Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Φονιάδες των ψαριών, αργυροπελεκάνοι!
Τρίτη, 23 Απριλίου

Η ’ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ’ ΤΟΥ ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #60825 από monaxia_mu_ola στις 02 Μαΐου 2010, 2:59μμ

monaxia_mu_ola

Εικονίδιο
μέλος από: 15/1/2009
μηνύματα: 78 αποδεκτές 0
Προσωπικά, θεωρώ τον Κανάκη αντιπαθητικό και εγωπαθή. Πάσχει από το σύνδρομο 'εγώ ειμί σοφός και μετά από μένα το χάος'. Κι όσο για τον Σερβετά, καραγκιοζίζει υπερβολικά. Κατά τη γνώμη μου νιώθει ότι υποσκιάζεται από τον Κανάκη και αναζητά απεγνωσμένα τρόπους για να ξεχωρίσει.
Το συγκεκριμένο θέμα όμως, δεν το δημοσιοποιώ για να αναφερθώ στις απόψεις μου για τον χαρακτήρα τους και την ιδιοσυγκρασία τους, που εν τέλει, μικρή σημασία έχει, αλλά για να εκφράσω τις ανησυχίες μου σχετικά αφενός με τον τρόπου που παρουσιάζουν την εκπομπή τους και αφετέρου με την επιρροή που ασκούν στη νεολαία.
Κατ' αρχάς, οφείλω να παραδεχτώ ότι είναι μια ευχάριστη παρέα που κάνει την πλάκα της και σχολιάζει την επικαιρότητα στιγματίζοντας καμιά φορά και τα κακώς κείμενα. Οι ενστάσεις μου ξεκινούν στο σημείο που γίνονται λαϊκιστές. Τόσο λαϊκιστές ώστε περισσότερο αποπροσανατολίζουν, παρά καταγγέλουν. Κατηγορούν τους πολιτικούς, κατηγορούν τις συνθήκες ζωής των σύγχρονων κοινωνιών, κατηγορούν το κυρίαρχο υλιστικό πνεύμα, κατηγορούν τους θρησκευτικούς ταγούς, κατηγορούν κατηγορούν κατηγορούν, όλους και ποτέ το λαό. Το λαό που αποτελεί ανά πάσα στιγμή θύμα της εκάστοτε προπαγάνδας (και φυσικά και της δικής τους) εξαιτίας της ελλιπής του παιδείας και κυρίως της ανάγκης του να είναι ένα με τη μάζα. Επιδιώκουν τόσο πολύ την διαφορετικότητα που έπεισαν μια μεγάλη πληθυσμιακή μερίδα ότι την έχουν επιτύχει, με πιασάρικα σλόγκαν του τύπου 'υπάρχει κι αυτή η τηλεόραση'. Και αναρωτιέμαι, στο αδηφάγο κύκλωμα των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης, όπου στο βωμό της τηλεθέασης/ ακροαματικότητας κλπ, θυσιάζονται οι αξίες και εκφυλίζονται οι άνθρωποι, γίνεται πραγματικά μία εκπομπή με τόσο συγκεκριμένο target group να μην αποσκοπεί στην επιτυχία της αλλά στο να κάνει τη διαφορά??? Είναι μόδα. Και μαζί τους το ροκ έγινε κι αυτό μόδα. Και η αριστερή ιδεολογία έγινε κι αυτή μόδα. Κι αυτό το τραγικό prokat πακετάκι, σε καμιά περίπτωση δεν έχει τη δύναμη να αλλάξει τον κόσμο. Ακριβώς επειδή είναι προκατασκευασμένο. Πλασάρεται και προωθείται έτσι, ώστε δεν αφήνει περιθώρια στους νέους να το επεξεργαστούν, να ελέγξουν αν όντως τους ταιριάζει και κυρίως αν τους ενδιαφέρει να τους ταιριάζει. Απλώς το ενστερνίζονται αβασάνιστα, και το υπερασπίζονται με νύχια και με δόντια, ώσπου να βρεθεί κάποιος άλλος, πιο δελεαστικός από τους ράδιο αρβύλα, και να τους πείσει για κάτι καινούριο...
Αυτοί οι άνθρωποι, αποφάσισαν ότι το σωστό είναι το δικό τους σωστό και το δίκαιο το δικό τους δίκαιο, και αυτό προέβαλλαν και πούλησαν. Για κάποιο λόγο όμως, έχω την αίσθηση ότι οποιοσδήποτε πείθει τόσο υποβλητικά τον άλλο για τις θέσεις του, εξαναγκάζοντάς τον ουσιαστικά έμμεσα να τις υιοθετήσει, αυτόματα υπονοεί ότι τον θεωρεί χαζό, και άρα αυτός ως σοφότερος, οφείλει να του μεταδώσει το φως του...



