Ubuntu Linux - Εξάπτει τις γκόμενες
Ένα γραμμάριο image αξίζει όσο ένα κιλό ουσιαστικής δουλειάς.
Κυριακή, 19 Μαΐου

φοβαμαι να πω οτι δεν ειμαι στρειτ

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #104718 από XameniKameni στις 09 Ιουλίου 2012, 8:48μμ

XameniKameni

Εικονίδιο
μέλος από: 4/3/2012
μηνύματα: 25 αποδεκτές 0
Ειμαι κοριτσι 15 χρονων και το τελευταιο διαστημα καταλαβα πως δεν μου αρεσουν τα αγορια. Υπαρχουν ωραια αγορια αλλα δεν θελω να κανω σχεση μαζι τους ενω θελω να κανω σχεση με κοπελα. Το τελευταιο καιρο μιλαω με κοπελες οι οποιες δεν ειναι στρειτ αλλα τους εχω πει πως δεν μου αρεσουν οι κοπελες. Ο λογος ειναι πως φοβαμαι την αντιδραση ολων, γνωστων φιλων αλλα κυριως της οικογενειας μου. Θελω να το πω να το μαθουν ολοι για να μην κρυβομαι πλεον. Που να το πω ομως; Στην μαμα μου, αλλα πως θα το παρει; Στους φιλους μου, αλλα αν με πληγωσουν; Σε καποια απο αυτες τις κοπελες; Πραγματικα ειμαι πολυ μπερδεμενη......
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #104719 από aswtos στις 09 Ιουλίου 2012, 8:59μμ

aswtos

μέλος από: 2/9/2011
μηνύματα: 428 αποδεκτές 0
εισαι αρκετα μικρή ακομη για να εισαι σιγουρη για την σεξουαλική σου ταυτότητα. δεν το αποκλείω να είσαι ομοφυλόφιλη αλλα μπορει σε λιγα χρόνια να νιωθεις διαφορετικα. η γνωμη μου ειναι σε πρώτη φαση να μην το πεις στους γονείς σου γιατι ειδικα αν ειναι παλιων αντιληψεων μπορει να αντιδρασουν ασχημα και να σε κανουν να νιωθεις ακομη χειρότερα και να παρεις αποφάσεις κάτω απο την πιεση τους και απο αντιδραση. εισαι τυχερη που εχεις βρει ατομα που εχουν ιδιες σεξουαλικες προτιμησεις με εσενα. η γνωμη μου ειναι σε πρωτη φαση να εκδηλωθεις σε αυτο τον χωρο. ετσι θα νιωθεις ανετα απεναντι τους και θα δημιουργησεις και τις προυποθεσεις για να δημιουργησεις μια σχεση. δεν ειναι απαραιτητο να το μαθει ουτε ολο το σχολειο σου ουτε η γειτονια ή η οικογενεια σου. πειραματίσου, δες πως νιωθεις σε μια ομοφυλικη σχεση, πως νιωθεις με τον εαυτο σου και αν μετα απο καποιο καιρο εισαι σιγουρη για τις επιλογες σου μπορεις να μην το κρυβεις τοσο. σκεψου πως στην ηλικια σου ειναι πολλα τα κοριτσια που κανουν ετεροφυλικες σχεσεις και δεν το αποκαλυπτουν στους δικους τους οποτε δεν θα κανεις και εσυ κατι το ασύνηθες. αν εισαι εσυ καλα αργα ή γρηγορα θα αποδεχτουν και οι γονεις σου τις σεξουαλικες σου επιλογες. παιδι τους εισαι και σε αγαπουν οπως και να εχει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #104720 από XameniKameni στις 09 Ιουλίου 2012, 9:20μμ

