Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Κοινωνικός είναι εκείνος που κάνει παρέα σ' αυτούς που έτσι κι αλλιώς δεν τη χρειάζονται.
Κυριακή, 28 Απριλίου

Πολιτική-Τι να ψηφίσω?

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #39944 από provoskida στις 05 Ιουνίου 2007, 11:47μμ

provoskida

banned
μέλος από: 18/3/2007
μηνύματα: 84 αποδεκτές 0
Ας μιλήσουμε για πολιτική.

Ας κάνουμε και μια δημοσκόπηση (με την άδειά σου κύριε webmaster, φαντάζομαι πως αν διαφωνείς θα παρέμβεις άμεσα) για όσους δεν ντρέπονται/φοβούνται να αυτοπροσδιοριστούν πολιτικά ή ακόμα και κοματικά. Τα πολιτικά κόματα υποτίθεται πως είναι πυλώνες της δημοκρτίας, γιατί να τα απαξιώνουμε (ως θεσμό εννοώ). Εκτός κι αν στην πλειοψηφία είμαστε χουντικοί (δεν νομίζω)

Είναι και επίκαιρο το θεματάκι, σχετικά σύντομα θα παίξουν εκλογές.

Οι λόγοι που με ωθούν να κάνω αυτήν την κουβέντα είναι
η γενικότερη απαξίωση σε αντίστοιχα θέματα αλλά και ειδκότερα η απουσία αντίστοιχης συζήτησης στα forum του ftou που εμένα μου κάνει εντύπωση. Συνηθίζω στην καθημερινότητα μου να μιλάω τόσο για πλάκα, για σχέσεις/σεξ αλλά και για πολλά άλλα θέματα και μεταξύ των πολλών άλλων θεμάτων είναι και η πολιτική.

Θα παρακαλέσω όποιον συμμετέχει να το κάνει πολιτισμένα (όπως σε κάθε άλλο θέμα άλλωστε)

Προσωπικά αν με ρωτούσε κανείς τι θα ψήφιζα θα απαντούσα "όχι ΠΑΣΟΚ-ΝΔ". Μια ζωή θίγουμε το θέμα δικοματισμός και οικογενειοκρατία μεταξύ μας και μια ζωή τους ίδιους πάμε και ψηφίζουμε... Από τότε που γεννηθήκα ('79) δεν θυμάμαι να κυβέρνησε την Ελλάδα άλλο κόμα εκτός από ΠΑΣΟΚ/ΝΔ και το γαμώτο είναι πως και στο μέλλον δεν βλέπω να αλλάζει τίποτα. Μια ζωή τα ίδια. Και ενώ κάποτε αυτά τα δύο κόμματα είχαν διαφορετικές πολιτικές, σήμερα αλλάζουν μόνο τα πρόσωπα. Διεκδικούν πλέον την ψήφο μας βάση του ποιός είναι λιγότερο διεφθαρμένος. Μεταξύ των τυφλών βασιλεύει ο μονόφθαλμος...

Όσο για τα μικρότερα κόμματα της βουλής ιστορικά έχουν αποδειχτεί κατώτερα των περιστάσεων. Το Κ.Κ. μου φένεται εκτός τόπου και χρόνου, ο ΣΥΝ φιλότιμος μεν, κατά περίσταση μαχητικός (π.χ. παιδεία) αλλά γενικότερα μάλλον χλιαρός και πολύ χαμηλών τόνων για να διεκδικήσει κάτι. Χώρια που συμβιβάζεται και συνεργάζεται εύκολα (καλό μεν αλλά ελατώνει την δυναμική του). Σε αντίθεση με τον πανέξυπνο Καρατζαφέρη του οποίου οι πολιτικές απόψεις δεν μου αρέσουν καθόλου αλλά ο τύπος έχει τον τρόπο του, την ρητορεία του κι έχει λιώσει σόλες για να κάνει γνωστές τις θέσεις του. Τον βλέπω στην βουλή στο χαλαρό και δεν μου αρέσει καθόλου (τι να κάνω, αφου δεν τον πάω)

Έψαξα λοιπόν στο διαδίκτυο και βρήκα την "Φιλελέυθερη Συμμαχία". Διάβασα κάτι ψιλά από το πρόγραμμα τους (όχι όλο, ήταν και μεγάλο το ρημάδι) και σε κάποια σημεία διαφώνησα, σε άλλα συμφώνησα, μου φάνηκε πάντως ενδιαφέρον και θα συνεχίσω να ψάχνω. Μέχρι τις εκλογές έχω καιρό να δώ κι άλλα προγράμματα από διάφορα μικρά κόμματα.

Αν έχετε κι εσείς κάτι να προτείνετε να ένα βήμα.

Σε κάθε περίπτωση ας αρχίσουμε να ψαχνόμαστε λιγάκι...




προφίλάλλα...
Μήνυμα #39945 από Mindcry στις 06 Ιουνίου 2007, 5:05πμ

Mindcry

μέλος από: 3/11/2004
μηνύματα: 76 αποδεκτές 0
Ωραίο θεματάκι διάλεξες και οπως είπες και επίκαιρο..