Αφήστε με να φωτίζομαι με το δικό μου φως, κι ας είναι και λυχνία...

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60831 από Webmaster στις 02 Μαΐου 2010, 6:35μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Κι εγώ θεωρώ εσένα επιπόλαιη αλλά δε βάζω θέμα στο φόρουμ.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60832 από fotisman στις 02 Μαΐου 2010, 6:55μμ

fotisman

Εικονίδιο
μέλος από: 12/5/2004
μηνύματα: 58 αποδεκτές 0
Έγραψε:(monaxia_mu_ola@01 Μαΐου 2010)
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!! Νατάτα Ντοντορίντο που λένε και οι ραδιοαρβυλιώτες!


Σα να σε λαϊκίζουν μου φαίνεται.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60833 από monaxia_mu_ola στις 02 Μαΐου 2010, 9:18μμ

monaxia_mu_ola

Εικονίδιο
μέλος από: 15/1/2009
μηνύματα: 78 αποδεκτές 0
Μα γίνεται κανείς να μείνει απόλυτα ανεπηρέαστος? Αποτελεί φαινόμενο της εποχής. Δε θα μπορούσα να μην αναφερθώ ποτέ. Λογικό είναι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60834 από Doctoras στις 02 Μαΐου 2010, 9:35μμ

Doctoras

μέλος από: 31/8/2009
μηνύματα: 1978 αποδεκτές 0
monaxia_mu_ola καλα κανεις.Εγω συμφωνω μαζι σου σε αρκετα αποσα ειπες σχετικα με αυτους τους τυπαδες.Καθε βραδυ οταν ξαπλωνω τους βαζω γιατι τους βλεπω εχουν πλακα.Αλλα μεσα εσθανομαι οπως εσθανεσαι και εσυ.
Και για την σχεση μεταξυ των παρουσιαστον αλλα και σε καποιες γραμμες
μου προκαλουν ενα εσθημα ηλιθιοτητας και βλακειας.Και με τον τροπο
που χανουν χρονο σε καθε εκπομπη και οτι τα ριχνουν ολλα στου αλους.
Οτι αυτοι δηθεν ειναι οι Large τυποι που μας λενε το σωστο και οι αλλοι
αυτη που μας εχουν καταστρεψει με τις πραξεις τους.(για την κυβερνηση αναφερομαι).Σηγουρα το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης το καταλογιζουν αυτοι και εμεις λιγοτερο αλλα στο κατω κατω εμεις τους ψιφησαμε και για αυτο θα ειποστουμε τις συνεπιες.
Για να κλεισω καπως ευχαριστα γιατι παρετραπηκα απο το θεμα.Ενας ακομα λογος που τους βλεπω ειναι η χριστινουλα αμα δεν κανω λαθος στο τελος του ραδιο αρβιλα. Η αληθεια ειναι οτι ασκουν οι κεραταδες μεγαλη επιροη και αυτο το βλεπω στο σχολειο μου.Τεσπα.
Δικτακτορια ομως ειναι λιγο βαρια να το αποκαλεις .Ετσι ειναι η δικτακτορια? Καικαμε.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60835 από Bluejack στις 02 Μαΐου 2010, 9:50μμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
Mπράβο ρε συ επιτέλους ένα ωραίο θέμα,
συμφωνώ σε όλα όσα είπες.
Επίσης μου την σπάει (φυσικά αυτό ισχύει σε όλα)
πως οι καταστάσεις και οι άνθρωποι είναι απόλυτα στημένοι.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60838 από Olympiakos7 στις 02 Μαΐου 2010, 10:10μμ

