Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φτύσε καλλιτεχνικά
Σύσκεψη: Το υποκατάστατο της δουλειάς όταν βαριόμαστε.
Τετάρτη, 15 Μαΐου

Πολιτική-Τι να ψηφίσω?

Σελ. 2
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #39980 από provoskida στις 07 Ιουνίου 2007, 6:46μμ

provoskida

banned
μέλος από: 18/3/2007
μηνύματα: 84 αποδεκτές 0
Συμφωνώ Γιαχαραντάν. Περισσότερη συμμετοχή και μεγαλύτερη κινητοποίηση δεν θα έβλαπτε. Πιο άμεση δημοκρατία, ναι επίσης συμφωνώ. Όπως κάποτε στην αρχαία Αθήνα που τραβάγανε όλοι στην Πνύκα και ψηφίζαν δια βοής. Μακάρι να είχε κάθε δήμος, κάθε κοινότητα την δική της Πνύκα. (αν και με τον Καποδίστρια οι κοινότητες δεν υφίστανται πλέον... τον Σημίτη μου μέσα...)

Ίσως με τις νέες τεχνολογίες (π.χ. διαδίκτυο) να μπορούσαμε να συμμετέχουμε πιο άμεσα στο μέλλον σε αποφάσεις που εν τέλει μας αφορούν όλους. Το ιδανικό θα ήταν να μπορούμε να κάνουμε ένα δημοψήφισμα ανα πάσα στιγμή γρήγορα και εύκολα. Πόσο αδιάβλητη θα ήταν όμως μια τέτοια διαδικασία? Πόσο ασφαλής μπορεί να αισθάνεται ένας άνθρωπος πίσω από έναν υπολογιστή, όταν ξέρει οτι υπάρχουν κάτι τυπάκια που μπαίνουν για πλάκα στα αρχεία της NASA...?Ισως αργότερα, όταν οι συνθήκες θα είναι ωριμότερες.

Προς το παρόν ή άμεση επαφή είναι καλύτερη. Έστω και η κάλπη (που κι εκεί κατα καιρούς έχουν παίξει διάφορα, νοθείες κτλ) εμπνέει περισσότερη ασφάλεια. Σου λέει εμένα η ξαδέρφη της κουμπάρας του μπάρμπα μου είναι δικηγόρος και ήταν εκεί (εφορευτική), οπότε έμμεσα νιώθεις μια κάποια ασφάλεια. Κι αν σε κληρώσουν και είσαι κι εσύ εκεί και δείς να παίζει καμιά μαλακία τους γαμείς πατόκορφα... Στο τέλος βέβαια θα γίνουμε εκλογομανείς, αλλά με αυτούς τους μαλάκες που έχουμε (και καλά αντιπροσωπευτική δημοκρατία) δεν είναι να εμπιστέυεσαι πια κανέναν.

Ναι, αποκέντρωση και μεγαλύτερη αυτονομία σε επι μέρους θέματα κατά τόπους πιστέυω κι εγώ πως θα εξυπηρετούσε καλύτερα τις όποιες ομάδες πολιτών. Και καλύτερο έλεγχο θα είχαμε και δεν θα τρόγωνταν χρήματα από εδώ κι από εκεί και θα είχαν πιο άμεση συμμετοχή στα κέντρα λήψεων αποφάσεων οι τοπικές κοινωνίες.

Εν τω μεταξύ βγαίνει και η Αλέκα και λέει "να χάσουν το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ". Δηλαδή σου λέει αμα χάσουν αυτοί θα κερδίσουμε εμείς. Κι επειδή την έχει χαμπαριάσει την δουλειά οτι το κόμμα πάνω από 7% δεν παίρνει που να βαράει τον κώλο της κάτω σου λέει ας εκμεταλευτούμε και την δυσαρέσκεια του κόσμου μπας και τσιμπήσουμε κανένα ψιχουλάκι κι έτσι... Γιατί αμα πάμε πάλι να πασάσρουμε θέσεις περί κομμουνισμού, πάλι γραφικούς θα μας πούνε. Έλα όμως που είναι (γραφικοί). Από την εποχή του καριόλη του Μαρξ περάσαν κάτι 150 χρόνια και βάλε. Αυτοί εκεί... τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου...