Εγώ δε θα μπω όμως στη λογικη του να πω τι θα ψηφισω ή τι πρεπει να ψηφίσουμε ή να προπαγανδίσω γενικότερα..

Θα κάνω μια κριτικη στα κόμματα σύμφωνα με τα όσα εχουν κάνει κ έχουν πει το τελευταιο διάστημα.
Δεν νομίζω να καταφέρω να είμαι αντικειμενικός, και αυτο ειναι αναγκαστικό αφου σιγουρα κάποιους θα καταδικάσω και για κάποιους θα πω και καλα πραγματα..
Ομως θα σας αφησω να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα..

Θα βγεί λιγο μπόλικο το κέιμενο αλλα θα το εκτιμούσα αν το διαβάζατε γιατι όπως το κόβω θα μου βγεί η πίστη να το γράψω..

Λοιπόν



ΝΔ:
Ανέκαθεν αποτελούσε το κόμμα το οποίο στηριζε με τη δραση και τις θέσεις του την αστική τάξη (πλούσιοι, βιομηχανοι, γενικά φραγκάτοι..) Με το νόμο πλαισιο που επιτρέπει την ιδρυση ιδιωτικων πανεπιστημιων (Αυτο είναι ασύμφορο για το μεγαλυτερο μέρος του λαού, αλλα το γιατι για ευνοητους λόγους δε με παιρνει να το αναλυσω σε αυτο το θέμα), με την εξισωση πτυχίων ΑΕΙ - ΤΕΙ με αυτα των ΙΕΚ η ΚΕΠ (που και αυτο ειναι κακο), με όλα τα σκάνδαλα περι διαφθοράς και τα γαλάζια παιδια πιστεύω πως καταλαβαίνετε γιατι ειναι το κόμμα που εξυπηρετει την πλουτοκρατία και νομίζω πως δε χρειάζεται να πω και τιποτα περισσότερο..





ΠΑΣΟΚ:
Kατα την ταπεινή μου άποψη είναι η πιο επικίνδυνη και παραπλανητικη αντιπολίτευση που εχω δει...
Φαινομενικά διαφωνεί με την αναθεώρηση του αρθρου 16 και τα ιδιωτικα πανεπιστήμια.. Ομως στο πρόγραμμα του αν βγει κυβερνηση, προβλέπονται και τα δύο(!).. (Μη κρατικα μη κερδοσκοπικα.. τριχες κατσαρές!) Επίσης αν θυμαστε επι ΠΑΣΟΚ ειχε ψηφιστει η συμβαση της Μπολωνια που εθεσε τις βάσεις για την ιδρυση ιδιωτικων πανεπιστημίων.. Αρα για οτι τραβαμε οι φοιτητες σήμερα δεν φταιει η Μαριέττα της ΝΔ αλλα και το ΠΑΣΟΚ!!
Και γενικότερα το κόμμα αυτό, αφήνει να φαίνεται προς το λαό ότι καταδικάζει τα αντιλαικά μετρα που παει να περάσει η ΝΔ. Στα μουλωχτά όμως ΚΑΙ τα ψηφίζει ΚΑΙ συμφωνει.. Θα μπορούσα να σας κάνω μια τεράστια λίστα με παραδείγματα αλλα νομίζω οτι θα ειναι κουραστικό και εκτος θέματος..
Για να τελειωνω λοιπον, αν και το ΠΑΣΟΚ τη δεκαετια του 70 ξεκίνησε με άλλες ιδεες και άλλο πνέυμα πλέον έχει καταντήσει μια εναλλακτικη ΝΔ και αυτο φαίνεται οσο περνα ο καιρος και περισσότερο.






ΚΚΕ:
Eγώ δε θα χαρακτήριζα το ΚΚΕ εκτός τόπου και χρόνου.. Οι θέσεις του μάλιστα για την παιδεία είναι ότι πιο σωστό και ενημερωμένο έχω ακουσει.. Και γενικά οι θέσεις του σε όλα τα ζητηματα μου φαίνονται αυτονόητες και προς το συμφερον του απλού λαου: (Σταθερη εργασια 7ωρη 5ημερη, 1300 κατωτερος μισθος 1050 κατωτερη συνταξη, δωρεαν κοινωνικες υπηρεσιες, προστασια του περιβάλλοντος κτλ κτλ.)
Δεν πιστευω να υπαρχουν και πολλοί που να διαφωνουν μ αυτά!

Απλα επειδη τα ΜΜΕ ελεγχονται απο τους φραγκάτους και ΝΔ - ΠΑΣΟΚ είναι φυσικο οι θέσεις αυτές να μην ακουγονται και πολύ προς τα έξω, ακριβώς γιατι δεν τους συμφέρουν..