XameniKameni

Εικονίδιο
μέλος από: 4/3/2012
μηνύματα: 25 αποδεκτές 0
Ναι το ξερω οτι δεν ειναι σιγουρο το οτι μου αρεσουν τα κοριτσια αλλα θελω να δοκιμασω γιατι οσες φορες εχω νιωσει κατι δυνατο για καποιον αλλο παντα το ενιωθα για κοπελα. Επειδη εδω που μενω ειναι μια κλειστη κοινωνια ειναι πολυ πιθανο να μαθευτει για αυτο σκεφτομαι να το πως στη μαμα μου τουλαχιστον αλλα φοβαμαι την αντιδραση της οποτε προς το παρον δεν θα μαθει τιποτα. Δηλαδη πως να πω στις αλλες τις κοπελες οτι μαρεσουν οι κοπελες; Μονο με μια εχουμε βγει μερικες φορες αλλα με καμια δεν νιωθω τοσο ανετα στο να της πω οτι δεν ειμαι στρειτ. Πως να το πω για να μην τς ερθει ξαφνικο; Με την συγκεκριμενη που εχουμε βγει θελω να κανω σχεση αλλα ντρεπομαι να της πω οτι δεν ειμαι στρειτ γιατι ισως καταλαβει πως την θελω και εκεινη κατα 99% δεν με θελει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #104722 από Noir Désir στις 09 Ιουλίου 2012, 9:31μμ

Noir Désir

Εικονίδιο
μέλος από: 11/5/2012
μηνύματα: 329 αποδεκτές 0
Εντάξει, είναι λίγο δύσκολο τώρα στην αρχή. Βασικά το πιο δύσκολο είναι να το συνειδητοποιήσεις και να το αποδεχτείς για τον εαυτό σου, να κατάλάβεις ότι είναι απλά κάτι διαφορετικό από το συνηθισμένο και προπάντων τίποτα που να χρειάζεται να ντρέπεσαι και να καταπιέζεις. Μπράβο σου που το χεις κάνει ;)
Νομίζω να ξεκινήσεις με κάποια φίλη ή φίλο σου που εμπιστεύεσαι και που ξέρεις ότι ειναι άνετος μ΄αυτά τα θέματα. Γιατι, δυστυχώς, κυκλοφορει πολύ κόμπλεξ εκεί έξω και κακά τα ψέματα, μπορεί να πληγωθείς άσχημα. Είσαι και σε μία ηλικία που πέφτει πολύ κράξιμο σχολείο.. Οπότε να είσαι σίγουρη για τον άνθρωπο που θα εμπιστευτείς..δεν αρκεί να είναι ο-η κολλητός-ή σου γιατί αν είναι κλειστός σ΄αυτά τα θέματα θα σκαλώσει, τουλάχιστον στην αρχή. Αν η μαμά σου είναι τόσο πολύ ανοιχτόμυαλος άνθρωπος μπορείς να ξεκινήσεις και από αυτην..απλά επειδή συνήθως καλά τα λένε οι γονείς για τους άλλους, αλλά για τα παιδιά τους αλλάζει το πραγμα, θα σου λεγα καλύτερα με φίλο-ξάδερφο-αδερφό..κάποιον πιο νέο και όχι τέτοιους δεσμους..
Λοιπόν, σχετικά πρόσφατα έγινε το ίδιο με μιά γνωστή μου..βέβαια λίγο πιο μεγάλη απο σένα (20), δεν το 'χε καταλάβει τόσο νωρίς.. Στην αρχή είχε πάθει σόκ όταν άρχισε να το συνειδητοποιεί. Μίλησε πρώτα-πρώτα στην κολλητή της σε κατάσταση "και τι θα κάνω τώρα, γιατί σε μένα" κλπ. Ε η κοπέλα την ηρέμησε και σιγά σιγά το αποδέχτηκε και η ίδια και άρχισε να το λέει σ'έναν-έναν απο τους φίλους της. Εντάξει, σ΄αυτό ήταν πολύ τυχερή, γιατί τα παιδιά έιναι πραγματικοί φίλοι..όλοι το πήραν όπως είναι, δλδ κάτι πολύ φυσιολογικό..
Τέλος πάντων, βοήθησαν πάρα πολύ, γιατί όπως και να το κάνουμε, όσο προοδευτικοί κ αν θέλουμε να λέμε ότι είμαστε στην Ελλάδα, αν δείς στο δρόμο γκέι ζευγάρι, και φυσικά δε μιλάω για καμιά κραγμένη περίπτωση που προκαλεί, τους δείχνουν λες και είναι τπτ εξωπραγματικό.
Μετα από κανα χρόνο το πε και στους γονείς της, δηλαδή αφού είχε σιγουρευτεί και για την σεξουαλική της ταυτότητα και για το τι ήθελε και για τον εαυτό της και για όλα, με άλλα λόγια όταν ήξερε ποιά ήταν πια..στην αρχή δεν ένοιωθε έτοιμη.

