Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Σε ζητάνε από το χωριό σου. Θέλουν τον τρελό τους πίσω.
Πέμπτη, 28 Μαρτίου

Περιτομη!

Σελ. 4
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #160885 από AlexandrosPap στις 18 Σεπτεμβρίου 2022, 4:08πμ

AlexandrosPap

Εικονίδιο
μέλος από: 18/9/2022
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Μάγκες εκανα περιτομή προχθές στης 16 του μήνα και από τότε ο πόνος είναι τρελός,περνω 4 pain killers την μέρα και κυκλοφορώ μόνο με φουτερ διότι ο πόνος στο κεφαλάκι είναι πολύ δυνατός,αυτό που με εγχωνει είναι ότι γνωστοί μου που έχουν κάνει περιτομή δεν είχαν τετοιο πονο,έχω αιμα και υγρά από την πληγή και δεν μπορώ να κάνω μπανιο λόγο του πόνου,έχετε κάποια tips για το πως μπορώ να καθαρίσω την περιοχή και τα ράμματα;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #160892 από Georgekar1 στις 25 Σεπτεμβρίου 2022, 11:40πμ

Georgekar1

Εικονίδιο
μέλος από: 25/9/2022
μηνύματα: 2 αποδεκτές 0
Έγραψε:(AlexandrosPap@18 Σεπτεμβρίου 2022)
Μάγκες εκανα περιτομή προχθές στης 16 του μήνα και από τότε ο πόνος είναι τρελός,περνω 4 pain killers την μέρα και κυκλοφορώ μόνο με φουτερ διότι ο πόνος στο κεφαλάκι είναι πολύ δυνατός,αυτό που με εγχωνει είναι ότι γνωστοί μου που έχουν κάνει περιτομή δεν είχαν τετοιο πονο,έχω αιμα και υγρά από την πληγή και δεν μπορώ να κάνω μπανιο λόγο του πόνου,έχετε κάποια tips για το πως μπορώ να καθαρίσω την περιοχή και τα ράμματα;

Γεια σου μπρο και περαστικά!
Εχω κανει και εγώ περιτομή πριν 3 χρόνια ( στα δώδεκα μου). Η αρχή ειναι όντως λιγο δύσκολη αλλά και μόνος θα δεις πως μέρα με τη μέρα θα καλυτερεύεις. Στην αρχή θέλει λιγο προσοχή ( κατα προτίμηση μην φοράς τιποτα, ούτε μποξεράκι. Καλό θα ήταν να έχεις κάποιον (πατέρα, μεγαλύτερο αδερφό) την ώρα που κανεις μπάνιο να σε βοηθάει, πολυ σημαντικό για κάνα 20ημερο μην τραβήξεις μαλακια, μετά καντο αλλά με πολυ προσοχή.)
Ξερω πως δεν ειναι και ότι καλύτερο ειδικά τις πρώτες μέρες αλλά μετά πίστεψε με θα λες πάλι καλά που το εκανα
(Σορρυ για το μεγάλο μήνυμα)
(Πλιζ αποδεκτή)
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #160893 από Panos888 στις 26 Σεπτεμβρίου 2022, 4:47πμ

Panos888

Εικονίδιο
μέλος από: 26/9/2022
μηνύματα: 68 αποδεκτές 2
Έγραψε:(AlexandrosPap@18 Σεπτεμβρίου 2022)
Μάγκες εκανα περιτομή προχθές στης 16 του μήνα και από τότε ο πόνος είναι τρελός,περνω 4 pain killers την μέρα και κυκλοφορώ μόνο με φουτερ διότι ο πόνος στο κεφαλάκι είναι πολύ δυνατός,αυτό που με εγχωνει είναι ότι γνωστοί μου που έχουν κάνει περιτομή δεν είχαν τετοιο πονο,έχω αιμα και υγρά από την πληγή και δεν μπορώ να κάνω μπανιο λόγο του πόνου,έχετε κάποια tips για το πως μπορώ να καθαρίσω την περιοχή και τα ράμματα;


Καλησπερίζω την ομήγυρη - νέος στο φόρουμ - ενώ βρέθηκα εδώ τυχαία ψάχνοντας για παρόμοιες εμπειρίες από ομοπαθείς όπως ο συν-φορουμήτης Αλέξανρος από πάνω :) .