Τωρα οσο γι αυτα που λένε να βγουμε απ την ΕΕ, ε ειμαι κι εγω λιγο επιφυλακτικος γιατι μου φαίνεται ακραίο.. αλλα παλι σκεφτομαι οτι η ΕΕ δε μας προσφέρει και τπτ σπουδάιο! Τα χρηματα που μας δίνει στην ουσία είναι ΔΙΚΑ ΜΑΣ λεφτα που τα δίνουμε στο ταμείο της ΕΕ! Αυτά τα χρηματα επειτα μας τα επιστρέφουν με τη μορφη πακέτων και μας λενε και πως να τα διαχειριστούμε!!(κάτι σα νταβατζής δηλαδή..)
Και βεβαια η διαχείριση των χρημάτων γινεται συμφωνα με της αναγκες και τα πρότυπα της ΕΕ και οχι της ΕΛΛΑΔΑΣ, οπότε μάλλον καθυστερεί η ανάπτυξη έτσι..)





ΣΥΝ:
Αυτό το κόμμα έχει αρκετές θέσεις υπέρ των λαικών στρωμάτων(οι οποίες συμβαδίζουν πολλες φορες και με το ΚΚΕ) αλλα τείνει να ΠΑΣΟΚίζει κιόλας. Συμφωνει σε πολλά και με το ΠΑΣΟΚ δηλαδή, και πολλά μέλη του εχουν πάει στο ΠΑΣΟΚ πχ Δαμανάκη!! Ενδεχεται μάλιστα να συνεργαστεί και με το ΠΑΣΟΚ στις εκλογες (κάτι τέτοιο άκουσα τωρα δε ξερω αν ισχύει)
Ειναι λίγο μπλεγμένη υπόθεση, νομίζω κάτι σα να λέμε και παρθένα και πουτ*να!! (με το συμπάθειο..)


Επίσης η διαφορά του απ το ΚΚΕ είναι ότι συμφωνεί με πολλά μέτρα που πάει να περάσει η ΕΕ και τα οποία συνηθως δεν είναι για καλό.. Τρομονόμος,Μααστριχτ κτλ κτλ είναι μετρα της ΕΕ στα οποία ο συνασπισμός δε θυμαμαι να εβγαλε κιχ! ή και αν εβγαλε, ήταν και υπερ και κατά.. εβρισκε και κάτι θετικό δηλαδή..



ΛΑΟΣ:
Ο καρατζαφερης αν βγεί λεει θα ορκίσει τη νέα κυβέρνηση στην Αγια Σοφιά.. (Κι όμως το είπε!!)
Επίσης είπε οτι θα πληρώσει τους έλληνες επιστήμονες της ΝΑΣΑ πιο καλα απ οτι πληρωνονται εκεί, για να ρθουν στην Ελλάδα να κάνουν ατομικές βόμβες να μη μας κουνιούνται οι Τούρκοι..
ωχ ωχ...
Περα απο την πλάκα, μου φαίνεται ότι το κόμμα αυτο λαικίζει ασύστολα χωρίς στην ουσια να λεει κάτι..
Πιο πολύ μου φαίνεται οτι ασχολείται με εθνικιστικές χαζομάρες.. και σε όλες τις διεκδικήσεις του γραφει "για τους έλληνες"!
Δηλαδη οι αλλοδαποι εργατες ας γινουν και δούλοι ας πληρωνονται εξευτελιστικα και ας είναι ανασφάλιστοι.. Οι Έλληνες να ναι καλα! Και για να κλείσω θα σας παραθέσω κάτι που βρηκα στη σελίδα του ΛΑΟΣ και νομίζω τα λέει όλα:

Ένα κόμμα εκσυγχρονιστικό, με την ουσιαστική έννοια του όρου, που πολεμά φαινόμενα που χαρακτηρίζουν χρεωκοπημένες κοινωνίες, όπως η διαφθορά, η αναξιοκρατία, νεποτισμός, η κοινωνική ανισότητα, η ανεργία, η εγκληματικότητα, η ανασφάλεια, η παροοικονομία, η παραπληροφόρηση δια της διαπλοκής, οι πελατειακές σχέσεις των κομμάτων και ο εμπαιγμός των πολιτών. Η εξάλειψη αυτών των θλιβερών φαινομένων και όχι η αποδυνάμωση της θρησκευτικής και εθνικής ταυτότητας των Ελλήνων είναι ο καλώς νοούμενος εκσυγχρονισμός. Eίναι ένα κόμμα ελληνοκεντρικό, που προτάσσει τα μακροπρόθεσμα συμφέροντα του ελληνικού λαού, και του έθνους, διαπνέεται από τον ελληνικό πολιτισμό, το ελληνικό πνεύμα και τις ελληνικές αξίες στην χάραξη και εφαρμογή της πολιτικής του

Πολύ ωραία πραγματα λεει, και συμφωνω κι εγω με κάποια απο αυτα..
Στην ουσια όμως δε λέει τίποτα!! Λεει τι είναι το καλο χωρις να παιρνει θεση σαν κόμμα.. Δε λεει πχ εμεις θα κανουμε αυτο κι αυτο για τους ανεργους! Η δε λεει εμεις θα δωσουμε λεφτα για την παιδεία! Λεει απλα οτι η ανεργια δεν συμβαδίζει με το πνευμα του ελληνικου πολιτισμου..
Τωρα νομίζω καταλαβατε τι εννοώ με τον όρο "λαικισμός" παραπάνω.. κουφια λόγια και μεγαλοστομίες..