Θα μου πείς εσύ τι έλεγες ρε προβοσκίδα? Οχι ΝΔ/ΠΑΣΟΚ δεν έλεγες? Ναι ρε μάγκα, αλλά εγώ δεν είμαι αρχηγός κόμματος να πρέπει να κάνω και καμιά προγραμματική δήλωση... Και εν τέλει εγώ την πρόλαβα κιόλας, πιο νωρίς τα είπα (αυτή μάλλον εμένα διαβάζει και παίρνει γραμμή)

Όσο για τα 1300 κατώτερο μισθό και τα 1050 κατώτερη σύνταξη, που θα τα βρούνε ρε? θα τα γεννήσουνε? Ασε που άμα βγούμε από την ΕΕ και την ΟΝΕ θα γίνει της Ποπης εδώ γύρω... Δεν αλλάζουν μόνο οι οικονομικοί συσχετισμοί αλλά και οι πολιτικοί/διπλωματικοί.Και τα λευτά που έχουμε πάρει από Ευρώπη τώρα μόλις γίνανε ίσα μ' αυτά που δίνουμε. Μέχρι χθές λόγω περιφερειακής ανάτυξης την αρμέγαμε κανονικά την Ευρώπη... Πέφτανε κάτι πακέτα κι ήτανε μες στην καλή χαρά ο Έλληνας. Επι Ανδρέα ειδικά έφαγε και η κουτσή Μαρία. Ο Ανδρίκος με το "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο" που λένε πως έριξε τα τείχη μεταξύ αριστεράς και δεξιάς, ξεπεράσαμε τα μετεμφυλιακά σύνδρομα λέει. Εμ βέβαια, αφού γίνανε όλοι σύντροφοι στη μάσα, τα ξέχασαν όλα. Στο τέλος είτανε όλοι τόσο χορτασμένοι που ασχολιόντουσαν με τα μπούτια της Μιμής. Από απορρόφηση πόρων στο μεταξύ... ΜΥΔΙΑ (ουραγοί μια ζωή)   Βασιλιάδες της μίζας και της μασας βλέπεις.

Θυμάμαι στο πρώτο έτος στο πανεπιστήμιο (οικονομικά στην Γλασκώβη, καπιταλόσκυλο είμαι, ναι) στο βιβλίο της κύριας ύλης μας είχαν εμάς και τους Ιταλούς ως πρωταθλητές μαυραγορίτες (40%) Με λίγα λόγια μέχρι πρόσφατα (τώρα δεν ξέρω πόσο είναι) 40% των πόρων που διακινούνταν στην ηλιόλουστη πατρίδα μας δεν φαίνονταν πουθένα. Έτσι μας βγήκε και το όνομα του πιο πλούσιου λαού με το πιο φτωχό κράτος. Και μετά θέλουμε κράτος πρόνοιας μην χέσω... Αφου είμαστε παρτάκηδες ρε. "Είμαστε στο εγώ" ακόμα και σήμερα, η μάλλον ειδικά σήμερα. Πρώτοι σε ποσοστα ιδιοκατοίκησης (δικά μας σπίτια-όχι νοίκι), από τους πρώτους σε προσδόκιμο ζωής (αν και πρωταθλητές στο κάπνισμα) και τελευταίοι σε ποσοστα αυτοκτονιών. Θα μου πείς έχουμε από τους χαμηλότερους μισθούς, μια απο τις υψηλότερες ανεργείες και είμαστε από τις πιο ακριβές χώρες.

Όταν όμως περπατάω στην Μελενίκου και βλέπω τις καφετέριες γεμάτες δεν νομίζω να φταίει μόνο το κράτος. Όταν όλους τους ταίζει ο μπαμπάς και η μαμά μέχρι τα 30 δεν είμαι σίγουρος οτι φταίει μόνο το κράτος. Έχουμε και μια γαμημένη νοοτροπία που μπάζει από παντού...