Γι'αυτό σου λέω, το άν θα το πείς σε φίλο ή σε γονιό πρώτα, εξαρτάται από τους χαρακτήρες και τις καταστάσεις..με ό,τι νοιώθεις πιο άνετα και σε όποιον θα σε βοηθήσει να πατήσεις στα πόδια σου. Αν είσαι σίγουρη ότι η μαμά σου (επδ την αναφέρεις κ συ το λέω) θα έχει δεκτική συμπεριφορά, σίγουρα πράγματα όμως, μπορείς να ξεκινήσεις από αυτην. Αλλιώς, λόγω τηνς ηλικίας, νομιιζω το καλύτερο απ' όλα είναι να μιλήσεις σε κάποιον συγγενή σου όπως είπα και πιο πάνω, πχ. ξάδερφο, που εμπιστεύσαι και θα ΄ναι ανοιχτος σε τέτοιες συζητήσεις.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #104727 από XameniKameni στις 09 Ιουλίου 2012, 11:04μμ

XameniKameni

Εικονίδιο
μέλος από: 4/3/2012
μηνύματα: 25 αποδεκτές 0
Απο φιλους και ξαδερφια εχω 4 υποψιν μου.
Μια ξαδερφη μου αλλα ισως φρικαρει και κοψει
Μια φιλη μου που με συμπαθει αλλα ισως νομιζει οτι την γουσταρω
Μια αλλη φιλη μου που ξερει 2-3 λεσβιες αλλα δεν τις κραζει (αλλα δεν της εχω τοσο εμπιστοσυνη)
Και τελος μια bi την οποια θελω και η οποια με εχει ψιλο καταλαβει (πιστευω)

Η μανα μου δεν εχει κομπλεξ με τους lgbt αλλα ισως προσπαθησει να με πεισει να αλλαξω δηλαδη να μου λεει μα υπαρχουν τοσα αγορια και τετοια.

Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω. Παλιοτερα ειχα μιλησει σε μια κοπελα και τις ειχα πει οτι μαλλον ειμαι λεσβια και το ειπε σε ολους. Ε εκανα την βλακεια και ειπα πως δεν ισχυει κατι τετοιο ενω κανονικα θα επρεπε να πω "ναι ειμαι" αλλα που μυαλο τοτε; Για αυτο ψιλο φοβαμαι πλεον να πω οσα νιωθω και προσεχω ποιους εμπιστευομαι...

Αν το πω στη μανα μου πρωτα να της το πω απευθειας δηλαδη "μαμα νομιζω δεν ειμαι στρειτ" η να της το παω σιγα σιγα;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #104729 από Noir Désir στις 09 Ιουλίου 2012, 11:24μμ

Noir Désir

Εικονίδιο
μέλος από: 11/5/2012
μηνύματα: 329 αποδεκτές 0
πωωω..τελεια..

Ε τότε ίσως το καλύτερο είναι να το πεις στη μανα σου..μόνο αυτήν μπορείς να εμπιστευτείς απ' ό,τι βλέπω. Κοίτα, εφόσον το ξέρεις και σύ ότι δεν είναι 100% σίγουρο ότι σ' αρέσουν τα κορίτσια ή τουλάχιστον ότι σ' αρέσουν μόνο τα κορίτσια, δλδ είσαι σε μία φάση π ακόμα ψάχνεσαι, νομίζω καλύτερα να το αφήσεις στο πιο φλου.. Μη σε αποπάρει κιόλας.. Μπορείς να της πεις απλά ότι τον τελευταίο καιρό (όσο καιρό τέλος πάντων)το σκέφτεσαι και σ'απασχολεί το θέμα.. να δείς και πώς θ' αντιδράσει, και ανάλογα βλέπεις αν θα το ξανασυζητήσεις. Βασικά, μάνα σου είναι, εσύ την ξέρεις, ξέρεις πώς και τι πρέπει να της πεις για να σε πάρει στα σοβαρα.. απλά νομίζω καλό είναι να μην εισαι απόλυτη σ΄αυτό π θα πεις, δλδ κάτι του τύπου "είμαι γκέι", γιατί θα φανεί επιπόλαιο και λογικά θα αντιδράσει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #104751 από Vasilis13 στις 10 Ιουλίου 2012, 12:31μμ

