Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Η καθαριότητα είναι μια πλάνη, σκατά στα μούτρα του Παπουτσάνη.
Σάββατο, 20 Απριλίου

Ο γιος μου είναι gay

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #149281 από mama123 στις 01 Μαΐου 2021, 10:19μμ

mama123

μέλος από: 1/5/2021
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι μητέρα ενός γιου 12,5 ετών ο οποίος πριν λίγες μέρες μας αποκάλυψε ότι είναι γκέι. Ομολογώ ανησυχησαμε, φοβηθηκαμε, πιαστηκαμε απροετοιμαστοι. Κι εγώ και ο πατέρας του του είπαμε ότι τον λατρεύουμε, είναι το παιδί μας. Έκτοτε διάβασα πάρα πολύ για να ενημερωθώ, σε σημείο να διαβάζω πολλές και διαφορετικές απόψεις ψυχολογων κλπ και δεν ξέρω τι παίζει. Είναι ένα πολύ ηπιων τόνων παιδί, τώρα μπήκε εφηβεία, ιδιαίτερα ευφυής, δεν ξέρω αν όλα αυτά παίζουν ρόλο για τη συνειδητοποιηση σ' αυτή την ηλικία. Επειδή τον βλέπω λίγο πιο χαριτωμένο στις κινήσεις του, φοβάμαι μήπως έχει θέμα στην ταυτότητα του φύλου του, οπότε μήπως πρέπει να το ψαξω ακόμη περισσότερο. Έχω τρελαθεί. Ο ίδιος δεν θέλει να το ξανασυζητησει ούτε με εμένα ούτε με τον μπαμπά του. Τι πιστεύετε οτι παίζει; Ειλικρινά σας είμαι ευγνώμων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #149282 από lida στις 01 Μαΐου 2021, 10:59μμ

lida

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 17/8/2017
μηνύματα: 428 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ μικρος για να εχει καταληξει σε κατι τετοιο. Ισως μιμειται ατομο που τον επηρεαζει. Παντως μια επισκεψη σε ψυχολογο ενδείκνυται.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #149283 από mama123 στις 01 Μαΐου 2021, 11:14μμ

mama123

μέλος από: 1/5/2021
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Έγραψε:(lida@01 Μαΐου 2021)
Κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ μικρος για να εχει καταληξει σε κατι τετοιο. Ισως μιμειται ατομο που τον επηρεαζει. Παντως μια επισκεψη σε ψυχολογο ενδείκνυται.

Κι εμείς αυτό πιστεύουμε. Μίλησα με φίλη παιδοψυχολογο και μου είπε κι εκείνη το ίδιο, όμως στο διαδίκτυο διαβάζω και την άλλη όψη. Να σημειώσω ότι δεν έχει κάποια σεξουαλικη δραστηριότητα ακόμη, ούτε αυνανισμό (είμαι διακριτική εννοείται, απλά δεν έχουμε πάρει πρέφα κάτι τέτοιο εννοώ). Σκεφτήκαμε να μην επισκεφτεί ο ίδιος παιδοψυχολογο, για να μην διογκωθεί το οτιδήποτε στο μυαλό του, απλά να το αφήσουμε να κυλήσει. Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Να είσαι καλά!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #149284 από mama123 στις 01 Μαΐου 2021, 11:46μμ

mama123

μέλος από: 1/5/2021
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Άλλες γνώμες παιδιά; Από εφήβους που πέρασαν αυτή την ηλικία ή και γονείς.... Όλες οι απαντήσεις ευπρόσδεκτες.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #149285 από Mario16 στις 02 Μαΐου 2021, 1:57πμ

Mario16

Εικονίδιο
μέλος από: 9/2/2021
μηνύματα: 66 αποδεκτές 0
Συγνώμη αλλά εάν όσα λες είναι αλήθεια .....τότε θα έπρεπε να το γνωρίζετε ήδη..εννοώ ένα παιδί σε αυτή την ηλικία για να πει κάτι τέτοιο θα έπαιζε με κούκλες θα έψαχνε τα πράγματα σου και τα καλλυντικά σου και γενικά θα έδειχνε κάποια σημάδια διαφορετικής συμπεριφοράς οπότε το να το ακούσατε και να πέσατε από τα σύννεφα είναι αδύνατον ...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #149286 από lida στις 02 Μαΐου 2021, 2:08πμ

lida

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 17/8/2017
μηνύματα: 428 αποδεκτές 0
@ Mario 16
Κάνεις λαθος. Αυτα τα συμπτωματα που περιγραφεις δεν ειναι υποχρεωτικα σε gay. Αυτα τα στερεοτυπα δεν ισχυουν. Οι gay δεν ειναι υποχρεωτικα θηλυπρεπεις.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #149287 από Egoo στις 02 Μαΐου 2021, 2:18πμ