Φιλελέυθερη Συμμαχία

Δεν έχω διαβάσει κατι γι αυτο το νέο κόμμα.. και γι αυτο δεν έχω άποψη.
Αν όμως το "φιλελέυθερη" αναφερεται στον οικονομικό όρο "φιλελευθερισμο" τοτε μάλλον πρόκειται για κόμμα "δεξιό" να το πω έτσι.. Μολις μάθω τι παίζει θα επανέλθω με post..

Ελπίζω να ημουν διαφωτιστικος και να μη σας κούρασα σε σημειο αυτοκτονιας!!
Περιμένω σχόλια..
cya!

προφίλάλλα...
Μήνυμα #39946 από .OBLIVION στις 06 Ιουνίου 2007, 9:07πμ

.OBLIVION

Εικονίδιο
μέλος από: 2/4/2007
μηνύματα: 95 αποδεκτές 0
LΛοιπον συμφονω απολυτως μαζι σου.Εγω προσωπικα ειμαι κκε , αλλα πιστευω πως πολλες φορες τα κοματα βαζουν ''παροπιδες''' , και δεν σε αφηνουν να δεις και τα καλα των υπολοιπων κομματων,Αλλα και παλι μενω εκει που ειμαι.Δυστιχως,δεν εχω την ευκαιρια να ψηφισω ακομα , αλλα προετοιμαζω με πολυ για εκεινη την στιγμη( ξερω τι μου γινετε) , αλλα απο αυτα που εχω δει πιστευω οτι το τραβαει ο οργανισμος μας εμας τους ελληνες να τις τρομε στα μουτρα, και μετα απο 4 χρτονια πααλι τους ιδιους!Ημαρτον.Και κατι αλλο . Πως απέκτησε ψήφους το ΠΑΣΟΚ? Βρηκε δουλειες σε ψηφοφορους του (το επαναλαμβάνω ψηφοφορους) και απο εκει και περα...Εχω προσοπικο παραδειγμα σειγγενη, ο οποιος βρηκε δουλεια απο ''χερια'' του ΠΑΣΟΚ , και ειναι μια χαρα..Ελα ομως που τα παιδια του ειναι με δουλεια 450 $ το μηνα..!Αυτά ειχα να πω.Ευχαριστω.Ελπιζω να μην ειναι κανας webmaster φανατικος ΠΑΣΟΚ και με πεταξει εξω! lol
Περισοτερα για τα αλλα κοματ6α θα φερω ισως αλλη φορα (δδεν ξερω και τοσα πολλα οποτε ειναι περιτα).Αντιο απο εμένα και πολη καλη η παρουσιαση σου midcry.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39955 από Giacharadan στις 06 Ιουνίου 2007, 6:01μμ

Giacharadan

Εικονίδιο
μέλος από: 14/5/2007
μηνύματα: 33 αποδεκτές 0
Αν οι εκλογές θα μπορούσαν να αλλάξουν τα πράγματα θα ήταν παράνομες!


Αυτό το σύνθημα όσο ακραίο και να ακούγεται δεν απέχει πολύ από την αλήθεια. Και γιατί δεν απέχει? Απλούστατα γιατί η εξουσία φθείρει, διαβάλλει και βάζει μεγάλους πειρασμούς. Πιστεύω ότι εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων (π.χ. ΛΑΟΣ) όλοι τους έχουν καλές προθέσεις.

Ακόμα και το ΠΑΣΟΚ ξεκίνησε ως κομμα λαϊκό, μη προνομιούχων και πράγματι ως κάποιο βαθμό έβγαλε την Ελλάδα από τη τριτοκοσμική μιζέρια των δεκαετιών 70 και 80. Αλλά μετά χάλασε...

Ο Συνασπισμός έχει καλές θέσεις για την εγκληματικότητα, παιδεία, ναρκωτικά, και πολλά άλλα αλλά και αυτό θα το χαλάσει η εξουσία (σε περίπτωση που συνεργαστεί) όπως χάλασαν οι Πράσινοι της Γερμανίας όταν έκαναν κυβέρνιση με το SPD.