Vasilis13

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 31/5/2012
μηνύματα: 305 αποδεκτές 0
στην ζωη μου ξερω ενα κοριτσι που ειναι μπαι και χωρις πλακα δεν εχει κανεις κανενα προβλημα μαζι της.Οταν τα ειχε με ενα αγορι του ειπε πως γουσταρει και κοριτσια και αυτος ουτε καν αντεδρασε,ειπε ενταξη.Το θεμα ειναι πριν το πεις σε καποιον να σιγουρευτεις πρωτα μεσα σου γιατι ΑΝ δεν εισαι μετα θα ειναι πολυ δυσκολο να κανεις σχεση με αγορι ενω ειναι γνωστο οτι εισαι λεσβια...κανε κατι κρυφα με καποια που εμπιστευεσαι αν θελει και αυτη βεβαια και αν σου αρεσει ναι τοτε μπορεις να το πεις :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #104760 από e-mail στις 10 Ιουλίου 2012, 1:55μμ

e-mail

μέλος από: 10/7/2012
μηνύματα: 62 αποδεκτές 0
Ωραία αυτά που αναφέρεται παραπάνω άλλα μην τα κάνετε τόσο ΑΠΛΑ τα πράγματα διότι αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα και μπορεί να προκείψει το οτιδήποτε...

Δεν χρειάζεται να μπει στη διαδικασία του πειραματισμού μιας και το λέει η ίδια πως δεν της αρέσουν τα αγόρια, άρα στραίτ δεν είναι σίγουρα.
Το πρόβλημα της κοπέλας απ΄ότι κατάλαβα είναι πως θα το πει στους έξω γύρω από την καθημερινότητα της.

Η γνώμη μου είναι να μην το πεις πουθενά ακόμα γιατί στο τέλος μπορεί να βγάλεις άλλο συμπέρασμα και μετά άντε να τα διορθώσεις!

Αν μπεις στη διαδικιασία του περαματισμού μπορεί να νιώθεις ενοχές σε όλη σου τη ζωή και να σε κουράσει σε σημείο που να μην ξέρεις τι να κάνεις, επειδή λοιπόν θα φας το κράξιμο της χρονιάς όταν θα σκάσει το ΒΑΜ ( σκάει τόσο γρήγορα που το μαθαίνουν όλοι πολύ πιο σύντομα απ΄όσο νομιζεις ) ειδικά αν ζεις σε μικρή πόλη.

Δεν έχω πρόβλημα με τους ανθρώπους που έχουν διαφορετικές προτιμήσεις και χαίρομαι όταν το παραδέχονται και δεν προκαλούν,όμως με κάτι νούμερα που το παίζουν μπάι και πάνε και με άντρα και με γυναίκα... δεν τα θεωρώ καθόλου νορμάλ,συγκεκριμένα αν πετύχαινα ποτέ γκόμενα η οποία θα βρισκόταν σε μια σχέση μαζί μου και μου έλεγε ότι είναι μπάι θα της κάρφωνα μπουκέτο!

Κάνε ότι θες στη ζωή σου άλλα πρόσεχε να μην πληγώσεις για να μην πληγωθείς, έχεις την επιλογή να κάνεις ότι σου αρέσει άλλα να μην προκαλείς και να σέβεσαι την άποψη που πιθανό να έχεις στην πορεία από τον κάθε άνθρωπο στη ζωή σου.

Ψάξε καλύτερα το ΕΓΩ σου αν δεν είσαι 100% σίγουρη, να το θυμάσαι γιατί αυτό πράγματι είναι ΟΛΗ ΣΟΥ Η ΖΩΉ!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #104764 από Noir Désir στις 10 Ιουλίου 2012, 2:25μμ

Noir Désir

Εικονίδιο
μέλος από: 11/5/2012
μηνύματα: 329 αποδεκτές 0
Έγραψε:(e-mail@10 Ιουλίου 2012)
Ωραία αυτά που αναφέρεται παραπάνω άλλα μην τα κάνετε τόσο ΑΠΛΑ τα πράγματα διότι αυτό είναι ένα σοβαρό θέμα και μπορεί να προκείψει το οτιδήποτε...