Olympiakos7

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 24/9/2009
μηνύματα: 92 αποδεκτές 0
παιδια οι αρβυλα γαμανε και δερνουνε.τα λενε σταρατα και μεταδινουν θετικες ιδεες στουσ νεουσ και γενικοτερα.μεσα στα σκατα που ειμαστε δινουν ενα τονο χιουμορ που σε κανει να τα βλεπεισ εστω με καλυτερο ματι!!αυτα!!και εκτοσ αυτο ειναι η μονη εκπομπη που εμφανιζοντε μικρα μη εμπορικα συγκροτιματα!!!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60840 από asd0r στις 02 Μαΐου 2010, 10:18μμ

asd0r

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 28/7/2009
μηνύματα: 25 αποδεκτές 0
oke, αλλα χιλιες φορες αφτοι απο τον λαζοπουλο. ειναι η καλυτερη εκπομπη αφτη τη στιγμη. και την εκπομπη της μεγαλης τριτης, εδειξε αποσπασματα απο το zeitgeist και αλλα, που η πλειοψηφια δεν εχει ακουσει καν, πολυυυυ καλυτερο απο το "μας βιαζουνε σε λεω κυρια μου". οχι πως μου αρεσουνε ιδιαιτερα, αλλα δεν υπαρχει καλυτερο στην ελληνικη τηλεοραση. αμα υπαρχει, πες μας και μας να μαθουμε. οσο για το αν λαικιζουνε, ναι ρε λαικιζουνε, πες μου εναν (1) που να μην το κανει. εκπομπη ειναι, ο σκοπος της ειναι η ακροαματικοτητα. δεν με χαλαει που εκπομπη με 30% ακροαματικοτητα που οι ατακες της ακουγονται παντου να δειξει κατι διαφορετικο, μπας και (λεμε τωρα) ανοιξουν τα ματια μερικων.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60841 από Bluejack στις 02 Μαΐου 2010, 10:44μμ

Bluejack

Εικονίδιο
μέλος από: 28/12/2007
μηνύματα: 713 αποδεκτές 0
αλλά ο φίλος μας ο ολυμπιακός πιο πάνω λέει πως μεταδινουν θετικές ιδέες στους νέους και γενικότερα!
Αυτό τον έχουν βάλει, κάτι σαν αυτούς, να πιστεύει και μπράβο του/τους.
asdor, ναι αυτός είναι ο στόχος της TV.. η ακροαματικότητα..αλλά εμένα με πειράζει Ο ΤΡΟΠΟΣ που αυτοί επιλέγουν να την προσεγγίσουν. Με αυτό το Θέατρο,γιατί είμαι σίγουρος πως κατι εκπομπές σαν αυτές είναι όλοι τους θεατρίνοι.
anyway..αυτή είναι απλά η γνώμη μου,
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #60843 από monaxia_mu_ola στις 02 Μαΐου 2010, 11:10μμ

monaxia_mu_ola

Εικονίδιο
μέλος από: 15/1/2009
μηνύματα: 78 αποδεκτές 0
Θα συμφωνήσω σ'αυτό με τα συγκροτήματα. Επικροτώ σε κάθε περίπτωση το ότι αναδεικνύονται νέοι άνθρωποι. Και ναι, ο Λαζόπουλος είναι χειρότερος. Αλλά αν θες καλύτερες εκπομπές, έχω πάρα πολλές να σου υποδείξω, πχ εμπόλεμη ζώνη.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login