Προχώρησα και εγώ σε επέμβαση στις 15/09 και έκτοτε, η κάθε μέρα είναι και μία διαφορετική εμπειρία.

Αφόρητη αίσθηση, αφόρητος πόνος (μιλάμε για πάνω από 15-20 ράμματα), πόνος κατά την ούρηση και ο κατάλογος δεν τελειώνει.

Άφησα κάποιες μέρες να περάσουν αλλά νομίζω δεν πάει άλλο και έχω ήδη κλείσει ραντεβού με τον γιατρό που με ανέλαβε ώστε να αξιολογήσει και ο ίδιος την κλινική εικόνα που παρουσιάζω..

Θα ήθελα λοιπόν, για όσους ενδιαφέρονται να γράψετε και τις δικές σας εμπειρίες, γιατί ο γιατρός, μου τα παρουσίαζε πολύ light τα πράγματα και μόνο έτσι δεν είναι μέχρι τώρα.

@Φίλε Αλέξανδρε, κατόπιν συμβουλής του γιατρού μου, για μία εβδομάδα μου είπε καθαρισμό/πλύσεις με betadine scrub. Το τοποθετείς επάνω σε αποστειρωμένη γάζα και κάνεις περιμετρικά τον καθαρισμό.

Μπάνιο μπαίνω κανονικά μέσα και στο υπόλοιπο σώμα χρησιμοποιώ ήπιο αντισηπτικό υγρό σαπούνι. Την μεγάλη φρίκη την έφαγα όταν μετά από δύο ημέρες αφαίρεσα τις γάζες και είδα τον φρανκεστάϊν..

Ευχαριστώ
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #160898 από Panos888 στις 29 Σεπτεμβρίου 2022, 2:25πμ

Panos888

Εικονίδιο
μέλος από: 26/9/2022
μηνύματα: 68 αποδεκτές 2
Έγραψε:(Panos888@26 Σεπτεμβρίου 2022)
Άφησα κάποιες μέρες να περάσουν αλλά νομίζω δεν πάει άλλο και έχω ήδη κλείσει ραντεβού με τον γιατρό που με ανέλαβε ώστε να αξιολογήσει και ο ίδιος την κλινική εικόνα που παρουσιάζω..


Καλησπέρα σας και πάλι. Επανέρχομαι με ένα σύντομο update - to whom it may concern - μετά την επίσκεψή μου στον γιατρό.

Επειδή έβλεπα μικρή ποσότητα πύον γύρω από μία μικρή φλεγμονή-πληγή, συνέχισα το scrub πέραν της μίας εβδομάδας. Μου είπε κακώς το έκανα γιατί το betadine ξεραίνει την περιοχή.

Επίσης μου είπε πως όλα είναι μια χαρά και απόλυτα φυσιολογικά (ο συνεχής επί δύο εβδομάδες πόνος αλλά και η εικόνα γενικότερα).

Γενικά παίδες θέλει υπομονή η φάση αυτή.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #163146 από barmitzvah22 στις 06 Φεβρουαρίου 2023, 6:17πμ

barmitzvah22

Εικονίδιο
μέλος από: 6/2/2023
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Καλησπέρα παιδιά!

