Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Θέλω πολύ ν' αλλάξω τον κόσμο, μα δε μου δίνουν τον πηγαίο κώδικα.
Παρασκευή, 3 Μαΐου

Κεφάλι πέους

Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #172706 από enasmonos στις 28 Οκτωβρίου 2023, 5:12πμ

enasmonos

Εικονίδιο
μέλος από: 14/6/2023
μηνύματα: 8 αποδεκτές 0
Είμαι 16 χρόνων και δεν μπορώ καθόλου να τραβήξω το πετσακι για να φανεί το κεφάλι αφού με το που προσπαθώ πονάω. Τι μπορώ να κάνω;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #172707 από broni στις 28 Οκτωβρίου 2023, 7:04πμ

broni

Εικονίδιο
μέλος από: 15/8/2023
μηνύματα: 18 αποδεκτές 0
Λίγο λίγο να το τραβάς προς τα κάτω και με τον καιρό θα ανοίξει. Αν δεν γίνεται πρέπει να πας σε γιατρό
προφίλάλλα...˵quote˶
4
Μήνυμα #172708 από randomname στις 28 Οκτωβρίου 2023, 9:51πμ

randomname

Εικονίδιο
μέλος από: 27/11/2022
μηνύματα: 50 αποδεκτές 0

Αποδεκτή απάντηση

Το δέρμα στο κεφαλάκι είναι στενό στα παιδιά και γίνεται ελαστικό σταδιακά κατά τη διάρκεια της εφηβείας. Σε μερικά αγόρια αυτό μπορεί να θέλει λίγο περισσότερο χρόνο. Μπορείς όμως να κάνεις κάποια απλά πράγματα για να το βοηθήσεις.

Οι γιατροί συνιστούν ασκήσεις τεντώματος, δλδ απαλά τραβήγματα του δέρματος προς τα πάνω ή προς τα κάτω, ώστε να αρχίζει να χαλαρώνει. Μπορείς να το συνδυάσεις με ένα ζεστό ντουζ όταν το δέρμα μαλακώνει ευκολότερα. Το τράβηγμα να γίνεται όσο αντέχεις (έστω και λίγο) και σιγά σιγά θα μπορείς περισσότερο. Εάν κάνεις λίγο κάθε μέρα, θα αρχίσει να υπάρχει εμφανής βελτίωση.

Επίσης να ξέρεις πως ο γιατρός μπορεί να συστήνει ειδικές κρέμες (στεροειδείς), οι οποίες μαλακώνουν εύκολα το δέρμα. Εσύ ξεκίνα όμως με το τέντωμα για αρχή και είναι πιθανό πως θα βλέπεις αλλαγή. Είσαι και μικρός σχετικά, μέχρι τα 18 στους περισσότερους λύνεται αυτό.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login