Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Δεν είναι εύκολο να είσαι πράσινος. (Kermit)
Παρασκευή, 29 Μαρτίου

Πρόταση γάμου ναι ή όχι?

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #164285 από Aspasia στις 13 Απριλίου 2023, 1:26πμ

Aspasia

Εικονίδιο
μέλος από: 13/4/2023
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Λοιπόν θα ήθελα την βοήθεια σας για κατι... είμαι 22 κ τώρα κ 8 χρόνια τα έχω με ένα παιδί που είναι 25... τρέλα ερωτευμένοι κ οι δυο από την πρώτη μέρα κ έτσι παραμένουμε...υπάρχει η απόσταση βέβαια γτ εγώ μένω σε νησί κ αυτός Αθήνα αλλά έρχεται κ με βλέπει συχνά... κ όλη αυτή η σχέση είναι στο κρυφο δλδ δεν ξέρει κανέναν από τους γονείς μου τίποτα τόσα χρόνια...( να πω εδώ ότι είχα αφήσει να πιστεύουν ότι τα είχα με κάτι φίλους μ για να μην καταλάβουν κάτι)... αλλά οι δικοί του τα ξέρουν όλα κ με συμπαθούν... αλλά το θέμα τώρα είναι ότι μου έκανε πρόταση γάμου... εγώ θέλω να απαντήσω σαν τρελή Ναι αλλά οι δικοί μου δεν θα το πάρουν καθόλου καλά μόνο κ μόνο επειδή είναι από απόσταση κ διαφορά τέτοια.... δεν ξέρω τι να κάνω?... μου είπε ότι αν δεν απαντήσω θα χωρίσουμε... το θέμα είναι ότι οι δικοί μ δεν θα τον δεχτούν γιατί είναι αυστηροί... ιδικά ο πατέρας μου που είναι στρατιωτικός...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #164287 από Panos888 στις 13 Απριλίου 2023, 3:30πμ

Panos888

Εικονίδιο
μέλος από: 26/9/2022
μηνύματα: 68 αποδεκτές 2
Καλησπέρα Ασπασία και Χρόνια Πολλά για τις ημέρες.

Άποψή μου είναι ότι είσαι αρκετά μικρή σε ηλικία για γάμο αλλά και σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχουν λυθεί κάποια σημαντικά θέματα πριν κάνεις το βήμα.

Πρώτο θέμα είναι το οικονομικό//επαγγελματικό. Θα έχεις δουλειά; Θα είσαι σπίτι; Θα το αντέξεις; Θα αφήσεις το νησί; Τους φίλους σου;

Ο γάμος είναι τεράστια δέσμευση και ευθύνη - ειδικά αν έρθει και παιδί. Εκεί απλά ξεχνάς την ύπαρξή σου. Νοιώθεις να έχεις ζήσει τη ζωή σου; Όπως το ορίζει βέβαια ο καθένας το τελευταίο, αλλά αν νοιώθεις να έχεις απωθημένα, ή γενικά πράγματα που δεν σου έχουν βγει ακόμα, θα έλεγα να το σκεφτείς διπλά και να μην οδηγηθείς από την παρόρμηση της στιγμής.

Ούτε καν συγκατοίκηση ''σοβαρή'' δεν έχετε δοκιμάσει ακόμα. Να δεις πως δουλεύει η κατάσταση σε καθημερινή τριβή.

Ό,τι γράφω ισχύει φυσικά για το έτερο ήμισυ.

Αυτά από εμένα και ό, τι και αν αποφασίσετε εύχομαι το καλύτερο :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #164290 από kapapi04 στις 14 Απριλίου 2023, 2:18μμ

kapapi04

Εικονίδιο
μέλος από: 1/1/2021
μηνύματα: 45 αποδεκτές 0
Συμφωνώ Με τον Πάνο πού σου λέει ότι είσαι μικρή ακόμα
Πρώτα καί για σιγουριά συγκατοίκηση
Μόνο μέσα στον ίδιο χώρο θά καταλάβεις πόσο ταιριάζετε
Για αρχή κάντε έναν αρραβωνα μιας κι είσαστε χρόνια μαζί
Καί τέλος είσαι 22 χρονών
Τι μπαμπάς στρατιωτικός καί κουραφεξαλα
Αυτά τά ακουγαμε μια φορά κι έναν καιρό
Είσαι ενήλικη καί ελέγχεις την ζωή σου
Αλλιώς χώρισε αφού εξαρτασε ακόμα από τους δικούς σου στα εικοσιδύο
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login