Μετά από πόσες μέρες κατεβάσατε το δέρμα για να πλύνετε το πέος ως τη βάση του;
Γιατί είμαι στη 10η μέρα, πονάω ακόμα από τα ράμματα και δεν μπορώ να κατεβάσω το δέρμα, αλλά φοβάμαι μη μολυνθεί.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #163159 από Giorgoskplt στις 09 Φεβρουαρίου 2023, 1:28πμ

Giorgoskplt

Εικονίδιο
μέλος από: 9/2/2023
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Nikolaossss@10 Μαρτίου 2021)
Μαγκες καλημερα.ειμαι νεος στην ομαδα..εκανα και εγω περιτομη πριν 50 μερες...τα ραμματα αργησαν να φυγουν ολα στις 48 μερες φυγαν...καθε μερα παει και πιο καλα...απλα εχω παρατηρησει οτι προστοπαρον σε σχεση με πριν την περιτομη ειναι 2-3 ποντους πιο κοντο στο μηκος του . και πιο χοντρο απο πριν στον κορμο του....αυτο θα στρωσει με τον καιρο ??ξερει κανεις?

προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #163160 από Giorgoskplt στις 09 Φεβρουαρίου 2023, 1:29πμ

Giorgoskplt

Εικονίδιο
μέλος από: 9/2/2023
μηνύματα: 4 αποδεκτές 0
Έγραψε:(Nikolaossss@10 Μαρτίου 2021)
Μαγκες καλημερα.ειμαι νεος στην ομαδα..εκανα και εγω περιτομη πριν 50 μερες...τα ραμματα αργησαν να φυγουν ολα στις 48 μερες φυγαν...καθε μερα παει και πιο καλα...απλα εχω παρατηρησει οτι προστοπαρον σε σχεση με πριν την περιτομη ειναι 2-3 ποντους πιο κοντο στο μηκος του . και πιο χοντρο απο πριν στον κορμο του....αυτο θα στρωσει με τον καιρο ??ξερει κανεις?

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω μετά από 35 μέρες που έκανα περιτομή το πέος μου είναι 3 εκ μικρότερο από πριν τι έγινε με εσένα τελικά εστρωσες;;
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #169574 από Panos05 στις 15 Αυγούστου 2023, 5:55μμ

Panos05

Εικονίδιο
μέλος από: 15/8/2023
μηνύματα: 1 αποδεκτές 0
Καλησπερα σκέφτομαι να πάω σε έναν γιατρό γιατί πιστεύω έχω φυμωση🥲 Γενικά φοβάμαι την επέμβαση γιατί έχω διαβάσει έχει πόνους κλπ αλλά εμένα με νοιάζει πολύ ένα πράγμα αν μετά την επέμβαση θα πονάω ή αν θα τσούζω κατά την ούρηση; Αμα κάποιος είναι που έχει κάνει περιτομή και μπορεί να βοηθήσει γιατί είναι ένα από τα πράγματα που με κρατάνε πίσω Ευχαριστώ πολυ
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #169575 από randomname στις 16 Αυγούστου 2023, 2:29πμ

randomname

Εικονίδιο
μέλος από: 27/11/2022
μηνύματα: 48 αποδεκτές 0
Καλησπέρα Panos05, όπως διάβασες υπάρχουν διάφορες εμπειρίες, σε κάποιους μπορεί να πονάει περισσότερο, σε άλλους λίγο λιγότερο κλπ. Γενικά, ένας πόνος υπάρχει προφανώς γιατί είναι εγχείρηση. Παρόλα αυτά, για να ξε-αγχωθείς λίγο, να σε ενημερώσω ότι ο γιατρός δεν συνιστά πάντα χειρουργική επέμβαση σε τέτοιες περιπτώσεις. Δηλαδή ένας βαθμός στένωσης καμιά φορά είναι φυσιολογικό να υπάρχει και αντιμετωπίζεται και χωρίς πόνο με κρέμες ή με απλές ασκήσεις με το χέρι. Έχουν δοθεί σχετικές απαντήσεις και σε άλλες συζητήσεις με περισσότερες λεπτομέρειες. Αν το δει και γιατρός επίσης θα ξέρει.
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login