Δεν το έκανε κανείς απλό το θέμα, ίσα-ίσα αν διάβασες όλοι είπαν να το χειριστεί προσεκτικά.. Και αυτά που αναφέρθηκαν είναι γεγονότα.

Έγραψε:(e-mail@10 Ιουλίου 2012)
Αν μπεις στη διαδικιασία του περαματισμού μπορεί να νιώθεις ενοχές σε όλη σου τη ζωή και να σε κουράσει σε σημείο που να μην ξέρεις τι να κάνεις


Από τη στιγμή που έχει σοβαρές ενδείξεις ότι δεν είναι στρέιτ, τι να κανει δηλαδή; Να μη δοκιμάσει αυτό που πιστεύει ότι θέλει; Ή μήπως μπορεί να υπογράψει συμβόλαιο ότι δεν θα της αρέσει ποτέ ξανά στη ζωή της άντρας; Κι αν της αρέσει κάποιος, δηλαδη τι; Θα πει "είναι λάθος να κάνω κάτι επειδή είμαι γκέι;" Δε νομίζω ότι είναι σωστό να μπαίνουμε σε κουτιά και να βάζουμε ετικέτες.

Έγραψε:(e-mail@10 Ιουλίου 2012)
δεν τα θεωρώ καθόλου νορμάλ,συγκεκριμένα αν πετύχαινα ποτέ γκόμενα η οποία θα βρισκόταν σε μια σχέση μαζί μου και μου έλεγε ότι είναι μπάι θα της κάρφωνα μπουκέτο!

Έγραψε:(e-mail@10 Ιουλίου 2012)
να σέβεσαι την άποψη που πιθανό να έχεις στην πορεία από τον κάθε άνθρωπο στη ζωή σου.

Ασχολίαστος ο συνδυασμός.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #104768 από dirty_mind στις 10 Ιουλίου 2012, 3:02μμ

dirty_mind

Εικονίδιο
μέλος από: 9/7/2012
μηνύματα: 61 αποδεκτές 0
Εγώ το μόνο που έχω να σου πω είναι να προσπαθήσεις να το κρύψεις όσο μπορείς! Όχι επειδή δεν είναι καλό ή κάτι τέτοιο αλλά επειδή η κοινωνία είναι κακή. Αν μαθευτεί παραέξω θα είσαι το θέμα συζήτησης για πολύ καιρό και αυτό θα σε πληγώσει πολύ. Ίσως κάποιες στιγμές νιώθεις πως θέλεις να μιλήσεις σε κάποιον για όλα αυτά που νιώθεις αλλά καλύτερα να το καθυστερήσεις. Αν πάλι αποφασίσεις να μιλήσεις, διάλεξε κάποιο συγγενικό σου πρόσωπο και όχι κάποιον φίλο! Έχει σημασία! Η οικογένεια σου θα σε στηρίξει ενώ οι φίλοι θα αδιαφορήσουν ή θα απομακρυνθούν σταδιακά... Να είσαι σίγουρη πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση. Και το κυριότερο το άφησα για το τέλος, για να σε αποδεχτούν οι άλλοι πρέπει πρώτα να αποδεχθείς εσύ τον εαυτό σου (και όχι επιφανειακά αλλά ουσιαστικά). Σίγουρα περνάς αρκετές ώρες να σκέφτεσαι όλα αυτά που σου συμβαίνουν τον τελευταίο καιρό με αποτέλεσμα να σπαταλάς πολύ ενέργεια χωρίς να βοηθάς τον εαυτό σου. Εσύ είσαι η μόνη που ξέρει τι πραγματικά θέλει και αυτή που θα αποφασίσει για την ζωή της. Τίποτα δεν τελειώνει εδώ, όλα έχουν κάποια συνέχεια... (Με συγχωρείς άμα σε κούρασα.)
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login