Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Τα ματάκια σου με καίνε γιατί είσαι μανεκένε. (3.000 δίσκοι)
Παρασκευή, 29 Μαρτίου

Ερωτήσεις για την πρώτη φορά σε γυναικολό

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #160910 από Eyaggelia T στις 10 Οκτωβρίου 2022, 11:56πμ

Eyaggelia T

μέλος από: 10/10/2022
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Είμαι κορίτσι ειμαι σχεδον 17 ανήλικη δεν έχω επισκεφτεί ποτε μου γυναικολόγο. Δεν έχω ολοκληρώσει την σχεση μου δηλαδή να κάνω (σ*ξ) αλλά έχω προχωρήσει σε προκαταρκτικά την τελευταία φορά που μου βάλε δάχτυλο ειδα πως έβγαζε αιματακι και μετα απο μια ωρα περιπου συνέχισε να βγάζει και το αιματακι δεν ήταν πολυ το αίμα ήταν σχετικά λίγο αλλα ήταν κόκκινο. Επισης την επομενη μέρα αφου έγινε αυτό έβγαζε κάτι σαν καφέ υγρό. Υπάρχει περίπτωση να έσπασε ο παρθενικος μου υμενας ή να είναι τα υπολείμματα περιοδου γιατί είχα τις προηγουμενες μέρες? Αν ναι πρεπει να επισκεφτώ επείγοντος γυναικολόγο στο αν έσπασε ο παρθενικος υμενας? Ειμαι ανήλικη θα με δεχτεί μονη μου χωρίς γονείς γιατί δεν το γνωρίζουν οι γονείς μου? Στην επίσκεψη πρεπει να έχω βιβλιάριο? Δεν έχω ιδέα απο αυτα σας παρακαλω να μου απαντήσει κάποιος ανησυχώ επειδή είμαι ανήλικη
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #160911 από Panos888 στις 10 Οκτωβρίου 2022, 11:04μμ

Panos888

Εικονίδιο
μέλος από: 26/9/2022
μηνύματα: 68 αποδεκτές 2
Καλημέρα.

Το "σπάσιμο" του παρθενικού υμένα μπορεί να γίνει με διείσδυση οποιουδήποτε αντικειμένου μέσα στον κόλπο, όπως και με τα δάχτυλα.

Οπότε ναι είναι πολύ πιθανό να έγινε μερική ρίξη εφόσον δεν ένοιωσες πόνο/τσούξιμο.

Για την ρίξη φυσικά δεν είναι απαραίτητη η επίσκεψη σε γυναικολόγο. Αν ωστόσο αισθάνεσαι την οποιαδήποτε ανυσηχία καλό είναι να γίνει μια επίσκεψη σε ιατρό.

Λόγω ηλικίας, έτσι και αλλιώς πρέπει να επισκευθείς γυναικολόγο για το εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας - αν δεν έχει γίνει.

Το εμβόλιο καλύπτεται από τα ασφαλιστικά ταμεία και θα μπορούσες να το χρησιμοποιούσεις ως αφορμή προς τη μητέρα σου για την επίσκεψη. Εκεί μπορείς να εκφράσεις και τους υπόλοιπους προβληματισμούς σου.

Το βιβλιάριο δεν είναι απαραίτητο αλλά καλό είναι να το έχεις μαζί σου γιατί θα χρειαστεί ο ΑΜΚΑ σου.

Γενικά, no worries :)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #160913 από Eyaggelia T στις 11 Οκτωβρίου 2022, 2:21πμ

Eyaggelia T

μέλος από: 10/10/2022
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Ξέρετε αν θα με δεχτεί μόνη μου με το αγορι μου ( εχει ενηλικιωθεί) επίσης μετα απο αυτο τις επόμενες μέρες έχω προς καφε ανοιχτο κολπικα υγρά να προσθέσω πως παντα είχα κολπικα υγρα λευκα και τώρα προσεχω πως βγαίνουν καφε ανοιχτο ξέρετε σε τι οφείλεται?
Αν παω εκεί περα τι θα χρειαστεί να ζητήσω για να με εξετάσει και τα λοιπά αν επιτρέπεται να παω μόνη μου
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #160914 από Panos888 στις 11 Οκτωβρίου 2022, 2:38πμ