Egoo

μέλος από: 2/5/2021
μηνύματα: 6 αποδεκτές 0
Γεια είμαι 19 και bisexual. Προσωπικά κατάλαβα πως με ελκύουν και τα αγόρια όταν μπήκα στην σχολή. Ξέρω πολλα άτομα τα οποία το κατάλαβαν πολυ μικροί... Δεν είναι περιεργο να το καταλαβαίνει κάποιος μικρός... Πολυ απλά όπως εμένα μου άρεσε στο δημοτικό η μικρή Κατερίνα σε πολλούς αρέσει ο μικρός Βαγγέλης. Αυτό που κατά την γνώμη μου μπορεί όντως να κάνει δύσκολη την ζωή τέτοιον ανθρώπων είναι το ότι δεν το αποδέχονται οι ίδιοι. Το ότι σας το είπε από τέτοια ηλικία είναι καλό γιατί πρώτων σας εμπιστευεται αρκετά και δευτερον δεν φοβάται να το παραδεχτεί στον εαυτό του. Καταλαβαίνω πως για εσάς είναι κάτι πολυ πρωτόγνωρο και χαίρομαι που ακουω πως το ψάχνεται παραπάνω. Επίσης θα ήθελα να αναφερθώ και στα θηληπρεπη χαρακτηριστικά που λέτε ότι έχει ο γιος σας. Η ταυτότητα φίλου δεν έχει καμία σχέση με την σεξουαλικότητα και την συμπεριφορά. Ειδικά τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει πολυ διάσημα πρότυπα str8 αντρών που υοθετουν τέτοια χαρακτηριστικά( βλέπε Harry Styles που έκανε εξώφυλλο με φόρεμα και αυτή την στιγμή τον θέλει κάθε γυναίκα). Ο κόσμος είναι πολύ μακριά από το να είναι τέλειος αλλά να είστε σίγουρη πως είναι πολύ καλυτερος απο όταν είσασταν εσείς στην ηλικία του. Ίσως όντως να είναι μια φάση... Πιθανότατα δεν είναι... Δείξτε του ότι οποιο και από τα δυο αν ισχυει είστε δίπλα του. ελπίζω έστω και λίγο να βοήθησα.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #149288 από Vang στις 02 Μαΐου 2021, 2:34πμ

Vang

Εικονίδιο
μέλος από: 30/8/2020
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0
Είμαι 26 χρονώ και γκέι. Άργησα να αποδεχτώ τον εαυτό μου, το έκανα στην ηλικία των 18 μου περίπου. Νομίζω πρέπει να αφήσετε το γιο σας να είναι πλήρως ο εαυτός του, να του δώσετε να καταλάβει ότι είστε δίπλα του χωρίς ψυχολόγους και υπερβολές εκτός αν το ζητήσει ο ίδιος. Τουλάχιστον εγώ αυτό θα ήθελα να είχαν κάνει οι δικοί μου γονείς. Ναι είναι λίγο μικρός ακόμα και ανακαλύπτει τον εαυτό του, όμως πολλοί ήξεραν από μικρή ηλικία τη σεξουαλική τους ταυτότητα. Αφήστε τον να εκφράζεται όπως θέλει και θα σας είναι ευγνώμων όταν ενηλικιωθεί που ήσασταν δίπλα του χωρίς να τον κρίνετε, χωρίς να τον περιορίσετε ή χωρίς να τον κάνετε να νιώθει ότι κάτι πάει λάθος μέσα του. Και αν σας φέρει μια μέρα ένα αγόρι στο σπίτι, να είστε περήφανοι που ζει την αλήθεια του και δεν υποκρίνεται. Έχουμε ανάγκη την υποστήριξη γιατί η κοινωνία δε μας τη δίνει εύκολα.
Κατ' εμέ, μην τρελένεστε περισσότερο και μην ψάχνετε στο ίντερνετ τι παπάτζες κυκλοφορούν. Απλά να είστε δίπλα του και να μιλάτε (χωρίς όμως να τον ρωτάτε υπερβολικά σχετικά με τη σεξουαλικότητα του για να μη νιώθει άβολα). Όλα θα ήταν πιο ιδανικά αν μπορούσαμε να δεχτούμε τους άλλους ανθρώπους όπως είναι χωρίς να κρίνουμε τη διαφορετικότητα τους.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #149289 από mama123 στις 02 Μαΐου 2021, 4:53πμ

mama123

μέλος από: 1/5/2021
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους τόσο πολύ για τις απαντήσεις. Μάριε όχι, ουδέποτε ασχολήθηκε με πράγματα "στερεοτυπικα" του άλλου φυλου, ούτε τώρα το κάνει. Όταν είπα "πιο χαριτωμενος" εννοούσα ότι έχει ακόμη την όψη, τις κινήσεις παιδιου, δεν έχει "αντρεψει", όπως βλέπω αλλους φίλους του. Ίσως εγώ να μην εκφραστηκα σωστά. Θα τον αφήσουμε να βρει μόνος του τον δρόμο του. Αρκεί να ξερει οτι είμαστε δίπλα του. Σας ευχαριστώ όλους εξαιρετικά! Υγεία και αγάπη!
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #149290 από Mario16 στις 02 Μαΐου 2021, 5:33πμ

Mario16

Εικονίδιο
μέλος από: 9/2/2021
μηνύματα: 66 αποδεκτές 0
Έτσι όπως τα λες τίποτα δεν είναι δεδομένο..σε αυτή την ηλικία κάνεις δεν μπορεί να προσδιορίσει την σεξουαλικη του ταυτότητα 100% .Τώρα τι ερεθίσματα τον έκαναν να πει κάτι τέτοιο είναι κάτι που πρέπει να σκεφτείς..και φυσικά δεν μπορείς να τον θεωρείς από τώρα ομοφυλόφιλο
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login