Και σίγουρα δεν φταίνε οι Αλβανοί και οι Ρωσοπόντιοι που σαν κι εμάς κάποτε φύγαν από την πατρίδα τους για να ταισουν μια οικογένεια. Οι περισσότεροι είναι νοικοκύρηδες. Αλλά είναι και φτωχοί άνθρωποι και όπου υπάρχει φτώχεια υπάρχουν και ναρκωτικά, υπάρχει και βία... Και εν τέλει αν η χώρα μας είναι ξέφραγο αμπέλι και δεν υπήρξε ένα σώστο πλαίσιο υποδοχής των μεταναστών, αυτοί φταίνε?

Πρώτα εμείς φταίμε και μετά τα κόμματα. Τα κόμματα ποιος τα ψηφίζει δηλαδή...

Και απορώ τώρα που το ξανασκεύτομαι... Αφου 8 στους 10 Έλληνες ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ/ΝΔ γιατί δεν βγαίνει ένας Πασοκτσής ή ένας Νεοδημοκράτης να υπερασπιστεί το κόμμα του? Τι διάολο, που κρύφτηκαν. Ας μας πεί κι ένας από αυτούς την γνώμη τους (να το διασκεδάσουμε κιόλας)

Το άλλο το καλό που είδα είναι οτι η ΝΔ λέει είναι κόμμα της πλουτοκρατίας. Δηλαδή στις τελευταίες εκλογές που βγήκανε κυβέρνηση (και μάλιστα αρκετά ισχυρή) εκείνη η γαμημένη η πλειοψηφία που τους ψήφισε (45%) ήτανε πλούσιοι? Μα πόσο ζώα είμαστε...

Επιτέλους ας καθιερωθεί συνταγματικά με λαική απαίτηση η απλή αναλογική να δείς όχι πεντακομματική κυβέρνηση, αλλά 10 κόμματα εκεί μέσα να παίζουν ξύλο. Και σου λέω εγώ μετά αν θα προχωρήσουν σε αποκέντρωση ή όχι...

Ξυπνάτε ρεεεεεε. Όλα από την συμμετοχή μας ξεκινάνε. Ευαισθητοποιηθείτε. Δεν είναι μόνο κάθε 4 χρόνια. Είναι και να ανοίξεις μια εφημερίδα, δύο, τρείς να φιλτράρεις τα φούμαρα, να αποκτήσεις γνώμη, κρίση κι ας είναι και λανθασμένη. Δεν είναι δυνατόν όλη η Ελλάδα να ασχολείται μόνο με το ποιός πηδάει ποιά.

Τελικά βάσει γκάλοπ (durex) είμαστε πρωταθλητές στο σεξ παγκοσμίως. Για την μαλακία ένα γκάλοπ γιατί δεν κάνει κανείς?

Όσο για τα μικρά κόμματα την ψάχνω ακόμα. Σήμερα τσέκαρα το Λ.Ε.Υ.Κ.Ο. (Λαικές Ενώσεις Υπερκομματικών Κοινωνικών Ομάδων). Καλά τα λέει το παληκάρι (Ντάλιος, ο Πρόεδρας) αλλά στο τέλος μου τα χαλάει. Λέει στις εκλογές του 2000 στήριξε ΠΑΣΟΚ γιατί η λαική συνέιδηση ήθελε προθυπουργό Σημίτη ενώ το 2004 στηριξε   
ΝΔ γιατί λέει η λαική σύνειδηση ήθελε αλλαγή κάθαρση και προθυπουργό τον Καραμανλή.

Το παληκάρι προφανώς πάει όπου φυσάει ο άνεμος. Ευτυχώς που δεν τον βαρέθηκα και τον διάβασα μέχρι τέλους.

Με ένα φανάρι στο χέρι κι εγώ σαν τον Διογένη, ακόμα ψάχνω...

