Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Λέω όχι στο τσιγάρο αλλά δεν ακούει.
Τρίτη, 30 Απριλίου

γιατί τόση πίεση?

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #48216 από ghelly στις 09 Απριλίου 2008, 10:48πμ

ghelly

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 9/4/2008
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Καλημέρα!!!!
σε πρώτη φάση μ'αρέσει πολύ το site σας...απλά θέλω να ρωτήσω...γιατί τόσο μεγάλη πίεση με το θέμα των greeklish? αν καποιος εγραφε Αγγλικα? τεσπα εννοώ ότι αυτή η στενομυαλιά στο θέμα του πως επιλέγει ο καθένας να εκφράζεται δεν σας τιμά...sorry για την κριτική και για τυχόν λάθη αλλα και μένα τα Ελληνικά δεν είναι το καλύτερό μου... θα προσπαθήσω να παραμείνω στο forum αν και επι της ουσίας με έχετε απορύψει...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #48223 από Webmaster στις 09 Απριλίου 2008, 12:52μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Γιατί:

1. Οι λέξεις είναι προκαθορισμένες και η ορθογραφία τους δεδομένη. Αυτό δε γίνεται για να σου την πούμε ή για να σε μειώσουμε αν δεν ξέρεις να γράφεις, αλλά για να μπορούμε εμείς να διαβάζουμε χωρίς να πρέπει να μάθουμε τη δική σου προσωπική διάλεκτο greeklish.

2. Τα greeklish αχρηστεύουν το κείμενο και το νόημά του, με τη λογική ότι κανείς δεν μπορεί να τα βρει από μηχανές αναζήτησης. Μέγιστος τεχνικός λόγος.

3. Χαλούν την ομοιομορφία και την καλαισθησία.

4. Έχει περάσει πια ο άθλιος καιρός που τα πληκτρολόγια έγραφαν μόνο λατινικά και που ο υπολογιστής ήταν είδος πολυτελείας. Τώρα είστε όλοι μορφωμένα παιδιά και ξέρετε υποτίθεται (αν μη τι άλλο) να γράφετε στο πληκτρολόγιο σωστά.

Ο καθένας εκφράζεται όπως θέλει, αλλά χρησιμοποιώντας έναν κοινό κώδικα. Αλλιώς δεν θα τον καταλαβαίνει κανείς και είναι και πόλος έλξης με θετική εντροπία.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #48224 από ghelly στις 09 Απριλίου 2008, 1:25μμ

ghelly

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 9/4/2008
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Webmaster@09 Απριλίου 2008)
Γιατί:

1. Οι λέξεις είναι προκαθορισμένες και η ορθογραφία τους δεδομένη. Αυτό δε γίνεται για να σου την πούμε ή για να σε μειώσουμε αν δεν ξέρεις να γράφεις, αλλά για να μπορούμε εμείς να διαβάζουμε χωρίς να πρέπει να μάθουμε τη δική σου προσωπική διάλεκτο greeklish.

2. Τα greeklish αχρηστεύουν το κείμενο και το νόημά του, με τη λογική ότι κανείς δεν μπορεί να τα βρει από μηχανές αναζήτησης. Μέγιστος τεχνικός λόγος.

3. Χαλούν την ομοιομορφία και την καλαισθησία.

4. Έχει περάσει πια ο άθλιος καιρός που τα πληκτρολόγια έγραφαν μόνο λατινικά και που ο υπολογιστής ήταν είδος πολυτελείας. Τώρα είστε όλοι μορφωμένα παιδιά και ξέρετε υποτίθετε (αν μη τι άλλο) να γράφετε στο πληκτρολόγιο σωστά.

Ο καθένας εκφράζεται όπως θέλει, αλλά χρησιμοποιώντας έναν κοινό κώδικα. Αλλιώς δεν θα τον καταλαβαίνει κανείς και είναι και πόλος έλξης με θετική εντροπία.



1)ok το καταλαβαίνω αν και πιστεύω πως και greeklish ξέρουμε οι περισσότεροι να διαβάζουμε

2)sorry αλλά δεν έχω καν τις τεχνικές γνώσεις να καταλάβω την απαντηση :P

3)διαφωνω...η καλαισθησία είναι υποκειμενική και αυτό ακριβώς εννοώ στενομυαλιά

4)εγώ αν και μορφωμένο παιδί δεν έχω διδαχθεί ποτέ Ελληνικά στο σχολείο και η γραφή μου είναι μόνο θέμα μημισης από εφημερίδες,λογοτεχνία κτλ που διαβάζω

