές 0
Δεν τελειώνουν όλα τα ονόματα σε -ακης, και πολλοί πλέον έχουν αφαιρέση την τούρκικη προσθήκη (καλώς τα λέει ο ΑΑΤΟΝ). Τι να κάνουμε 300 χρόνια αντιστεκόμαστε, και μη μπορώντας να μας κάμψουν μας κόλλησαν το -ακης, για να μας ελέγχουν, και να μας κοροιδεύουν. Όσο για το αν είμαστε τσαχπίνιδες μάλλον οχι ,αλλά έχουμε τσαχπίνισες
" Χαρά σ' εκείνον που γελά με τα παθήματα του
   που κάνει γλέντι τον καημό, χορό τα βήματα του"
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34142 από vlammadi στις 12 Σεπτεμβρίου 2005, 8:04μμ

vlammadi

Εικονίδιο
μέλος από: 23/11/2002
μηνύματα: 138 αποδεκτές 0
Aν το βρώμικο αφτί μου άκουσε καλά την κουβένα ενός φίλου που σπούδαζε Κρήτη, μόνο στα Ανώγεια δεν έχουν επίθετα σε -ακης, γιατί όπως είπε, ήταν τόσο άγριοι που ακόμα και υποκοριστικό φοβόταν να τους "κολλήσουν".
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34143 από sadenrepese στις 12 Σεπτεμβρίου 2005, 9:50μμ

sadenrepese

Εικονίδιο
μέλος από: 19/12/2003
μηνύματα: 52 αποδεκτές 0
Γενικά σε περιοχές που ο κατακτητής δυσκολευόταν να έχει άμεση επιβολή οι περισσότεροι κράτησαν τα επίθετα τους. Π.Χ Βενιζέλος στο Θέρισο-Βενιζελάκης στα Χανιά, Κουρής στα Σφακιά Κουριδάκης στο Ρέθεμνο, Ξυλούρης στα Ανώγεια-Ξυλουράκης στην Κίσαμο.
Όσο για το αυτί σου μπορεί να ακούει ότι θέλει, απλά ο νου σου να τα κατανοεί.

προφίλάλλα...
Μήνυμα #34145 από Snow-white στις 13 Σεπτεμβρίου 2005, 12:13πμ

Snow-white

Εικονίδιο
μέλος από: 18/8/2005
μηνύματα: 34 αποδεκτές 0
Κι εγώ αυτό έχω ακούσει. Ότι προέρχεται από την εποχη της τουρκοκρατίας, και πως προσκομήθηκε η κατάληξη αυτή για να τους υποβιβάσουν. Πάντως, θεωρώ πως δεν υπάρχει κανένας λογος να αλλάξει κάποιος το επώνυμό του. Τα Ελληνικά ονόματα κρύβουν πίσω τους μια Ιστορία. Ακόμα κι αν η ιστορία αυτή πονάει, είμαστε εμείς και ό,τι έχει απομείνει από τους προγόνους μας.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #34222 από dbeat στις 24 Σεπτεμβρίου 2005, 2:46μμ

dbeat

Εικονίδιο
μέλος από: 17/9/2005
μηνύματα: 49 αποδεκτές 0
Οπως ειπε καποιος εδω, τα κρητικα επιθετα προσφατα (σχετικα) γυρισαν σε -ακης. Παλιοτερα ηταν ακριβως το αντιθετο (υπερθετικα) πχ Σηφακας και οχι Σηφακακης.

Κατα πασα πιθανοτητα στην ορεινη κρητη και στα Σφακια θα συναντησεις πολλα υπερθετικα επιθετα, σε αντιθεση με το υπολοιπο νησι.
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login