Panos888

Εικονίδιο
μέλος από: 26/9/2022
μηνύματα: 68 αποδεκτές 2
Φυσικά και θα σε δεχτεί, είσαι σχεδόν ενήλικη, αρκεί να έχεις κάποιο feedback (για τον γιατρό) ή με άλλα λόγια να αισθάνεσαι άνετα με τον γιατρό.

Σε ό, τι αφορά στο θέμα των κολπικών υγρών, προσωπικά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, ξέρω όμως ότι ο χρωματισμός τους έχει να κάνει με τους κύκλους της εμμήνου ρύσεως - δηλ. τίποτα το ανησυχητικό.

Ίσως τα κορίτσια του φόρουμ σε κατατοπίσουν καλύτερα.

Προσωπικά, θα σημείωνα σε ένα χαρτί ό, τι με απασχολεί και θα έθετα τα ερωτήματά μου στον γιατρό. Είναι καλό να είσαι λίγο οργανωμένη γιατί εκείνη την ώρα είναι πιθανό να ξεχάσεις τα μισά από αυτά που θα ήθελες να ρωτήσεις.

Last but not least, θα πρότεινα να πας με τη μητέρα σου.

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #160915 από Eyaggelia T στις 11 Οκτωβρίου 2022, 5:05πμ

Eyaggelia T

μέλος από: 10/10/2022
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Στο βιβλιάριο θα γράφει ποτε πηγα σε γυναικολόγο ή το ότι έκανε αυτη την εξέταση? Επίσης αν παω στον γυναικολόγο τι θα πρεπει να ζητήσω ώστε να με εξετάσει ?Επίσης θα χρειαστεί το βιβλιάριο και το ΑΜΚΑ μαζί η μπορει να μην χρειαστεί το βιβλιαριο .Συγγνώμη για αυτές τις ερωτήσεις ειλικρινά δεν γνωρίζω τίποτα από αυτα και αγχώνομαι. Αν παω σε εναν γυναικολόγο που βρω ότι είναι καλός και μετά όταν αποφασίσει η μητέρα μου να με παει στον οικογενειακό γυναικολόγο θα φανεί πως πηγα σε αλλον?
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #160916 από Panos888 στις 11 Οκτωβρίου 2022, 5:37πμ

Panos888

Εικονίδιο
μέλος από: 26/9/2022
μηνύματα: 68 αποδεκτές 2
Δεν υπάρχει θέμα με τις ερωτήσεις! Όπου μπορεί ο καθένας βοηθάει.

Εδώ και καιρό υπάρχει μέσω ΕΦΚΑ ο ηλεκτρονικός φάκελος ασφάλισης υγείας όπου εκεί καταχωρούνται όλες οι πράξεις (συνταγογραφήσεις, ιατρικές επισκέψεις, χειρουργεία, κλπ). Εκεί μπαίνεις με κωδικούς taxis.

Όλα τα παραπάνω όμως τα αναφέρω για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις μιας και πραγματικά δεν θα ασχοληθεί κανείς.

Έτσι, το βιβλιάριο έχει πλέον διακοσμητικό ρόλο. Εκεί ωστόσο, φαίνεται ο ΑΜΚΑ σου και γενικά καλό είναι να το έχεις μαζί σου.

Βάσει ΑΜΚΑ, ο γιατρός θα κάνει ηλεκτρονική συνταγογράφηση και θα σου δώσει ένα εκτυπωμένο χαρτί για να εκτελέσεις τη συνταγή στο φαρμακείο - αν και εφόσων σου γράψει κάποιο/α φάρμακο/α.

Αν δεν σου γράψει φάρμακα, απλά θα του πεις τους προβληματισμούς σου, θα σε εξετάσει, θα πληρώσεις την επίσκεψη και τέλος.