Υ.Γ. Αν κάποιος την ψιλιάζεται οτι είμαι ΝεοΔημοκράτης ενημερώνω πως δεν τους ψήφισα ποτέ ακόμα και άν ιδεολογικά είμαι υπερ της ελεύθερης οικονομίας και της ιδιωτικής πρωτοβουλίας (με εξαίρεση το σύστημα υγείας που το θέλω αμιγώς δημόσιο και εντελώς δωρεάν) Το 2000 ψήφισα ΠΟΛ.ΑΝ κι ακόμα βρίζω τον εαυτό μου που έκανε τέτοια μαλακία γιατί και απόψεις άλλαξα (έχω κάθε δικαίωμα) και ο Σαμαρας εν τέλει αποδείχθηκε λίγος. Το 2004 ψήφισα ΚΚΕ. Το έκανα από αντίδραση και δεν το μτάνιωσα ποτέ. Μπορεί να μην συμφωνώ με το ΚΚ και τις θέσεις του αλλά την αριστερά την ήθελα και την θέλω πιο ισχυρή. Μακάρι να εξυγχρονιζόταν λιγάκι και να σταματούσαν να τρόγωνατι μεταξύ τους. Όσο για την ΝΔ, την έκανε αριστερά (όπως το ΠΑΣΟΚ επι Σημίτη την έκανε δεξιά) πήρε την εξουσία με τα ίδια μέσα που την έπερνε πάντα το ΠΑΣΟΚ (πόλεμος εντυπώσεων, όχι ιδεολογιών) και ήρθε με την σειρά της για να βολέψει τα παιδιά της και να φάει. Δεν τους ψήφισα ποτέ όπως δεν ψήφισα ποτέ και ΠΑΣΟΚ και δεν θα τους ψηφίσω ποτε.

ΥΓ2 Σόρι για το σεντόνι. Ευχαριστώ όποιον άντεξε και υπόσχομαι πως αποχωρώ από την συζήτηση. Τα είπα όλα...

ΥΓ3 Το προηγούμενο post είναι σχεδόν ίδιο με αυτό. Αυτό είναι διορθωμένο και ολοκληρωμένο. Απλά πρίν μου ξέφυγε και το έκανα ποστ κατα λάθος. Αν είναι δυνατόν να σβηστεί (το προηγούμενο) γιατί ήδη έχω πλυμηρίσει το σύμπαν με τα λογίδρια μου...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39984 από eugenaki στις 08 Ιουνίου 2007, 1:19πμ

