Στείλε λεφτά στο ftou.gr
Oι ποινές προορισμό έχουν να εκφοβίζουν όσους δεν έχουν πρόθεση να παρανομήσουν.
Τετάρτη, 24 Απριλίου

Δεν αντέχω την μάνα μου...

Σελ. 1
Απάντησε  Γράψε θέμα
Μήνυμα #92850 από dimitris1997 στις 10 Ιανουαρίου 2012, 5:47μμ

dimitris1997

banned
μέλος από: 7/5/2011
μηνύματα: 270 αποδεκτές 0
λοιπόν... είμαι 15 και η μάνα μου είναι υπερπροστατευτική, δεν εννοώ απλά με πρήζει... Εννοώ...

1. με σταμάτησε από το Παγκράτιο επειδή ένα παιδί το χτύπησα πάνω στην προπόνηση και έπαθε ψιλοδιάσηση, και λέει ότι μπορεί να με χτυπήσουν κι εμένα άσχιμα ... και τέτοια και τώρα έχω ΟΛΗ μέρα νεύρα... και τώρα δεν μ' αφήνει να ξανά αρχίσω...

2. μου λέει να μην βγω γιατί κάνει και κρύο και ότι θα πάθω πνευμονία, ενώ έχει 10-15°C

3. μου λέει ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΆΩ με κορίτσια, πόσο μάλλον να έχω κοπέλα (εννοήται ότι έχω κοπέλα), απλά δεν μπορώ να το συζητήσω με την μάνα μου ούτε με τον πατέρα μου γιατί κι αυτός τα ίδια πιστεύει...

4. δεν μ' αφήνουν να κάνω παρέα με κάποια άτομα χωρίς καν να τα ξέρουν...

5. δεν μ' αφήνει να κάνω μπάνιο συχνά επειδή λέει ότι θα κρυώσω, μ' αφήνει να κάνω μια φορά την βδομάδα, μπορεί και μια φορά της 10 μέρες, απλά εγώ κάνω κρυφά όταν λείπει , πολύ πιο συχνά από ότι λέει...

6. ενώ έχω διαβάσει κάνα 2ωρο και παραπάνω και έχω τελειώσει και δεν έχω να κάνω τίποτα, της λέω να βγω έξω και μου λέει να κάτσω σπίτι και να παίξω υπολογιστή ή να κάνω οτιδήποτε άλλο επειδή είναι καθημερινή... και βγαίνω μόνο Σαββατοκύριακα ή αν δεν είναι σπίτι καθημερινές, μερικές φορές μ' αφήνει και καθημερινές...

7. έχει πρόβλημα με την μουσική που ακούω (hip-hop, rap, R&B) επειδή μου λέει ότι αυτά τα ακούν οι αλήτες...

8. με έχει πει καθυστερημένο, ζώο ότι ντρέπεται για μένα ότι είμαι πρόβλημα...

9. με βάζει να φοράω ζακέτες και γενικά χοντρά ρούχα μέσα στο σπίτι, επειδή λέει ότι θα κρυώσω...

Και γενικά μου φέρεται σαν να είμαι 2 χρονών ή και κάνει πολύ περισσότερα από αυτά που έγραψα...

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο, απλά χρειάζομαι ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ... και δεν ξέρω τι να κάνω...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #92864 από doctorakos στις 10 Ιανουαρίου 2012, 8:40μμ

doctorakos

Εικονίδιο
μέλος από: 18/7/2011
μηνύματα: 57 αποδεκτές 0
αμα πω οτι βρηκα δυδυμο αδελφο δεν θα λεω ψεματα εχοθμε τα ιδια θεματα εκτοσ απο τοο 3 - 5 -7 / Ολα αυτα τα κανουν επειδη μασ αγαπανε
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #92865 από lolboi στις 10 Ιανουαρίου 2012, 8:50μμ

lolboi

Εικονίδιο
μέλος από: 19/6/2011
μηνύματα: 136 αποδεκτές 0
να μην κανεις μπανιο? τι λετε ρε? αν δεν κανω μπανιο δεν θα νιωθω ανετα να κυκλοφοραω
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #92866 από Webmaster στις 10 Ιανουαρίου 2012, 9:12μμ

Webmaster

Εικονίδιο
Administrator
μέλος από: 14/8/2002
μηνύματα: 1879 αποδεκτές 0
Σου έχω απαντήσει ήδη σε παρόμοιο θέμα που άνοιξες παλιότερα και σου είπα ότι δεν πρόκειται να φτιάξει η κατάσταση και ότι θα χειροτερέψει!

Δεν το κάνει επειδή "σε αγαπάει". Είναι κακοποίηση.

Σου ξαναδίνω το σχετικό link που σου έδωσα και στο άλλο θέμα σου: Μορφές βίας στην οικογένεια

Πρέπει να μιλήσεις σε παιδοψυχολόγο και στους δασκάλους σου στο σχολείο για το θέμα, και μάλιστα χωρίς να το ξέρει η μάνα σου, γιατί αν το μάθει θα προσπαθήσει να σε εμποδίσει ή θα αλλάξει συμπεριφορά προσωρινά για να σε πείσει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.