δεν γνωρίζω τι συμαίνει εντροπία (ελπίζω να μη με βρίζεις :P)όπως και να χει αφησέ με να επιλέξω αν θέλω να πάρω το ρισκο του αν θα με καταλάβουν... έλπίζω να μη με κάνεισ ban επειδή εκφράζω την γνώμη μου...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #48227 από MrJean στις 09 Απριλίου 2008, 2:04μμ

MrJean

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2008
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
όσο αφορά το 2 το οποίο δεν καταλαβένεις , ο Μάστορας του Δυκτίου εννοεί πως Διαδικτιακές Μηχανές όπως Google , Yahoo κτλ δεν θα έχουν ώς αποτέλεσμα της αναζήτησης απο το ftou.gr, το οπίο κατα την προσωπική μου άποψη είναι λάθος εφόσον πολλή χρησημοποίουν τα greeklish και στις μηχανες αναζήτησης.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #48228 από Webmaster στις 09 Απριλίου 2008, 2:30μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Διάβασε εδώ για γράψιμο στα ελληνικά.



-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #48231 από ghelly στις 09 Απριλίου 2008, 5:14μμ

ghelly

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 9/4/2008
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Webmaster@09 Απριλίου 2008)
Διάβασε εδώ για γράψιμο στα ελληνικά.




κάνε μας την χάρη!!!
προφίλάλλα...
Μήνυμα #48233 από mploumplou στις 09 Απριλίου 2008, 6:08μμ

mploumplou

μέλος από: 28/11/2007
μηνύματα: 10 αποδεκτές 0
Παιδιά η αλήθεια είναι ότι τα greeklish είναι δυσανάγνωστα σε μεγάλα κείμενα. Ακόμα και για ανάγνωση 2-3 γραμμών χρειάζεσαι τον διπλάσιο χρόνο για να διακρίνεις τις λέξεις απότι θα χρειαζόσουν αν ήταν γραμμένο με ελληνικούς χαρακτήρες. Για κάποιους είναι παιχνιδάκι, κάποιοι άλλοι όμως δυσκολεύονται να τα "αποκωδικοποιήσουν". Δεν είναι υποχρεωμένος ο καθένας να μάθει να διαβάζει τα greeklish την στιγμή μάλιστα που ο καθένας από εμάς τα χρησιμοποιεί με τον δικό του τρόπο. Τόσο δύσκολο είναι άλλωστε να γράφουμε στα ελληνικά; Τι μας δυσκολεύει; Ο τόνος; Ας μην τον βάζουμε...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #48240 από spirooos στις 09 Απριλίου 2008, 8:30μμ

spirooos

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 4/2/2007
μηνύματα: 364 αποδεκτές 0
Η συνηθεια και η ορθογραφια... εμενα πρωσοπικα. Ξερεις πως ειναι την στιγμη που ξερεις τυφλο greeklish να σου περνει διπλασια ωρα να γραψεις ελληνικα και να μπερδευεσε και συνεχεια να πατας ''θ'' αντι για ''υ'' και ''ς'' αντι για ''ω'' και καμια φορα ''8'' αντι για ''θ''? Επεισης εγω ειμαι χαλιας στην ορθογραφια... Μπορει με greeklish να μην μαθω ποτε να γραφω σωστα αλλα με greeklish δν κανουν απο χιλιομετρα μακρια τα ορθογραφικα και δν βγαζουν ματι...
προφίλάλλα...
Μήνυμα #48244 από Webmaster στις 09 Απριλίου 2008, 9:58μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Mploumplou's got the point. Ο γενικός κανόνας (όπως και στη ζωή) είναι ότι ο ένας πρέπει να προσαρμοστεί στα χούγια των άλλων και όχι να ζητάει από όλους τους άλλους να προσαρμοστούν στα (κακά) δικά του γούστα.

Τεσπα, με την περίπτωσή σου δεν νομίζω ότι τα ελληνικά είναι το πρόβλημα αλλά ο τρόπος που τα χρησιμοποιείς:

Έγραψε:(ghelly@09 Απριλίου 2008)
κάνε μας την χάρη!!!


Μη, μη μας δείρεις, σε παρακαλώ.

(Κάτσε να σε μπανάρουμε μη μας σπάσεις κανά μούτρο)


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...
Μήνυμα #48269 από ghelly!!!! στις 11 Απριλίου 2008, 8:37πμ

ghelly!!!!

banned
μέλος από: 11/4/2008
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
mpika mono gia na sou "pw" oti eisai aparadektos kai pws o fobos sou gia tin eleu8eri ekfrasi me opoio tropo dialegei o ka8e enas apo emas na tin parousiasei einai, ektos apo tromaktiki, katakritea apo emena poswpika!!!

xalarwse

den uparxei logos na kaneis kai 2i epidixi tis dunatotitas sou na epibalesai, den epithimw na sumetasxw pleon sto site sou

προφίλάλλα...
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login