Το ΚΚΕ έχει μεν κάποιες καλές θέσεςι αλλά πράγματι είναι λίγο πίσω... ο κόσμος έχει προχωρήσει παραπέρα, αλλά το κυριότερο ελλάτωμα του είναι ο λεγόμενος δημοκρατικός συγκεντρωτισμός που εφαρμόζει, δηλ. μια πυραμίδα όπου η Κ.Ε. αποφασίζει και τα μέλη ακολουθούν πειθήνια. Ας τολμήσει κάποιος να θέσει σε κάποια Κ.Ο. του ΚΚΕ το θέμα της αποποινηκοποίησης των ναρκωτικών! Δεν είναι τυχαίο ότι αυτό το κόμμα έχει ίσως τις πιό πολλές αποχωρήσεις, διαγραφές, διασπάσεις. Ό τρόπος που αντιμετοπίζει τα άλλα αριστερά κομμάτα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ. Νομίζει ότι κατέχει την απόλυτη αλήθεια και θα προτημούσε (τοχει κάνει δηλ.) να συνεργαστεί με τη ΝΔ παρά με τον ΣΥΝ ή το ΜΕΡΑ...

Το ΛΑΟΣ είναι ανεκδιήγητο, δεν υπάρχει άλλη κουβέντσ για ένα κόμμα που χρησιμοποιεί επιχειρήματα από την αριστερα (και μάλιστα την άκρα..) τη δεξια (και μάλιστα την άκρα...) και το κέντρο. Μου θυμίζει τον Χιτλερ και το κόμμα του στην Γερμανία που τα ίδια έλεγαν.

Η Ν.Δ., τώρα τι να πει κανείς. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να ψηφίσει κανείς τη ΝΔ που είναι καθαρά και ξάστερα κομμα της πλουτοκρατίας. Το τι έχει κάνει για χάρη των βιομηχάνων και του λοιπού κατεστημένου της χώρας δεν λέγεται.

Τι μένει λοιπόν? Αποχή και Ακυρο θα πρότεινα αλλά δεν φτάνει φυσικά αυτό. Εχετε ακούσει για άμεση δημοκρατία, αποκέντρωση, αυτοδιοίκηση, αυτοδιαχείρηση, κοινοτισμό?
Πρεπει επιτέλους οι πολίτες να πάρουν τα πράγματα στα χέρια τους, οι εκλογές είναι ένα κόλπο για να συνεχίζουμε να ζούμε με την ψευδαίσθηση ότι έχουμε δημοκρατία (Ομως δημοκρατία είναι μόνο μια, η άμεση)
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39957 από Mindcry στις 06 Ιουνίου 2007, 8:00μμ

Mindcry

μέλος από: 3/11/2004
μηνύματα: 76 αποδεκτές 0
Αναφορά: (Giacharadan@06 Ιουνίου 2007)Τι μένει λοιπόν? Αποχή και Ακυρο θα πρότεινα αλλά δεν φτάνει φυσικά αυτό. Εχετε ακούσει για άμεση δημοκρατία, αποκέντρωση, αυτοδιοίκηση, αυτοδιαχείρηση, κοινοτισμό?
Πρεπει επιτέλους οι πολίτες να πάρουν τα πράγματα στα χέρια τους, οι εκλογές είναι ένα κόλπο για να συνεχίζουμε να ζούμε με την ψευδαίσθηση ότι έχουμε δημοκρατία (Ομως δημοκρατία είναι μόνο μια, η άμεση)




Οταν λες αποκέντρωση και αυτοδιοίκηση τι εννοείς??

Γιατι για αποκέντρωση και αυτοδικοίκηση μιλάνε και οι ΠΑΣΟΚ και ΝΔ..
Πχ. "αποκέντρωση" είναι μια νέα πολιτικη που θελει να εφαρμόσει η ΝΔ (και συμφωνει και το ΠΑΣΟΚ, στα κρυφα πάντα)η οποία λεει:
Tα δημοτικά σχολεια να μην είναι στη δικαιοδοσία του υπουργείου παιδείας αλλα στη δικαιοδοσία των δήμων.
Ο δήμος δηλαδη να αναλάβει τη μισθοδοσία των δασκάλων τις προσλήψεις και τα σχετικα.
H πλάκα είναι οτι οι δήμοι δεν έχουν λεφτά ούτε για να συντηρήσουν τα κτήρια!!! οποτε φανταστείτε τι έχει να γίνει!! Δε θα υπαρχουν λεφτα για θέρμανση, οι δασκαλοι θα ΑΠΟΛΥΟΝΤΑΙ καθε καλοκαίρι και θα ξαναπροσλαμβάνονται το Σεπτέμβρη (!) για οικονομία, ενώ το οικονομικό βάρος των κατοίκων θα αυξηθεί αναγκαστικά. (Κανεις δε θελει το παιδι του να κρυώνει στο σχολείο)

Αρα η "αποκέντρωση" όσο καλη και αν ακόυγεται ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!

Τωρα για αυτοδιαχείρηση και αυτοδιοίκηση μιλάνε επίσης οι ΝΔ - ΠΑΣΟΚ στο νέο νομο πλαίσιο.
πρεπει δηλαδη το πανεπιστήμια να είναι αυτοδιαχειριζόμενα και αυτοδιοικουμενα, άρα να βρίσκουν και μόνα τους χρήματα για τη λειτουργία τους. Αυτο όμως τι συνεπάγεται??