eugenaki

Εικονίδιο
μέλος από: 26/5/2007
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0
παιδια διαβασα προσεκτικα ολη την συζητηση και θα ηθελα να εκφρασω και εγω την αποψη μου....θεωρω οτι το προβλημα με την πολιτικη κατασταση στην ελλαδα ειναι το εξης:για λογους που οι πεερισσοτεροι απο εμας λιγο πολυ γνωριζουμε,και για καποιους αλλους λογους που επισης οι περισσοτεροι απο εμας αδυνατουμε να φανταστουμε,συμβαινουν τα εξης εκπληκτικα:τιποτα στην χωρα μας δεν απολαμβανει αυτη την στιγμη τον σεβασμο και την θεση την οποια θα επρεπε να εχει....απο τον πιο μικρο θεσμο,απο τον πιο"ασημαντο"νομο,απο τους στοιχειωδεις κανονες συμπεριφορας,απο το υψος στο οποιο θα επρεπε να βρισκονταν ιδεες και ιδεολογιες οποιασδηποτε παραταξης και χρωματος!προσωπικα θεωρω οτι καμια πολιτικη παραταξη δεν ειναι ικανη να προσφερει πχ την παιδεια,το συστημα υγειας καθως επισης και το σοφρωνιστικο συστημα που επιβαλλεται να εχει μια πολιτισμενη και εν δυναμει,τουλαχιστον ανεπτυσσομενη χωρα.με λιγα λογια δεν θεωρω κανεναν κυριο και καμια κυρια της βουλης αξιοπιστο ατομο,οχι για κανεναν αλλο λογο,απλως γιατι 20 χρονια τωρα,μαθαινω,ενημερωνομαι,ρωταω,παρακολουθω και ξερετε τι βλεπω;;οτι το μονο πραγμα που συμβαινει με διαφορετικο τροπο σε τουτη εδω την αμοιρη γη,ειναι ο τροπος με τον οποιο θα ακουστουν τα ψεματα!και κλεινοντας για να μην σας κουρασω περισσοτερο και για να μην τα ριχνουμε ολα στους πολιτικους εχω μαζεμενα και για λους εμας τους"απο κατω"....εγω τουλαχιστον αηδιαζω,οταν βλεπω ανθρωπους της λεγομενης αριστερας να κανουν πορειες και διαδηλωσεις φορωντας nike,adidas και bulgary αρωματακι και στο τελος αφου εχουν εκτελεσει κατα γραμμα τις εντολες της εκαστοτε"μαμας"και του εκαστοτε"μπαμπα"να πηγαινουν στο κολωνακι για freddocino!οπως επισης αηδιαζω να βλεπω τον γνωστο κυριο αυτοαποκαλουμενο"εθνικιστη"και"πατριδολατρη"να βγαινει στο καναλι του μαζι με τον αδελφο του και να ισοπεδωνουν τα παντα χωρις να σε αφηνουν να βγαλεις ενα νοημα!κλεινοντας,και ζηταω συγγνωμη για που σας κουρασα τοσο,θελω να πω οτι ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ,Η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΟΘΕΥΤΟ ΤΩ ΑΠΟΨΕΩΝ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗ,ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΑΝΑΡΧΙΚΟ,ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗ,ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΑΚΡΟΔΕΞΙΟ,ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΑΛΗΘΙΝΟ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΗ....ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΛΟΙ.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39988 από triffid στις 08 Ιουνίου 2007, 8:55μμ

triffid

μέλος από: 27/8/2004
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0
Προφανώς έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν. Σταθερότητα, καθαρότητα και αλήθεια δεν υπάρχουν συνολικά στην κοινωνία, άρα δε μπορούμε να γκρινιάζουμε που δεν υπάρχουν στην πολιτική. Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι το πρόβλημα είναι παγκόσμιο.

Υ.Γ: Το καλύτερο σχόλιο για τον Καρατζαφέρη είναι το κείμενο με το οποίο συνοδεύει το σκίτσο του ο Στάθης στην Ελευθεροτυπία σήμερα. Διαβάστε το.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39993 από eugenaki στις 09 Ιουνίου 2007, 1:12μμ

eugenaki

Εικονίδιο
μέλος από: 26/5/2007
μηνύματα: 14 αποδεκτές 0
υποτιθεται ομως οτι η εννοια της υπαρξης του πολιτικου ειναι να συμβαλλει στην καλυτερη λειτουργια της κοινωνιας,στην δικαιοσυνη,στην ισοτητα,στην τηρηση των νομων κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ!!!!!!!σαφως και το προβλημα ειναι παγκοσμιο,αλλα βρε αδελφε,αφου υπαρχουν χωρες οι οποιες βρισκονται σε πολυ καλυτερο επιπεδο απο το δικο μας,βιοτικο και πνευματικο,γιατι οχι και εμεις;;;;;δεν μιλαω για τελειοτητα,μιλαω τουλαχιστον για τα στοιχειωδη!!!μια ανθρωπινη περιθαλψη οταν αρρωστησεις και μια αντιστοιχη του πολιτισμου μας παιδεια!ημαρτον.....
προφίλάλλα...
Μήνυμα #39994 από Webmaster στις 09 Ιουνίου 2007, 3:29μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Αναφορά: (triffid@08 Ιουνίου 2007)
Το καλύτερο σχόλιο για τον Καρατζαφέρη είναι το κείμενο με το οποίο συνοδεύει το σκίτσο του ο Στάθης στην Ελευθεροτυπία σήμερα. Διαβάστε το.



Άπαιχτο. Να εδώ είναι online.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login