-----------------
The only unbearable thing is that nothing is unbearable.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #92870 από pantelis20 στις 10 Ιανουαρίου 2012, 9:43μμ

pantelis20

Εικονίδιο
μέλος από: 9/4/2010
μηνύματα: 648 αποδεκτές 0
Πραγματικά φίλε αν δεν κάνεις κάτι γιαυτό θα συνηθίσετε και οι δύο σε αυτές τις ισορροπίες (η μητέρα σου κτητική-υπερπροστατευτική και εσύ να το δέχεσαι σχεδόν παθητικά) και θα συνεχίσει η κατάσταση και αργότερα όπως λέει και ο Webmaster μόνο θα χειροτερεύσει.
Το κακό είναι πως συμφωνεί ή έστω το ανέχεται και ο πατέρας σου και έτσι το να αντιδράσεις θα είναι πιο δύσκολο.
Αλλά είσαι σε κρίσημη ηλικία (εφηβεία) που διαμορφώνεις την προσωπικότητα που θα κουβαλάς για πάντα.

Καταρχάς πιάσε τον πατέρα σου και πέστου "Τι στο καλό να μην μιλάω σε κορίτσια θες να με κάνεις να φοβάμαι τις γυναίκες και να γίνω στο μέλλον γκέι;"

Όσο για το μπάνιο ας πούμε δε θα το κάνεις κρυφά αλλά φανερά. Να φανεί η αντίδραση σου ώστε σιγά σιγά να συνηθίσουν στο γεγονός πως μεγαλώνεις και ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ (σόρρυ για τα κεφαλαία αλλά είχα παρόμοιες καταστάσεις και σε νιώθω).
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #92882 από spacemonkey στις 11 Ιανουαρίου 2012, 8:43πμ

spacemonkey

Εικονίδιο
banned
μέλος από: 7/11/2011
μηνύματα: 44 αποδεκτές 0
Η μάνα σου χρειάζεται ψυχίατρο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #92933 από agnostos15 στις 11 Ιανουαρίου 2012, 11:22μμ

agnostos15

Εικονίδιο
μέλος από: 11/1/2012
μηνύματα: 5 αποδεκτές 0
Εγω παλι σας λεω οτι ειναι σιγουρα απο αγαπη αλλα οχι και για ψηχιατρο για ελα στιν θεση της και θα δεις τα πραγματα αλλιως απλα κατσε και σηζητησε μαζι της και θα καταλαβει πες και κανενα ψεματακι οτι εκανες και διαφορα με καπια πρωιν σου και μπορει να καταλαβει και να πει ο γιος μου μεγαλωσε η μαλον καλυτερα να το κανεις με τον μπαμπασου αυτο επηδει θα καταλαβει και περισοτερο . Επεισης αυτο που κανουν σε εσενα δεν ειναι κακοποιση οπως λενε οι αλλοι πιο πανω γτ εχω εναν ξαδερφο που παει δευτερα γυμνασειου και δεν εχει δει στην ζωη του τζοντα ουτε ξερει πως ειναι το μουνι της γυνεκας
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #92987 από johnny_95uru στις 12 Ιανουαρίου 2012, 8:59μμ

johnny_95uru

Εικονίδιο
μέλος από: 7/2/2011
μηνύματα: 59 αποδεκτές 0
Και εσύ δηλαδή φίλε το θεωρείς φυσιολογικό;; Κανονικά ,και σοβαρά τώρα, η σεξουαλική διαπεδαγώγιση έπρεπε να διδάσκεται στο σχολείο.. Θα συμφωνήσω με τον Webmaster.Και ΝΑΙ αυτό είναι πρόβλημα γιατί όσο και να σ'αγαπάνε αυτό φτάνει στα σημεία της τρέλλας γιατί από την υπερβολική αγάπη τα πράγματα έφτασαν εδώ που έφτασαν..Μίλα σε κάποιον καθηγητή που έχετε καλές σχέσεις μήπως και μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #93000 από dimitris1997 στις 12 Ιανουαρίου 2012, 10:16μμ

dimitris1997

banned
μέλος από: 7/5/2011
μηνύματα: 270 αποδεκτές 0
λοιπόν...
@agnostos15
φιλέεεε, αν πω στον πατέρα μου τίποτα τέτοιο, δεν παίζει να ξανά βγω από το σπίτι και δεν θα ασχολείται μαζί μου άλλο... σαν να μην υπάρχω στο σπίτι...

γενικά είναι ΠΆΡΑ ΠΟΛΛΑ αυτά που κάνουν οι γονείς μου και κυρίως η μάνα μου...
προφίλάλλα...˵quote˶
Μήνυμα #93020 από wizAA στις 12 Ιανουαρίου 2012, 11:48μμ

wizAA

Εικονίδιο
μέλος από: 30/11/2011
μηνύματα: 43 αποδεκτές 0
ρε βλακα μαλωσε μαζι τους ρε μην τους φοβασε , δεν πρεπει να φενεσαι αδυναμος στα ματια τους δειξε οτι εσυ εχεις τον ελενχο αν καθεσε σαν μαλακας δεν θα κερδισεις τιποτα,απτην αλλη αμα αντιδρας σιγα σιγα θα αλλαξουν τα πραγματα και στο κατω κατω αν ειναι οσο ασχημα λες τι θα κανει θα σε βαρεσει? και ξυλο να φας τι θα γινει.. εσυ θα βγεις κερδισμενος και αυτος θα καταλαβει μετα ποσο μαλακας ειναι..
προφίλάλλα...˵quote˶
Απάντησε Γράψε θέμα Τελευταία σελίδα

Δεν μπορείς να απαντήσεις, είσαι Guest. Πρέπει να γραφτείς μέλος ή να κάνεις login:
Εγγραφή Login