1) Απαλλάσεται το κράτος απ την ευθύνη να παρέχει δημόσια παιδεία (η ευθυνη πλεον θα βρίσκεται σε κάθε ίδρυμα!!)
2) Ανοιγει ο δρόμος για την ιδιωτικοποίηση, αφου αναγκαστικα οι σχολες θα στραφούν σε ιδιώτες για χρηματοδότηση (μιας που το κρατος δε θα δίνει μια!)
Ετσι οι επιχειρησεις θα μπουν στις σχολες και θα κάνουν ότι γουστάρουν (θα βάλουν διδακτρα, θα κανουν ερευνες κατα παραγγελία για τα προιόντα τους με στημενα αποτελέσματα κτλ.)

Οποτε με αυτες τις έννοιες ας είμαστε πιο προσεκτικοί! Γιατί αν και ακούγονται ωραίες και "ελεύθερες" στην ουσία θα φέρουν αφάνταστο μπάχαλο και απίστευτη διαφθορά!!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39958 από spirooos στις 06 Ιουνίου 2007, 8:06μμ

spirooos

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 4/2/2007
μηνύματα: 364 αποδεκτές 0
Σκατα. Οτι και να ψυφησεις τα ιδια σκατα ειναι ολοι. Αν εξερεσεις μερικα κομματα (κκε κλπ) ολοι τα ιδια θελουν. Δεν διαβασα ολο αυτο που εγραψε ο mindcry γιατι βαριομουν αλλα οτι και να ψηφησεις παλι η ΝΔ η ΠΑΣΟΚ θα βγει. Οποτε...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39959 από Mindcry στις 06 Ιουνίου 2007, 8:21μμ

Mindcry

μέλος από: 3/11/2004
μηνύματα: 76 αποδεκτές 0
Βασικά όντως φιλε μου τα ίδια σκατά είναι όλοι αλλά τουλάχιστον ας σκεφτούμε λογικά. Ποιος προτείνει κάτι καλυτερο απο τα δυο "μεγάλα" (μη χέσω) κόμματα??

Ε ας ρίξουμε ψηφο εκέι για να αποδυναμώσουμε τα αλλα δύο κομματα.
Γιατι άλλο να ειναι πανω μια κυβερνηση με 60 και 70% και άλλο να είναι πάνω μια κυβέρνηση με οριακή πλειοψηφία.
Μια κυβερνηση που βγήκε οριακά θα είναι αναγκαστικά πιο αδύναμη και σαφώς Η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΩΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΩΝ ΚΟΜΜΑΤΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΗ!!

Συμπέρασμα: Διαλεξτε ενα μικρο κομμα που σας εκφράζει (Αφου πρωτα διαβάσετε τα προγραμματα τους μεχρι τελος για να ξέρετε τι και πως) και ρίξτε ψηφο εκεί.
Και φανταστείτε αν η πλειοψηφία των Ελλήνων σκεφτεί με αυτό τον τροπο.
Τα μικρά κόμματα θα ισχυροποιηθουν και τα πραγματα θα αλλάξουν προς το καλύτερο για μας (αφου η εξουσία δε θα κανει ότι γουστάρει οπως τωρα, η έστω θα κάνει οτι γουστάρει αλλα θα ζορίζεται ΠΟΛΥ για να το πετύχει, και θα έχει και το λαό απέναντι!)
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39970 από Giacharadan στις 07 Ιουνίου 2007, 11:45πμ

Giacharadan

Εικονίδιο
μέλος από: 14/5/2007
μηνύματα: 33 αποδεκτές 0
ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗ είναι ένα βήμα πιό προχωρημένο από αυτό που λέγεται ΑΠΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ και ενδιάμεσο στάδιο στα άλλα βήματα που είναι η ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ των θεσμών από τις κοινωνίες.
Φυσικά και δεν λειτουργεί ένα τέτοιο βήμα με τον τρόπο που λειτουργεί το κράτος.
Ουτε καν το πρώτο βήμα της ΑΠΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ δεν τολμούν να ολοκληρώσου, πόσο μαλλον τα επόμενα βήματα.
Φαντάσου ένα μόρφωμα, μια ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΔΙΑ διαφόρων ανεξάρτητων κοινοτήτων/συλλογικοτήτων όπου κάθε μια π.χ. κάθε Δήμος, Κοινότητα ΑΥΤΟΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΝΤΑΙ τα πάντα εκτός από την εξωτερική πολιτική, και την άμυνα με έναν τρίτον πυλώνα αυτόν της κοινωνικής αλληλεγγύης. Ολα τα πάντα διαχειρίζονται από ανοιχτές λαικές συνελεύσεις οι οποίες παίρνουν όλες μα όλες τις αποφάσεις. Παραδειγμα πολύ καλό είναι ο Δήμος του ΠΟΡΤΟ ΑΛΛΕΓΡΕ (Βρα) η ομοσπονδία ΜΟΝΤΡΑΓΟΝ (Ισπ)και πολλοί άλλοι.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39971 από Giacharadan στις 07 Ιουνίου 2007, 11:54πμ