Μιλάμε πάντα για ιδιώτη γιατρό και όχι κάποια δημόσια δομή.

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα πολύ.

Πήγαινε από την αρχή στον οικογενειακό σας γυναικολόγο και μην έχεις καμία συστολή (btw δεν θα φανεί ότι πήγες σε άλλον - αν πας).

Απλά πες στη μητέρα σου ότι καλό είναι να επισκευθείς τον γιατρό και στην εξέταση αν θέλεις μπορείς να ζητήσεις να είσαι μόνη σου.

Στην γενική εξέταση που θα κάνει, θα βρει αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα (που δεν υπάρχει) και θα σε καθοδηγήσει.

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #160917 από Eyaggelia T στις 11 Οκτωβρίου 2022, 6:21πμ

Eyaggelia T

μέλος από: 10/10/2022
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Θα φανεί η εξετάσει αν η μητέρα μου με τους κωδικούς taxis μπει και δει? Δηλαδή θα φανεί ότι πηγα σε γυναικολόγο? Το θέμα μου είναι πως θέλω χωρίς την μητέρα μου γιατι δεν θέλω να μαθει κατι σε περιπτωση ρηξης παρθενικου υμένα. Επίσης πριν την επίσκεψη θα χρειαστεί να κάνω κατι? Και τι θα χρειαστεί να έχω μαζί μου περα απο το βιβλιαριο και το αμκα?
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #160919 από lida στις 11 Οκτωβρίου 2022, 2:17μμ

lida

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 17/8/2017
μηνύματα: 428 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Μάλλον έσπασε ο παρθενικός σου υμένας. Δεν υπάρχει λόγος να πας σε γυναικολόγο. Αλλά και αν επιμένεις και πας, μπορείς να πας μόνη σου και να ζητήσεις από το γιατρό να μη σε δηλώσει στο σύστημα, αρκεί να τον πληρώσεις.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #160921 από Panos888 στις 11 Οκτωβρίου 2022, 11:47μμ

Panos888

Εικονίδιο
μέλος από: 26/9/2022
μηνύματα: 68 αποδεκτές 2
Έγραψε:(Eyaggelia T@11 Οκτωβρίου 2022)
Θα φανεί η εξετάσει αν η μητέρα μου με τους κωδικούς taxis μπει και δει? Δηλαδή θα φανεί ότι πηγα σε γυναικολόγο? Το θέμα μου είναι πως θέλω χωρίς την μητέρα μου γιατι δεν θέλω να μαθει κατι σε περιπτωση ρηξης παρθενικου υμένα. Επίσης πριν την επίσκεψη θα χρειαστεί να κάνω κατι? Και τι θα χρειαστεί να έχω μαζί μου περα απο το βιβλιαριο και το αμκα?


Όλα τα παραπάνω τα ανέφερα πληροφοριακά και ισχύουν σε περίπτωση που γίνουν κάποιες εξετάσεις ή δοθεί κάποια αγωγή. Εκεί θα περαστούν στο σύστημα. Αν όχι, θα πρέπει να πληρωθούν όλα από εσένα - χωρίς συμμετοχή ταμείου.

Δεν δίνω καμία πιθανότητα να μπουν οι γονείς σου (ανάλογα σε ποιανού ταμείο είσαι ως έμμεσο μέλος) στο σχετικό site.

Κάνε όπως γράφει η Λύδα παραπάνω. Κλείσε ραντεβού, κάνε την επίσκεψή σου, πλήρωσε και τέλος.

Ωστόσο, μετά την εξέταση* ο γιατρός θα σε ενημερώσει για τα κλινικά ευρήματα, ενώ μετά από κάποιες ημέρες θα πάρεις και τα αποτελέσματα για τυχόν εργαστηριακές εξετάσεις.

*Δεν θα πας εκεί μόνο για το θέμα που σε απασχολεί. Θα ερωτηθείς για το οικογενειακό ιστορικό σας και θα γίνει μία γενικότερη εξέταση υποθέτω.

προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login