Giacharadan

Εικονίδιο
μέλος από: 14/5/2007
μηνύματα: 33 αποδεκτές 0
Στο τέλος απλά βρε παιδιά ας ψηφίσει κάποιος έστω τα άλλα κόμματα και όχι τα ίδια δύο. Δεν με νοιάζει γιατί αν ο κόσμος πέρα από το να ψηφίζει διεκδηκεί, ασχολείται αυτό είναι αρκετό.
Παράδειγμα:
Γνωστή πόλη της Ελλάδος έχασε πριν μερικούς μήνες της την παλαιότερη πλατεία ης και την πιό ιστορική. Ο Δήμαρχος (δεξιός) αποφάσισε να φτειάξει πάρκινγκ. Ολα τα κόμματα της αντιπολίτευσης σηγοψυθήριζαν κάτι αλλά ως εκέι.
50 άνθρωποι περίπου αποφασίζουν να δράσουν. Καλούν σε ανοιχτές γενικές συνελεύσεις τον κόσμο να αποφασίσουν τι θέλουν να γίνει.
ΕΚΕΙ θα έπρεπε να πήγαιναν ΟΛΟΙ όσοι αντιδρούσαν αλλά τι έγινε? Ο κόσμος όπως πάντα δεν κατέβηκε στους δρόμους και αποφάσισε να τημωρήσει με την ψήφο του, θα του δείξω εγώ στις εκλογές! Δυστυχώς όταν έρθουν οι εκλογές θυμούνται ΟΛΟΙ αυτοί τις πελατειακές τους σχέσεις.
Φαντάσουναν τα μηχανήματα του δήμου είχαν μπροστά τους 2000 πολίτες αντί των 500, θα χάνουνταν η πλάτεία? Και στο κάτω κάτω, ας χάνονταν! Τουλάχιστον ΡΩΤΗΣΤΕ ΜΑΣ συζητείστε αυτά τα πράγματα με τους πολίτες, καθημερινά και όχι κάθε 4 χρόνια.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39978 από provoskida στις 07 Ιουνίου 2007, 5:34μμ

provoskida

banned
μέλος από: 18/3/2007
μηνύματα: 84 αποδεκτές 0
Συμφωνώ Γιαχαραντάν. Περισσότερη συμμετοχή, μεγαλύτερη κινητοποίηση δεν θα έβλαπτε. Πιο άμεση δημοκρατία, ναι επίσης συμφωνώ. Όπως κάποτε στην αρχαία Αθήνα που τραβάγανε όλοι στην Πνύκα και ψηφίζαν δια βοής. Μακάρι να είχε κάθε δήμος, κάθε κοινότητα την δική της Πνύκα.

Ίσως με τις νέες τεχνολογίες (π.χ. διαδίκτυο) να μπορούμε να συμμετέχουμε πιο άμεσα στο μέλλον σε αποφάσεις που εν τέλει μας αφορούν όλους. Το ιδανικό θα ήταν να μπορούμε να κάνουμε ένα δημοψήφισμα ανα πάσα στιγμή γρήγορα και εύκολα. Πόσο αδιάβλητη θα ήταν όμως μια τέτοια διαδικασία? Πόσο ασφαλής μπορεί να αισθάνεται ένας άνθρωπος πίσω από έναν υπολογιστή, όταν ξέρει οτι υπάρχουν κάτι τυπάκια που μπαίνουν για πλάκα στα αρχεία της NASA...?

Φυσικά και ή άμεση επαφή είναι καλύτερη. Έστω και η κάλπη (που κι εκεί κατα καιρούς έχουν παίξει διάφορα, νοθείες κτλ) εμπνέει περισσότερη ασφάλεια. Σου λέει εμένα η ξαδέρφη της κουμπάρας του μπάρμπα μου είναι δικηγόρος και ήταν εκεί (εφορευτική), οπότε έμμεσα νιώθεις μια κάποια ασφάλεια. Κι αν σε κληρώσουν και είσαι κι εσύ εκεί και δείς να παίζει καμιά μαλακία τους γαμείς πατόκορφα...

Ναι, αποκέντρωση και μεγαλύτερη αυτονομία σε επι μέρους θέματα κατά τόπους πιστέυω κι εγώ πως θα εξυπηρετούσε καλύτερα τις όποιες ομάδες πολιτών. Και καλύτερο έλεγχο θα είχαμε και δεν θα τρόγωνταν χρήματα από εδώ κι από εκεί και θα είχαν πιο άμεση συμμετοχή στα κέντρα λήψεων αποφάσεων οι τοπικές κοινωνίες.

Εν τω μεταξύ βγαίνει και η Αλέκα και λέει "να χάσουν το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ". Δηλαδή σου λέει αμα χάσουν αυτοί θα κερδίσουμε εμείς. Κι επειδή την έχει χαμπαριάσει την δουλειά οτι το κόμμα πάνω από 7% δεν παίρνει που να βαράει τον κώλο της κάτω σου λέει ας εκμεταλευτούμε και την δυσαρέσκεια του κόσμου μπας και τσιμπήσουμε κανένα ψιχουλάκι κι έτσι... Γιατί αμα πάμε πάλι να πασάσρουμε θέσεις περί κομμουνισμού, πάλι γραφικούς θα μας πούνε.

Θα μου πείς εσύ τι έλεγες ρε προβοσκίδα? Οχι ΝΔ/ΠΑΣΟΚ δεν έλεγες? Ναι ρε μάγκα, αλλά εγώ δεν είμαι αρχηγός κόμματος να πρέπει να κάνω και καμιά προγραμματική δήλωση... Και εν τέλει εγώ την πρόλαβα κιόλας, πιο νωρίς τα είπα (αυτή μάλλον εμένα διαβάζει και παίρνει γραμμή)

Όσο για τα 1300 κατώτερο μισθό και τα 1050 κατώτερη σύνταξη, που θα τα βρούνε ρε? θα τα γεννήσουνε? Ασε που άμα βγούμε από την ΕΕ και την ΟΝΕ θα γίνει της Ποπης εδώ γύρω... Δεν αλλάζουν μόνο οι οικονομικοί συσχετισμοί αλλά και οι πολιτικοί/διπλωματικοί.Και τα λευτά που έχουμε πάρει από Ευρώπη τώρα μόλις γίνανε ίσα μ' αυτά που δίνουμε. Μέχρι χθές λόγω περιφερειακής ανάτυξης την αρμέγαμε κανονικά την Ευρώπη... Αλλά από απορρόφηση πόρων μύδια (ουραγοί μια ζωή) Έχει πέσει απίστευτη μάσα στην Ελλαδίτσα. Είμαστε οι βασιλιάδες της μίζας.

Θυμάμαι στο πρώτο έτος στο πανεπιστήμιο (οικονομικά στην Γλασκώβη) στο βιβλίο της κύριας ύλης μας είχαν εμάς και τους Ιταλούς ως πρωταθλητές μαυραγορίτες (40%) Με λίγα λόγια μέχρι πρόσφατα (τώρα δεν ξέρω πόσο είναι) 40% των πόρων που διακινούνταν στην ηλιόλουστη πατρίδα μας δεν φαίνονταν πουθένα. Έτσι μας βγήκε και το όνομα του πιο πλούσιου λαού με το πιο φτωχό κράτος. Και μετά θέλουμε κράτος πρόνοιας μην χέσω... Αφου είμαστε παρτάκηδες ρε. "Είμαστε στο εγώ" ακόμα και σήμερα, η μάλλον ειδικά σήμερα.

Εμείς φταίμε, όχι τα κόμματα. Τα κόμματα ποιος τα ψηφίζει δηλαδή...

Και απορώ τώρα που το ξανασκεύτομαι... Αφου 6 στους 10 Έλληνες ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ/ΝΔ γιατί δεν βγαίνει ένας Πασοκτσής ή ένας Νεοδημοκράτης να υπερασπιστεί το κόμμα του? Τι διάολο που κρύφτηκαν. Ας μας πεί κι ένας από αυτούς την γνώμη τους (να το διασκεδάσουμε κιόλας)

Το άλλο το καλό που είδα είναι οτι η ΝΔ λέει είναι κόμμα της πλουτοκρατίας. Δηλαδή στις τελευταίες εκλογές που τους βγάλαμε κυβέρνηση (και μάλιστα αρκετά ισχυρή) εκείνη η γαμημένη η πλειοψηφία που τους ψήφισε ήταν όλοι πλούσιοι? Μα πόσο ζώα είμαστε...

Επιτέλους ας καθιερωθεί συνταγματικά με λαική απαίτηση η απλή αναλογική να δείς όχι πεντακομματική κυβέρνηση, αλλά 10 κόμματα εκεί μέσα να παίζουν ξύλο. Και σου λέω εγώ μετά αν θα προχωρήσουν σε αποκέντρωση ή όχι...

Ξυπνάτε ρεεεεεε. Όλα από την συμμετοχή μας ξεκινάνε. Ευαισθητοποιηθείτε. Δεν είναι μόνο κάθε 4 χρόνια. Είναι και να ανοίξεις μια εφημερίδα, δύο, τρείς να φιλτράρεις τα φούμαρα, να αποκτήσεις γνώμη, κρίση κι ας είναι και λανθασμένη. Δεν είναι δυνατόν όλη η Ελλάδα να ασχολείται μόνο με τον ποιός πηδάει ποιά.

Τελικά βάσει γκάλοπ (durex) είμαστε πρωταθλητές στο σεξ. Για την μαλακία ένα γκάλοπ κανείς?

Όσο για τα μικρά κόμματα την ψάχνω ακόμα. Σήμερα τσέκαρα το Λ.Ε.Υ.Κ.Ο. (Λαικές Ενώσεις Υπερκομματικών Κοινω
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login